Jaki monitor polecacie?

Witam

Przymierzam się od dłuższego czasu do kupna nowego monitora aktualnie posiadam LG Flatron ale to jest CRT 17" a pora zmienić w końcu go na coś większego i lepszego jednak sam nie mogę się zdecydować jaki monitor wybrać (albo ma ładny design a czas reakcji matrycy to 5ms albo ma czas matrycy 2 ms a brzydki design, no i nie miałem styczności z wieloma monitorami LED) dlatego,

chciałbym się dowiedzieć jakie byście polecili moniotry parametry jakie mnie interesują to:

złącze: DVI (HDMI nie jest konieczne aczkolwiek nie pogniewam się jak będzie :p)

czas reakcji matrycy: 2ms

rozdzielczość: Full HD 1920x1080

LED lub zwykłe LCD

wielkość matrycy : 22" (może być 21,5 bo wiele monitorów posiada takową)

ładny design

cena do 600 zł

dobre kąty widzenia w pionie i poziomie

Monitor używam do grafiki oraz do gier

Czekam na wasze propozycje. Fajnie by było gdybyście mieli doświadczenie z polecanym monitorem.

Z góry dzięki za propozycje.

Weź któryś z tych:

http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/802990 (opinie)

http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/1120304 (opinie)

http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/1533476 (opinie)

Z powyższych wypisanych danych ja bym zwrócił uwagę na poniższy monitor

http://www.agito.pl/monitory-led/philip … 41915.html

blaze4ever , ale mam nadzieję że zdajesz sobie z tego sprawę że tv LED to tak naprawdę matryce LCD tyle że z podświetlaniem diodami LED zamiast świetlówką.

Taki tv nie da ci lepszej jakości niż zwykł LCD z tą samą matrycą a jedyną różnica polega na trochę niższym zużyciu prądu które i tak nie jest warte tej różnicy w cenie między LED a zwykłym LCD.

Używam już jakieś 1,5 roku ekranu LCD Philipsa. Bardzo sobie go chwalę i choć jest mały (jedynie 17") to nie mam do niego zastrzeżeń, z uwagi na rozmiary pokoju większego nawet nie byłoby gdzie umiejscowić. Polecam ekrany Philipsa, wiele osób uważało, że to są słabe ekrany, że liczy się tylko Samsung, Sony, Lg. Według mnie to jest nieprawda, bo w mojej opinii Philips nie ustępuje w niczym droższym i bardziej markowym ekranom. Do tego przynajmniej w testach odznacza się bardzo niskim zużyciem energii dzięki trybowi Economy, który uruchamia się jednym przyciskiem na panelu. Ekrany Philips posiadają dużo możliwości regulacji parametrów. Akurat mój model to jest Brilliance 17S ma złącza DVI i D-SUB, nie ma głośników (uważam, że nie warto inwestować w ekran z głośnikami, bo i tak na niewiele się przydadzą). Pracuję na złączu DVI max rozdzielczość przy 17" 1280x1024, przy większej przekątnej + tryb 16:9 z rozdzielczością Hd nie powinno być problemu. Sądzę, że należy wybierać HDMI choćby z tego względu, że bez problemu można podłączać sobie np. dekodery telewizyjne, projektory i inne bajery. Być może teraz to jest zbędne, ale nie należy rezygnować z tych rozwiązań przy zakupie. Jeszcze jedna kwestia co do tego, czy wybrać LED czy LCD ? Ktoś wcześniej napisał, że zużycie prądu jest tylko nieco mniejsze w przypadku LED - nie zgadzam się. Niedawno zakupiłem telewizor LCD (Tylko ze względów technicznych nie zdecydowałem się na LED - brak dekodera TVSAT) - wg producenta zużywa ~160 Wat energii przy 37". 37" TV LED tej samej klasy ~70 Wat. Tak więc zużycie prądu mniejsze o około połowę. Dodatkowo włączając tryby ekonomiczne oszczędzamy jeszcze więcej. Ceny LCD a LED w przypadku ekranu komputerowego są bardzo podobne i nie odbiegają od siebie aż tak jak w przypadku TV. Na koniec dodam też, że jeżeli idzie o jakość w przypadku LED jest ona sporo lepsza, bo nie jest to dokładnie ta sama matryca co w LCD. Podsumowując na dzień dzisiejszy postawiłbym na matrycę LED.

Przejrzyj sobie kolego te ekrany: http://www.agito.pl/monitory/monitory-l … 78638.html

Ja bym wybierał wśród nich. Akurat Agito ma chyba najlepsze ceny na Philips’a z tego względu, że są partnerem handlowym tej firmy. Sklep Agito też jak najbardziej godny polecenia. W 90% towar dostarczany zgodnie z terminem, a i w paczce zawsze znajduje się to, co się zamówiło. Na koniec przepraszam, że się aż tak rozpisałem, no ale już trudno.

Tak tak zdaję sobie sprawę ale w sumie to masz rację, że nie ma co przepłacać dlatego mogą być również propozycje monitorów LCD bez podświetlenia LEDowego

Vendor wszystko pięknie ładnie tylko te wszystkie co podałeś mają czas reakcji 5 ms. Ja myślałem właśnie o tym ostatnim LG co podałeś ale ma 5 ms. Chyba, że nie ma dużej różnicy między 2 a 5 ms ? Bo inni mówią, że nie ma a wiele ludzi mówi mi, że jest zauważalna różnica między 2 a 5 ms. I zgłupiałem co wy sądzicie jest różnica ?

