Jaki powinien byc system idealny?

Co musi mieć, jaki być aby Wam się podobał?

Nie ma takiego systemu. 

własnie, a co by musiał miec aby takim byc?

A co to zmieni, że wypiszesz sobie cechy swojego idyllicznego systemu operacyjnego? Czy ktoś taki system stworzy?

może :slight_smile: a tak na serio robie prezentacje i tak sie pytam

Musi mieć KDE :clever:

To już z miejsca nie jest idealny. 

Zależy dla kogo :wink:

Generalnie o gustach się nie dyskutuje więc temat bez sensu. Każdy poda inne odpowiedzi które innym nie będą się podobały co tylko wywoła niepotrzebne kłótnie.

Pytanie to “Co musi mieć, jaki być aby Wam się podobał?” a jak dla mnie KDE to najlepsze środowisko graficzne ever :wink: Do tego dodać pacmana z Archa, Yasta z Susła i widżety-apki w stylu Metro (pogoda, czytnik RSS itp) z Windows 8 lub bardziej w stylu Rainmeter i to chyba był by tytułowy ideał jak dla mnie.

jak dla mnie idealny system to ten o którym jako użytkownik nic nie muszę wiedzieć i nic nie muszę z nim robić - tak jak kalkulator uruchamiam wykonuje to co potrzebuje dostaje wynik - ja nawet nie muszę wiedzieć jak się ten system nazywa, co mam robić by działał wydajniej,

Jako użytkownik korzystam i mam być zadowolony. 

 

Co taki system ma mieć sam w sobie - jak najmniej  - to ja chcę zdecydować co mnie interesuje i co chcę robić

 

a pytanie jest bardzo dobre - myślę że taka dyskusja i uświadomienie sobie  (lub programistom) co to jest system idealny mogło by pomóc w jego tworzeniu i określeniu czym jest tak zwany system 

 

trochę filozofii w informatyce by nie zaszkodziło 

 

bo problemów z tym związanych jest wiele - (systemy mają coraz więcej różnych usprawnień a konsekwencją jest zwiększone zużycie energii) myślę że jest potrzeba zastanowienia się nad tym bo nie każe usprawnienie mają wpływ na efekt 

Nie ma takiego systemu i raczej nie bedzie bo każdemu coś się nie bedzie podobało

A obsługi większej ilości oprogramowania nie chcesz? Tylko graficzne wodotryski?

Wg mnie jak na razie napisałem, to tak:

 

-lekki, bez zbednych lub przestarzałych modułów;

-wydajny bez sztucznch procesów np. lxde lub xfce zamiast KDE :wink:

-elastyczny zbiór pakietów jak np. w Archu

 

 

A co do temat, to jest prawda że każdy ma inne wymagania ale spójrzcie tak że nie które wymagania są wspólne

Musi być szybki, prosty w obsłudze, bezpieczny, jednocześnie wysoko konfigurowalny, wolny, darmowy i mieć coś w rodzaju repo z Linuksa.

KDE, musi być szybki, bezpieczny, ma być dużo możliwości konfiguracji z linii poleceń, apt-get/yum, dość sporo narzędzi IDE (ewentualnie dobry edytor), można by długo wymieniać.

Idealny system?

 

  • ma zajmować mało miejsca (max. 5GB)

  • ma mieć mały apetyt na zasoby (RAM i procesor)

  • zawierać tylko programy potrzebne do uruchomienia systemu

  • podczas instalacji pokazywać listę proponowanych programów do pobrania i zainstalowania

  • nie posiadać czegoś w rodzaju rejestru w Windows

  • obsługiwać aplikacje portable

  • nie zawieszać się :smiley:

  • powinien mieć zapewnioną ochronę przed wirusami (żaden wirus bez naszej ingerencji nic nie zrobi)

  • nie przesyłać nic bez wiedzy użytkownika do internetu

  • współpracować ze starszymi komputerami (vide 2 pierwsze zapisy)

  • nie posiadać mechanizmu DRM/aktywacji czy podobnego świństwa

  • być DARMOWY tudzież po max. 50 zł (choć dla wielu osób jest darmowy :P)

 

Chyba za dużo nie wymagam? :slight_smile:

Idealny dla mnie system powinien:

  1. Nie posiadać KDE, bo to niestabilna, powolna kobyła, która konfigurowalnością próbuje zamaskować wątpliwą ergonomię.

  2. Być stabilny.

  3. Być kompatybilny z używanymi aplikacjami.

I z wątku “Jaki powinien być system idealny?” robi się nam “Czy system idealny powienien posiadać KDE?” :slight_smile:

 

  1. Najlepiej niech nie posiada żadnego środowiska graficznego w standardzie, ale da mi wybór między środowiskiem lekkim i prostym (jak Xfce), a ładną i wielofunkcyjną, ale ciężką “kobyłą” (jak KDE).

  2. Lekki i stabilny.

  3. Nie mieć problemów z obsługą popularnych formatów plików, np. DOCX.

  4. Rejestr może mieć.

  5. Wszystko (bez wyjątku) ma działać bez zakładania specjalnego konta na serwerach twórców systemu.

  6. Wolność tworzenia aplikacji. Jeśli będzie mieć coś w rodzaju Google Play czy MS Store - niech to będzie dostępne dla każdego i opiera się np. na systemie lajków/dislajków, i najlepiej niech to będzie zdecentralizowane.

  7. Ma nie mieć żadnych problemów z zależnościami. Chcę sobie zainstalować np. odtwarzacz multimedialny 3 wersje do tyłu? Zamiast protestować że nie zgadzają się biblioteki niech mi po prostu doinstaluje starsze wersje tych bibliotek. Z repozytoriów.

Jakiej większej? Jedynie brakuje mi Rainmetera. Gry to inna sprawa i fakt że mój idealny system powinien je obsługiwać ^^

I z wątku “Jaki powinien być system idealny?” robi się nam “Czy system idealny powienien posiadać KDE?” :slight_smile:

KDE jest fajne, elegenackie i z  masą przepychu. Jest to dla osób, którym nie zależy na wydajności lecz na wyglądzie.

 

Na wzór linuxa czy MAC OS X czy MS-DOS? :smiley: