Jaki monitor?

Witam :slight_smile: Poszukuję monitora tak do 1600 zł, który będzie spełniał rolę i monitora komputerowego i telewizora podłączonego do dekodera od operatora, nie znam się zbytnio na parametrach monitorów typu kontrasty, czasy reakcji i co się w jakiej cenie opłaca kupić.

Poszukuję:

  • minimum 30 cali, maksymalnie 32
  • z racji iż słyszałem że przy 30 calowym monitorze full hd nie jest dobrym pomysłem więc poszukuję czegoś w rozdzielczości 2k
  • koniecznie chciałbym zakrzywiony ekran
  • jak wspomniałem, cena 1600 zł to jest raczej taki maksymalny budżet ale jeżeli będzie coś dobrego za 1400 czy 1200 to bardzo chętnie.

Obecnie posiadam kartę graficzną (2GB) która jest w Full HD (chyba, nie pamiętam za dobrze) ale w przyszłości będę myślał nad zmianą komputera z lepszą kartą graficzną i nie tylko.

I jeszcze mnie zastanawia czy znajdę gdzieś takie +/- metrowe rozgałęźniki mini jack żeby głośniki były podłączone i pod monitor (czyli do oglądania tv) i pod komputer (muzyka, gry) żebym za każdym razem nie musiał przepinać i odstawiać biurka.

Tak więc drodzy forumowicze, co polecacie z monitorków w tych kryteriach?
Z góry dziękuję za pomoc i doradztwo :slight_smile:

Monitor SAMSUNG Curved QLED LC32H711QEUXEN

…sam posiadam i bardzo sobie chwalę.

Kurde, tak patrzę trochę przekracza mój próg budżetowy ale fakt, ładny oraz z tego co czytam opinie jest dobry tylko nie spełniałby u mnie funkcji 2w1 (monitor i telewizor) bo posiada tylko 1 hdmi i brak wbudowanego głośnika/brak wyjścia-wejścia audio :confused:

komputer możesz podłączyć złączem Displayport 1.2a lub 1.3 (z resztą zalecana opcja, dzięki temu ekran odświeżany jest w częstotliwości 72Hz i aktywna jest opcja FreeSync (teraz nawet przy kartach zielonych dziesiątej i wyższej generacji))

Znalazłem na 98% zestaw komputera jaki posiadam wraz z kartą graficzną, displayport posiadam tylko nie wiem jakiej wersji, karta nie jest jakaś nowa w sumie ma kilka lat (Asus R7260X-OC-2GD5), szczerze moja wiedza na temat złącz w kartach (i nie tylko) skończyła się na hdmi. Więc jakby pykło z tym displayportem a dekoder pod hdmi to wtedy zostałby problem dźwięku, no i zwiększenia budżetu.

Tu masz z wbudowanym tunerem TV, głośnikiem, 2xHDMI, tańszy. Minus - tylko HD
Monitor Samsung 32" V32F390FEWX Curved Czarny

W przypadku poprzedniego wyświetlacza problem nagłośniania można rozwiązać systemem głośników 2plus1 (np. Logitech Z333). Subwoofer umożliwia podłączenie z zestawem urządzenia trzeciego. Jakość dźwięku nieporównywalnie będzie lepsza.

Co do przewodu Display Port łączącego kartę graficzną z monitorem to radzę kupić o jak najwyższej przepustowości (czyli 1.3). Wydatek to nie duży, a sam pisałeś, że przyszłościowo myślisz o zmianie karty na taką co uciągnie 2K - i wtedy przewód o tak wysokiej specyfikacji okaże się wymagany.

Możesz się również zastanowić nad IIYAMA ProLite XB3270QS-B1. Fakt nie ma ekranu zakrzywionego ale wszystkie inne wymagania spełnia. Posiada 31.5", rozdzielczość 2560x1440, technologie ochrony oczu (flicker free, filtr światła niebieskiego), displeyport, DVI, HDMI oraz słuchawkowe. Posiada wbudowane głośniki, możliwość regulacji (tilt, height i swivel.

W okolicach tej ceny sprawdziłbym:
https://www.sferis.pl/monitor-gamingowy-4644-samsung-lc32h711qeuxen-315-va-2560x1440-60hz-p515040
31,5 cala, VA, 60 HZ, matryca matowa, czas reakcji 4 ms ze wspraciem dla FreeSync. Zbiera dosyć dobre opinie w tym segmencie a i wizualnie prezentuje się dosyć atrakcyjnie.

Dzięki wszystkim za rady, zakup planuję bliżej kwietnia więc będę obserwował wyżej podane propozycje (plus jeden monitorek który znalazłem na jakimś sklepie) aczkolwiek zastanawiam się jeszcze czy te 30-32 cale nie będą za duże do grania np w CS:GO z odległości mniejszej niż metr (około 80-65 cm odległości od monitora) gdzie raczej lepiej mieć wszystko w zasięgu wzroku ale myślę że nie będzie z tym problemu
No i jeszcze zastanawiam się jak monitor 2K będzie zachowywał się z kartą graficzną FHD, czy to jakoś mocno będzie ‘psuć’ efekt i się jakoś gryźć zwłaszcza ze zmiana komputera dopiero za jakiś rok wchodziłaby w grę (może trochę mniej), czy mimo wszystko nie zainwestować lepiej w monitor FHD w tych 30-32 calach przy jakichś dobrych parametrach i nie będzie to przy tak dużym monitorze wadą że jest tylko FHD

Nie polecam tego samsunga, nie równe podświetlenie sam posiadam wykrzywiony…