Jaki nettbok do 7, xp, visty

Zamierzam kupić netbooka do pracy. Potrzebuję żeby:

  • były do niego sterowniki pod windows XP i windows 7 (visty niekoniecznie)

  • miał 1gb RAMu ( lub więcej)

  • no i żeby łatwo dało się wyjąć dysk, gdyż zamierzam zamontować SSD, żeby szybko się wczytywał.

  • oczywiście bez systemu, gdyż sam chcę zainstalować na nim windows XP lub 7.

  • jeśli chodzi o firmę to szukam jakiegoś asusa, della lub lenovo ( acer i hp też może być)

Komputer ma służyć do internetu, dokumentów i pogrania od czasu do czasu w leciwe

gierki (typu Gothic 1 lub Reksio i Skarb Piratów). Szukałem w google, ale nie znalazłem nic ciekawego

muszę Cię rozczarować, netbooki nie nadają się “do pracy” moja latorośl ma sony vaio z win7 starter… o komforcie zapomnij, chyba że wrzucisz 4GB ramu i faktycznie ssd min 128GB… niemniej uwzględniając koszty rozbudowy stawia to pod ? sens inwestycji i rozważenie opcji lap

Chcę netbooka 10 calowego, bo jego łatwo włożę do torby. Nie mam ochoty latać po mieście z 2,5 kilogramowym laptopem. Zresztą chcę na nim postawić windows xp pro, a on śmiga na 512mb RAM

Zapomnij. Nowe komputery mają stery tylko pod Windows 7, już nawet do Visty nie dają a co dopiero XP

teraz to standard

Tu może być problem, bo netbooki to małe urządzenie w których nie ma miejsca na coś takiego jak klapka na dysk twardy w obudowie, również ze względów oszczędnościowych stosuje się jednolitą dolną część obudowy, ewentualnie z małym otworem na ram, więc czeka cię rozbiórka całości jeśli chcesz wymienić dysk

Jeśli masz własny napęd na USB, lub zrobisz instalację z pendrive. Netbooki nie posiadają wbudowanych napędów optycznych.

Zależy jakie. Ja bardzo dobrze wspominam Asusa 1215N który miał Atoma D525 2x1,8GHz 4G w standardzie, świetną matrycę 11,6 1366x768 i Windows 7 Home Premium, całość śmigała rewelacyjnie, niestety takich netbooków już nie robią.

Jeśli chcesz komfortowo pracować to tylko na matrycy 11,6 1366x768, bo 10,1 ma 1024x768 i to jest za mało, niektóre strony internetowe nie będą się już mieścić, nie wspomnę o zdjęciach czy innych podstawowych rzeczach.

http://allegro.pl/netbook-acer-ao722-am … 89474.html

Zobacz tego, proc może nie powala, ale tragedii też nie ma, do tego grafika Radeon co zawsze jakiś plus no i ta matryca.

Ja sam mam Asusa 1201NL, czyli maksymalnie uproszczoną wersję tej serii Asusów, o której pisze michal.a86. Jednordzeniowy Atom 1,6 GHz, matryca 1366x768, HDMI, 2 GB RAMu z możliwością rozbudowy - uwaga - do 8GB. Używam go do typowych prac biurowych, multimediów, internetu i czasami do obróbki zdjęć. Nie narzekam. Wręcz przeciwnie :slight_smile:

Kupiłem niecały rok temu jako używany. I nie żałuję. Trochę ponad miesiąc temu wymieniłem dysk na SSD Cruciala 128 GB. W związku z tym musiałem też zmienić system, XP nie wspiera SSD. Skoro też o tym myślisz, to nie muszę przedstawiać Ci zalet takiego rozwiązania. Powiem jedno - warto :slight_smile: Używam oprogramowania Norton AntiVirus i programu do dbania o komputer, który jest w autostarcie i Win 7 (nie w wersji starter) włącza się w 37 sekund :slight_smile:

Ten Asus był sprzedawany zarówno z XP, jak i z Win 7, więc ze strony producenta można pobrać sterowniki pod oba systemy.

Komp oczywiście nie jest demonem prędkości, trzeba było trochę pobawić się z różnymi ustawieniami w systemie, powyrzucać trochę śmieci, ale zamieniłbym go tylko i wyłącznie na wersję 1225N z dwurdzeniowym procesorem i grafiką ION2. Co zresztą docelowo planuję. Ultrabooki są poza moim zasięgiem finansowym, a tak jak i Tobie nie uśmiecha mi się ganiać z lapkiem ważącym z zasilaczem 3 kg. Mój kumpel kupił sobie ostatnio lapka 17". ponad 3 kg plastiku i stali. Bez zasilacza. I narzeka, że ciężko :smiley: A mój Asus z dyskiem HDD ważył troszkę ponad 1 kg. I do tego malutki zasilacz. Teraz muszę wrzucić go na wagę :wink:

