Jaki najlepszy linux do ograniczenia kont?

WItam, jaki linux bedzie najlepszy do ogracznienia kont. CHodzi mi na przykład o to, żeby tylko użytkownik mógł na przykład przeglądać jedną stronę i nic innego nie mógł robić na kompie. Mam aktualnie WIndowsa i nigdy nie miałem Linux’a. Wiem, że na Windowsie NT czy 2000, nawet łatwo to zrobić, ale ja jednak potrzebuje orginalny(czyt. darmowy) system. Proszę o pomoc:)

każdy będzie najlepszy :slight_smile:

Myślę że ławo jest z tym w Ubuntu.

Widziałem jakiś konfigurator tam. (dot, grup i userów)

W praktycznie każdej dystrybucji da się ustawić -> Ja bym to zrobił tak:

Jako menadżer okien bym dał fvwm bez niczego (w tym możliwości zamykania okien, zwiększania, zmniejszania, przesuwania). Jakiś skrypt startowy otwierający epiphany (na pełny ekran). Wyłączyć wszelkie paski w epiphany (gconf-editor). Nie dać prawa użytkownikowi do modyfikacji żadnych plików w katalogu domowym poza jakiś cache przeglądarki. I na koniec w fvwm zrobić jakiś przycisk “wyloguj”(np w prawym dolnym rogu nad oknem przeglądarki). Do tego dołożyć proxy (lokalne) który umożliwia wejście tylko na daną stronę.

Złączono Posta : 25.08.2007 (Sob) 23:56

Autor poprosił mnie na priv`ie o rozwiniecie. Jako że może też się to komuś przydać to piszę to jako post.

Na napisanie dokładnego manuala brakuje mi czasu;| Jednak z tym i z odrobiną google powinieneś dać sobie radę:)

W fvwm na “starcie” nie mamy nic, absolutna pustka, kursor myszy i białe tło (czy jakiś inny kolor nie pamiętam). I Jakiś pasek pod prawym przyciskiem myszki który trzeba wyłączyć.

Teraz więc w katalogu .fvwm (danego ograniczonego użytkownika) tworzysz plik .fvwm2rc (domyślny ładowany plik konfiguracyjny przez fvwm na starcie) i wpisujesz:

Mouse 0 R A

Mouse 1 R A

Mouse 2 R A

Mouse 3 R A

Mouse 4 R A

Mouse 5 R A

Co spowoduje usunięcie wszelkich funkcji przypisanych klawiszom myszy w menadżerze okien (więc teraz na prawdę niema nic tylko kursor i tło)

Potem dodajemy:

AddtoFunc InitFunction

  • I Exec exec epiphany

Czego efektem będzie uruchomienie epiphany przy starcie.

Key f q 4 exit

To “prowizorka” do wyłączania [skrót klawiszowy] (przycisk “startu” na klawiaturze + q powoduje wylogowanie)

Jak zrobić przycisk graficzny znajdziesz w manualach fvwm (np): http://tinyurl.com/3b68su

Potem uruchamiasz gconf-editor

wchodzisz aps>epiphany>lockdown i zaznaczasz wszystko.

W general zmieniasz homepage na startową stronę którą chcesz mieć

Następnie wchodzisz do: system>http_proxy i wpisujesz port, host, login i haslo


Na google poszukaj pod “konfiguracja privoxy” jest to dość dobrze opisane.


Uruchamiasz konsolę (np alt+ctrl+f2 i logujesz się), wchodzisz na wierzch katalogu domowego: cd ~/

Przelogowujesz się na root`a: su root. Wykonujesz:

chmod 500 * -R ; cd .gnome2/epiphany/ ; chmod 700 favicon_cache/ -R

Od tego momentu konfiguracja będzie niemodyfikowalna i tylko administrator (root) będzie mógł coś zmienić.

Jeżeli jesteś “kompletnie zielony” w Linuksie to proponował bym Ubuntu…

Środowisko graficzne sam musisz sobie wybrać… Wracając do tematu…

Linuks jest o tyle lepszy od Windows’a, że możliwości konfiguracji jego są ogromne… Możesz pozwalać komuś otwierać dany program innej osobie już nie…

Ja również widziałem taki konfigurator… Pozadrawiam…