Jaki powinien być kabel

Witam

Pytanie pewne wyświechtane, ale mam pewien problem z komputerem.

Jaki kablem połączyć należy komputer z ruterem. Ja zrobiłem sobie kabel prosty (czyt. nie krosowany).

Ale tutaj: http://itfocus.pl/dzial-it/sieci/okablowanie-kabel-normalny-czy-krosowany/

Ale w tym linku facet twierdzi zupełnie co innego. Gdzie leży prawda.

Nie zawracaj sobie głowy portalem gdzie nikt tych artykułów nawet nie komentuje (a próbowałem znaleźć jakiś komentarz tam w różnych działach).

Podpinasz zwykłym, jeśli byłoby inaczej w pudle z routerem producent nie wrzucałby właśnie takiego kabla.

Kabel krosowany powinien być stosowany tylko i wyłącznie przy komunikacji dwóch komputerów (1 do 1) - z innymi urządzeniami tylko prosty.

Tak przynajmniej mnie uczono… A tak po prawdzie to możesz łączyć wszystkie urządzanie kablem prostym - i tak się dogadają.

 

Kiedyś miałem “instalatorów” w domu by założyli mi dodatkowe gniazdka do sieci (po prostu przedłużacz do rutera puszczony po ścianie z dodatkowym gniazdkiem) i co? I mnie coś niepokoiło bo komputer łączył się z siecią dopiero po ok 2 minutach.

 

Sytuacja mnie zaniepokoiła i postanowiłem przeanalizować wszystko - okazało się, że przedłużacz zastał źle skonstruowany - nie był to kabel ani prosty, ani krosowany, po prostu byle-jaki, a komputer i tak się dogadał;)

 

Więc teraz łączę tylko wszystko prostymi - urządzenia nie są takie głupie;)

Dzięki.

Czyli pod tym linkiem - głupota.

Najnowsze urządzenia (<5 lat) same potrafią rozpoznać typ użytego kabla i odpowiednio się dostosować.