Kilka miesięcy temu jeszcze można było kupić w sklepach tę wersję 1225. Poszukaj. Miesiąc temu w sklepie widziałem jeszcze Asusa Lamborghini, czyli ‘limitowaną’ serię tych netbooków, z dyskami 500 GB i też dwoma rdzeniami. Ale cena była kosmiczna. Cóż, Lambo pewnie wzięło sporą kasę za użyczenie nazwy. A i stylistyka mi nie odpowiada - zbyt krzykliwa jest…

Oczywiście w domu mam podłączoną zewnętrzną klawiaturę i monitor 24" (1920x1200), ale to normalne stanowisko do pracy (pracuję w domu). Do lapka 13 - 15" i tak trzebaby mieć stację dokującą, albo porządną podstawkę, żeby nie patrzeć w dół, bo kręgosłup się męczy. A i tak matryca byłaby gorsza i mniejsza. Ale to kolejna nasza przypadłość - kupujemy laptopa nie rozumiejąc, że aby był wygodny w pracy i tak będzie trzeba zaiwestować w monitor :slight_smile: Więc czy to 12", czy 15,6", problem jest ten sam. Na kolanach to można sobie sprawdzić pocztę i pogodę na następny dzień… :stuck_out_tongue:

W tej chwili zbieram kasę na 4 GB RAMu, bo 8 to już będzie przesada, i tak najwęższym gardłem jest procek. Ale i RAMu czasami brakuje, szczególnie przy tych zdjęciach. Stąd chęć rozbudowy.

Napęd w ogóle nie jest mi potrzebny. Mam UltraISO i w każdej chwili mogę sobie z obrazu płyty zrobić wirtualny napęd. Jeśli ktoś korzysta regularnie, to za ok. 150 PLN można kupić napęd zewnętrzny pod USB, albo wykorzystać stary napęd 3,5" podłączając do przejściówki USB-IDE (za ok. 50 PLN).

Fakt, wymiana dysku wymagała zdjęcia całej obudowy, ale przy okazji wyczyściłem go w środku :slight_smile: Nie wiem, czy wszystko zajęło mi 20 minut więcej, niż jakbym miał odkręcić tylko klapkę. A to przecież jednorazowa zabawa. Jeśli kupisz nowy, to w ogóle postaraj się zamówić go z SSD. Albo zleć wymianę dysku w sklepie - będziesz mieć mniejsze problemy z gwarancją.

@michal.a86, jeśli chodzi o RAM, to standardem teraz są 4 GB, przynajmniej poza Polską. Win7 na mniejszej ilości RAMu niż 3 GB jest bez sensu. A jak wiadomo, na 4GB można już instalować wersję 64-bitową. 1 GB to był standard dla XP pod koniec jego sprzedaży. Vista była o wiele bardziej zasobożerna niż Win 7, a i tak w naszym kraju sprzedawali kompy z Vistą mające tylko 2 GB…

1GB to standard do Win 7 Starter, bo takowy jest dorzucany do netboków o matrycy 10,1 cala, Ty piszesz o netbookach powyżej tego i tu się z tobą zgodzę, 4GB to standard przy Windows 7 Home Premium. Wracając do Windows 7 Starter jeszcze, to on występuje tylko w wersji X86 więc tu tylko netbooki z 1GB / 2GB wydawane są przez producentów, bo wrzucając 4GB to i tak 3,2 było by wykorzystane, a 3GB nie da się zrobić na 1 slocie na pamięć

Z wyobraźnią to widać jesteś na bakier. Najpierw z nią poćwicz a potem wygłaszaj opinie na forum. Zależy jaka praca, może do pisania tekstów jako dziennikarz albo coś w tym stylu potrzebuje, wtedy się sprawdzi idealnie do pracy.

Ja sam mam od ponad 3 lat netbooka Asus EeePC 1000HE (trochę zmodernizowanego) i jestem z niego bardzo zadowolony (http://www.programistrz.pl/ciekawostki/asus-eeepc/). Ma on sterowniki do Win XP i do Win 7 (na stronie producenta).

To oczywiście stary model, więc go nie polecam obecnie, jakiś czas temu pojawił się fajny model Asus EeePC 1201N, ale już go chyba nie ma w sprzedaży (można pewnie kupić używany).

Oczywiście przed podjęciem decyzji sugeruję sprawdzić na stronie producenta czy są sterowniki, no i jak to jest z modernizacją - niektóre modele mają wlutowaną pamięć RAM i nie da się już jej zmienić/rozszerzyć (no chyba, że przez elektronika).

No i często jest tak, że wydajniejszy netbook pracuje krócej na baterii - coś za coś.

cinkibolek , naucz się kolego czytać ze zrozumieniem… napisałem o sprzęcie vaio 1GB RAM+7starter, zasugerowalem powiększenie ramu+ssd, i nie mów mi o braku wyobraźni, mwiłem o “pracy” bo jesli dajmy na to dziennikarz będzie płodził teksty w notatniku to pewnie netbook typu “biedronka” uciągnie hehe