Jaki monitor 24 cale, dobra czerń, bez backlight bleeding

Witam, poszukuję monitora 24 cale, 1080p, min 75hz, z ładna głęboką czernią i kolorami. Wymieniłem ostatnio swojego poczciwego laptopa MSI GT72 na stacjonarkę i mam problem z wyborem monitora. W laptopie była bardzo fajna matryca IPS, głęboka czerń dobre kolory, bez backlight bleeding, dobre kąty widzenia itp, z tego co znalazlem to była dokladnie matryca AH-IPS LG Display LP173WF4-SPF1 Overview - Panelook.com
Jak czytam recenzje monitorów IPS nawet do 2000 zł, to wszystko fajnie bajery nano cell, gsync, kolory itp, ale z czernią slabo, jest szarawa, srebrzysta i wystepuje backlight bleeding, nierównomierne podświetlenie.
Miałem mnitor Monitor Acer Nitro XV253QPbmiiprzx, ale oddalem, nie dalo sie oglądać spokojnie filmów i grać w gry gdzie były ciemne sceny, wkurzały mnie jasne miejsca w rogach.
Sprawdzałem ostatnio u kolegi tani monitor TN Asus VP248QG, i miał lepszą czerń od tego IPS-a Acera, tylko że kolory jak na TN nie takie.
Czy jest jakiś monitor (może w technologii AH-IPS) z bardzo dobrą czernią, równomiernym podświetleniem i z żywymi kolorami jak przystało na IPS, podobnie jak w tym moim lapku z 2015 roku?

Pozdrawiam.

Jak chcesz monitor z dobrą czernią to szukaj monitorów z matrycą VA a nie IPS.
Dobre matryce IPS z mocną czernią robiła Panda (w monitorach na przykład AOC). Aktualnie jednak te matryce ciężko dostać dlatego lepiej skupić się na VA niż IPS jeżeli zależy nam na czerni. No i oczywiście szukaj matowej matrycy. Bo nic nie wkurza tak bardzo jak piękna czerń w której wszystko się odbija i nie można nią cieszyć oczu.

Dell SE2416H (210-AFZC) - Monitor - Morele.net - ja posiadam tego Della i sobie chwalę.