Jaki multiboot

Witam jaki najlepszy program do robienia uniwersalnych multibootowalnych pendrivów polecicie?

Chodzi mi głównie o to że nie wiem jak z bezpieczeństwem tych narzędzi.
Niby otwarto źródłowe ale boję się że gdzieś tam w tle wgra się jakaś infekcja na UEFI czy coś.

Dla przykładu:

  • Ventoy jest chiński (wiadomo dyktaura, podobnie jak w rosji)
  • AIOBoot - wietnamski (tam też chyba komunizm?)
  • easy2boot - tego kiedyś używałem, ale na Biosie. do bootwoania UEFI wymaga dodatku AgFM (A1 Live Grub2 File manager który chyba też jest chiński?) i żeby go śćiągnąć łączy się z domeną easy2boot.xyz)
dd

To, co próbujesz zrobić, brzmi szatańsko. Ale ja bym po prostu zaczął od np. Fedory, powrzucał partycje z tym, co chcę - i modyfikował wpisy do ESP. Co próbujesz osiągnąć? Bo to od razu brzmi jak zły pomysł :smiley:

Możesz zbadać korzenie 3 wersji YUMI:

  • YUMI exFAT
  • YUMI UEFI (nierozwijane)
  • YUMI Legacy (nierozwijane)

Zakładam, że one mają ułatwiać Ci instalację jak raz Winda a raz jakiś GNU/Linux i obraz starzeje się raz lub dwa w roku.

Próbuję „osiągnąć” 1 pendrive na którym mogę trzymać kilka obrazów różnych systemów. Instalatory Win7, Win10, Linuxa Mint, Clonezillę, Hirensa itp.
Narzędzia które opisałem są o tyle fajne że można wrzucać gołe ISO bez wypakowywania i są otwartoźródłowe, więc teoretytcznie powinny być bezpieczne.

Ale niestety ze ze względu na kraje pochodzenia narzędzi trochę się boję.
Wiadomo: jakieś służby mogą sprzątnąć twórcę i podstawić kogoś żeby go udawał albo coś.

Nawiasem mówiąc używałem już Ventoya oraz Easy2Boot, ale na swoim sprzęcie.
Ale chodzi o naprawy komputerów znajomych i rodziny więc nie chcę ryzykować na czyjś koszt.

Aha doczytałem o tym YUMI i wychodzi że też chyba obsługuje gołe ISO, ale do obsługi secureboot używa czegoś tam wyciągniętego z Ventoya

To co chcesz da się osiągnąć za pomocą grub-a. Niestety nie ma ładnego interfejsu w którym wyklinasz wszystko, będziesz musiał napisać własne kawałki skryptów by ogarniały coraz to nowsze wersje oprogramowania. Jeżeli serio jesteś paranoikiem to w ten sposób ominiesz potencjalne niechciane „dodatki”.

  1. https://alternativeto.net/

  2. Pendrive 16GB można kupić obecnie już za kilkanaście złotych więc każdy system można osobno

Pendrivy 16GB oraz 8GB cenowo są wręcz nieopłacalne. Za dwie dyszki za szt. kupiłem niedawno kilka pendrivów 32GB Kingston USB 3.0 :slight_smile:

Tyle że obraz płyty to 1-5 GB a mi właśnie siadł ostatni ze starych pendrivów 4GB.

jest jakieś narzędzie które wgrywało by iso jako drugą partycję pendriva, a pierwszą zostawiało bez zmian bez formatu bez bałaganu itp.?

A co przeszkadza jak pendrive jest większy?
Można zrobić na pendrive drugą partycję na dowolne dane.
Ja mam tam instrukcje tekstowe co wklepać w konsoli by zrobić z rsync kopię systemu albo go przywrócić na dysk HDD przenośny.

A jeśli koniecznie chcesz multi boot to dam Ci Wędkę, a rybę musisz złapać Sam

Tak jak komputery wiekowe z 2004-2008 i cudem jest boot z USB natywnie bez półśrodku po przez dyskieki lub CD z np.: PLoP Boot Manager

Stare BIOS-y mogą grymasić przy podobnie starych pendrivach.

XP-7 domyślnie jej nie zauważy.

To starocie, a 10 już obsłuży.
Z tym że mi nie chodziło o używanie tylko na już zainstalowanym systemie.
A o używanie z poziomu systemu uruchomionego w trybie Live CD