Jaki polecacie serwer NAS?

Jaki polecacie serwer NAS na domowe warunki (tak do 2000 zł)? Mam obecnie Netgear Stora, ale jakiś czas temu odcięli mnie od sieci i mogę korzystać teraz z serwera jedynie w sieci wewnętrznej (chyba że da radę jakoś wcisnąć w niego swój własny system — a może dzięki Raspberry Pi 4? — byle tylko było to wydajne). Dzięki za wszelkie rady.

Możliwość ilu dysków Cię interesuje? Potrzebujesz dodatkowych opcji tj. jakiś konkretnych aplikacji / wirtualizacji, czy NAS tylko jako ‘storage’?

Przyznam, że w temacie jestem dość zielony. Nie wiem jakich funkcji/aplikacji (jeśli do łatwego dostępu do wideo i muzyki, to jak najbardziej – byle wspierało też to urządzenia od Apple) mogę oczekiwać od dysków podłączonych do sieci, ale że jest to sieć, to na pewno dobrego szyfrowania, dostępu do materiałów wideo również z poziomu telewizora. Myślę, że 4 kieszenie powinny wystarczyć. Funkcja RAID to podstawa. By każdy domownik miał swoje konto (ale to chyba norma). W przyszłości myślę napisać stronę internetową na domowe warunki (do uprzyjemnienia korzystania z materiałów i w celach samoedukacyjnych).

Na ile ważne są dla Ciebie dane, tj. redundancja (uszkodzenie jednego dysku)? NAS z min. dwoma dyskami (najlepiej identycznymi) umożliwia utworzenie redundancji (np. RAID1) - jeden dysk się uszkodzi, drugi nadal trzyma dane. Minus tego, że tracisz na pojemności: kupując np. dwa dyski 2TB nadal będziesz miał dostępne 2TB.

Dane są dość istotne. W sumie cała istota (według mnie) polega na tym, by te dane leżały sobie zarchiwizowane i bym pewnego dnia nie obudził się z uszkodzonym dyskiem bez danych. To byłoby mocno rozczarowujące. Szczęśliwe w swoim obecnym NASie, który już tylko częściowo spełnia swoją funkcję, mam dwa dyski o łącznej pojemności 2TB. Obecnie to zastanawiam się, czy z niego jeszcze nie byłoby może jakiegoś pożytku – np. podłączyć Raspberry Pi i z jego poziomu jakoś tym zarządzać (da się to sensownie zrobić)? Jak tak pomyślę, to przynajmniej przydłużyłbym żywot temu co już mam (choć tutaj z drugiej strony już niestety odpadnie RAID, bo więcej kieszeni nie mam).

No to zasada jest dość prosta:

  • NAS minimum dwa dyski (RAID1)
  • kupujesz do tego ze dwa dyski USB (NAS musi obsługiwać backup na podłączony dysk USB)
  • robisz sobie backup dodatkowy na dyski USB (to małe, dyski 2.5 mogą być)
  • jeden z dysków backupowych trzymasz poza domem (więc zadbaj, aby NAS wspierał szyfrowanie)
  • testujesz backup co pewien czas (że umiesz skorzystać z tego backupu na dysku USB).
    Jak potrzebujesz jakiś konkretny model NASa, to pytaj. Czasem są fajne promocje na Amazonie, ale trzeba polować (pepper.pl itd.)
    Jak masz budżet i chęci ciekawszych rzeczy - NASy teraz mają bardzo dużo opcji łącznie z serwerem multimediów, obsługą kamer (monitoring), czy jak masz w miarę mocne łącze internetowe (upload), z backupem do clouda.
1 polubienie