Jaki procesor będzie dobry na LGA1156

Witam, jakiś czas temu kupiłem używany komputer (parametry w podpisie). Jego w zasadzie najlepszą cechą jest płyta główna MSI H55-G43. Do wymiany planuję przede wszystkim procesor i kartę graficzną (wąskie gardło komputera), jako, że niedługo z okazji urodzin może być przypływ gotówki postanowiłem rozeznać się już ile będzie kosztowało mnie jedno albo drugie. Jako, że karty graficzne to temat - rzeka bo ciągle wychodzą nowe modele, postanowiłem najpierw zająć się procesorem. Myślałem o jakimś quad-corze moje poszukiwania skupiły się na i5-760 i i7-860. Oba posiadają taktowanie 2,8 GHz z turbo boostem do +/- 3.0 GHz i 8MB pamięci cashe. Różnią się w zasadzie dwiema rzeczami. i5 nie ma technologi HT i jest o prawie 200 zł tańszy (średnie ceny na eBay’u, na allegro nawet nie ma tych modeli). Jako dla jeszcze ucznia szkoły średniej, bez stałych zarobków, te 200 złotych różnicy to dla mnie bardzo dużo. Zatem jaka jest opinia forum? Opłaca się dopłacać 200 zł za 4 dodatkowe wątki? A może wy macie jakieś propozycje procesorów? Z góry dziękuję za odpowiedzi, i tylko proszę bez takich typu “wymień płytę główną i zainwestuj w haswella”, nie mam pieniędzy, żeby wymieniać połowę części w komputerze, muszę się zadowolić tym co mam.

Sądzę, że jak już wymieniasz podzespoły to należałoby zmienić płytę główna z procesorem. LGA 1156 to stare rozwiązanie intela i już dawno nic nie produkują pod to. Od tamtego czasu powstało kilka podstawek: m. in 1155 i 1150 gdzie ta ostatnia jest najnowsza z wymienionych i najbardziej popularna. Także jeżeli chcesz byś przyszłościowy to trzeba od razu wymienić płytę z prockiem.

zib3l - czytaj ze zrozumieniem…

 

@Maqweel - nie inwestuj w i7 - jeśli już to w i5 - choć i tu dużo zależy od zastosowań komputera… Musisz jednak pamiętać że to będzie kiepska inwestycja, mając na uwadze ile lat liczy sobie ta platforma. Sugeruję zmienić podejście i jednak zacząć od wymiany karty graficznej - bo to będzie element który ci jednak posłuży, nawet po wymianie platformy.

@Veers - Komputer raczej do użytku ogólnego, internet, biuro, pograć. Przy tym ostatnim, nie zamierzam wyciskać ultra detali z najnowszych produkcji, tylko pograć bez większego klatkowania na innych ustawieniach niż super-low.

 

@zib3l - Na razie muszę się zadowolić tym co mam. Kiedy będę składał nowy komputer najpewniej zbuduję go na procesorach AMD.