Jaki nadajnik BT dla karty Sound Blaster X-Fi Xtreme Gamer?


(Tymbarkowy7) #1

Cześć, 

szukam nadajnika bluetooth dla karty Sound Blaster X-Fi Xtreme Gamer. 

Rzecz ma się tam, mam głośniki Microlab FC330 podłączone do Logitech Wireless Adapter, do którego puszczam dźwięk z PC za pomocą zwykłego adaptera BT... dźwięk idzie(najprawdopodobniej) ze zintegrowanej kart dźwiękowej, a SoundBlaster jest nie używany. Chciałbym podłączyć nadajnik BT za pomocą wtyczki jack żeby móc wykorzystać potencjał karty.

Jaki nadajnik polecacie?

Pozdrawiam

 


(hindus) #2

Dźwięk jest kompresowany przez moduł Bluetooth, karta dźwiękowa nie ma nic do gadania. Za jakość odpowiada bitrate transmisji w profilu A2DP i tego nie przeskoczysz. Transmisja po BT to zawsze pewne wyrzeczenie jakości za wygodę braku kabli. Coś za coś. 


(Tymbarkowy7) #3

Czyli nie ma szans na wykorzystanie karty dźwiękowej i poprawę dźwięku? Dokupienie tego nadajnika nic nie da?

 

 


(hindus) #4

Nie da. Musisz zwrócić uwagę w jaki sposób przekazywany jest sygnał. W komputerze muzyka przechowywana jest w postaci cyfrowej. Do karty dźwiękowej również trafia w takiej postaci. Następnie przy pomocy przetworników DAC (cyfrowo-analogowych) zostaje zamieniony na dźwięk audio - i tu jest największe pole do popisu dla karty dźwiękowej, gdyż porządne przetworniki, odpowiednio zasilane itd. dadzą najlepszy efekt i “najładniejszy” sygnał analogowy. 

W momencie, gdy podłączysz taki sygnał do nadajnika Bluetooth, ten zamieni Z POWROTEM cały sygnał na postać cyfrową (pewna utrata jakości, zależnie od przetwornika analogowo-cyfrowego), skompresuje ją (znowu utrata jakości) do bitrate który umożliwia transmisję danych przez BT, wyśle do odbiornika. Ten odbiornik następnie przekonwertuje kolejny raz (!) sygnał z cyfrowego na analogowy (znowu na jakość ma wpływ jakość DAC) tyle, że ten sygnał nie będzie pochodził z oryginalnego pliku, nie będzie też dźwiękiem z karty muzycznej, będzie to dźwięk po dwukrotnym przekonwertowaniu pliku.

Czyli mamy (C = cyfrowy, A = analogowy):

PC: C -> A -> C -> kompresja -> transmisja -> C -> A -> głośniki

W przypadku pominięcia karty dźwiękowej jest tylko trochę lepiej:

PC: C -> kompresja -> transmisja -> C -> A -> głośniki

 

Niestety jak potrzebujesz dobrej jakości dźwięku, to albo dedykowane rozwiązania bezprzewodowe, nadające np. na 2.4Ghz ale nie w standardzie BT który, jak to standard, nadaje pewne maksymalne i minimalne parametry, ale w jakimś dedykowanym. Tylko zapomnij wtedy o podłączaniu się z każdego urządzenia (po to właśnie jest BT). Najtańszym i najlepszym rozwiązaniem zawsze będzie kabel. Dźwięk z porządnej karty dźwiękowej trafia prosto do głośników i daje najlepszy efekt.