Witam

Różnicę to zobaczysz dopiero między 2 a 30 (a nawet 60)ms. Różni producenci podają różne czasy reakcji ze względu na różną technikę pomiarową. GTG (szary do szarego) to największe oszustwo jakie legalnie można pokazać (większość matryc obsługuje 256 odcieni szarego i teraz bądź tu mądry i powiedz pomiędzy, którymi szarymi mierzyli).

Osobiście posiadam DELL 2209WAf, który ma czas reakcji GTG 16ms (przy czym realne, zmierzone na modelu testowym WTW - biały do białego to okolice 30ms) i smużenia czy innych efektów w szybkich grach (CS 1.6, Driver Parallel Lines, TDU) nie zauważyłem, a przeszedłem na ten monitor bezpośrednio z monitora kineskopowego (przez jakiś czas nawet działały razem).

Co do modelu monitora to ci nie poradzę, w tym przedziale cenowym po prostu nigdy nie widziałem niczego dla grafika (nie te matryce - preferuję IPS, xVA), za o dam ci dwie rady:

1 :arrow: jeśli chcesz monitor LED sprawdź jaki to jest typ podświetlenia, w większości wypadków będzie to podświetlenie krawędziowe, a więc takie samo jak w monitorach podświetlanych świetlówkami. Full LED za to mocno podbije cenę.

2 :arrow: zamiast na czas reakcji patrz na INPUTLAG - najłatwiej to zrobić tak: wybierasz jakiś monitor, idziesz do jakiegoś sklepu gdzie zobaczysz go na żywo (Media Markt, Saturn itp), jeżeli ci się podoba wchodzisz na interrnet wpisujesz model monitora i hasło “inputlag” im mniejszy tym lepiej. Co to InputLAG odsyłam na WIKI

Viliae dzięki za szczegółowe wyjaśnienie sprawy. Jednak nigdzie nie mogę znaleźć input laga monitorów, któe rozpaturje a mianowicie:

http://www.komputronik.pl/product/11496 … 1_LED.html

oraz

http://www.komputronik.pl/product/11215 … _LED_.html

bardziej skłaniam się ku LG bo ładniejszy i nowszy niż ten SAMSUNG ale sam nie wiem co zrobić dlatego właśnie zwracam się do was o pomoc.

Viliae jakbyś mógł zobaczyć na te monitory, który jest lepszy z góry dzięki.

Witam

Szczerze to bardziej bym skłaniał ku Samsungowi (ale ja po prostu nie lubię LG :x ). Jak monitor wygląda to dla mnie sprawa… cóż najmniej ważna. Dlaczego nie rozpatrujesz innych marek? Np takiej IYAMY.

Szczerze radzę przejdź się do jakiegoś sklepu nie dla idiotów, Vobisa, Komputronika, Sferis, czy tam innego i zobacz te monitory. Samsung często ma kłopoty z żółtym (za dużo co skutkuje przejaskrawioną zielenią) lub niebieskim (zamiast białego masz błękitno-biały). LG to marka tak równa jak Polskie drogi (zaraz po premierze cud malina, a już po miesiącu ten sam model a widać zupełnie co innego).

Ja miałem przez kilka lat LG i nie było to nic nadzwyczajnego. Także ja bym polecał inne marki niż LG. IIyama to też bez wątpienia marka godna polecenia, natomiast pozostaje kwestia ceny, która bądź co bądź w przypadku tej marki jest wysoka. Na pewno należy wybrać odpowiedni stosunek jakości do ceny, natomiast nie należy według mnie przywiązywać wagi do czasu reakcji czy 2 czy 5 ms. różnica taka jest niezauważalna dla człowieka. Według mnie powyżej 10 ms. może być kłopotliwe ale na pewno 2 albo 5 nie ma aż takiego znaczenia. Jeżeli rozpatrujemy 2 modele 1 Samsunga i 1 LG wybrałbym Samsung.

Ja również bym polecał Samsunga, od wielu lat używam różnych produktów tej firmy i jak dotąd nigdy się nie zawiodłem (obecnie mam tv, vcr oraz komórkę tej firmy, kiedyś miałem jeszcze inne vcr Samsunga a ich komórek to już sam nie wiem ile miałem różnych modeli).

moglby mi ktos pomoc znalezc jaki input lag posiadaja te dwa monitory bo nigdzie nie moge tego znalezc

Witam

http://www.digitalversus.com/duels.php? … 4862&ph=12

Wykres INPUTLAG dla bliźniaczej konstrukcji tego LG, tak więc model T będzie się zachowywał identycznie. Przy okazji straszny rozrzut (0-33 ms na 10 klatek), może się pojawić “ghosting” przy kontrastowych kolorach (czarny do białego, czerwony do zielonego).

Co do Samsunga to też nic nie można znaleźć, ale ma bardzo dużo pozytywnych komentarzy (4-5 gwiazdek na 6 możliwych na AMAZON).