Jaki procesor do gry i streamingu?

Witam, zbieram się do upgradu swojego PC’ta i nie wiem jaki procesor i płytę główną wybrać.
Głównie gram w Escape from Tarkov i fpsy już mnie dobijają :slight_smile:
Aktualnie siedzi u mnie:
Płyta: Asus H110M-K
Procek: Core i5-6500, 3.2GHz
Karta: GTX 1060 G1 Gaming 3GB GDDR5
Chłodzenie procka: SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012

Nie wiem również czy wybrać procesor od AMD czy Intel’a.
Zastanawiałem się nad Intel Core i5-10600KF i Ryzen 5 5600X ale nie wiem jaką płytę wybrać aby to jakoś współgrało z resztą podzespołów. No i najlepiej aby zmieścić się w tych 1500-2000zł jeśli to możliwe :slight_smile:

Z góry dzięki za pomoc!

Jesteś pewien że to CPU jest wąskim gardłem a nie np. karta graficzna? Sprawdzałeś obciążenie w trakcie rozgrywki?

Sprawdzałem, głównie obciążony jest procesor, skacze nawet do 90%.
Wiem, że Tarkov lubi pamięć RAM ale myślę, że 16Gb mu spokojnie starczy.
No i tak na prawdę gra nie ma jakieś super grafiki, ubolewa optymalizacja.

A jak z temperaturami? Skoro jest 90% to jest jeszcze trochę miejsca. Może wystarczy zmienić pastę termo. Z tego co widzę jest sporo osób z podobną konfiguracją które nie mają problemów z 60 fpsami, więc może problem leży gdzie indziej?

1 polubienie

Szczerze mówiąc nie sprawdzałem temperatury w czasie grania. Dziś po pracy obczaję jak to wygląda i dam znać.
No i jeśli chodzi o FPS to w większości miejsc na mapach mam te 60FPS, problem zaczyna się gdy używam celowników x2 x6 x8. Wtedy FPSy potrafią spaść nawet do 30 gdy celuję w stronę środka mapy.
Chciałbym również mieć możliwość grania stabilnie mając włączony stream, a z tego co czytałem (wcześniej nie bawiłem się w straming) to streamowanie g. obciąża CPU niż GPU.

PS: Czasem zdarza się coś takiego, że PC dostaje zawiechy, ścinki czy coś takiego. Obraz wtedy się zatrzymuje, zacina wszystko odpalone w tle (TS3, Discord), dźwięk się zacina tak jakby w miejscu. (pisk, trzeszczenie, ciężko to opisać). Może to być wina tego, że procek się grzeje czy bardziej jakiś brak w prądzie od zasilacza?

Trzeba monitorować, może to być problem z zasilaniem ale równie dobrze z RAMem. Memtest też nie zaszkodzi zrobić.

1 polubienie

Dziś porobię testy, sprawdzę temperatury na rdzeniach w czasie rozgrywki i zrobię ten MEMTest (nigdy wcześniej z tego nie korzystałem ;0). Podeślę wyniki wieczorem.

Na pewno nie zaszkodzi tego sprawdzić. Nowe komponenty zawsze zdążysz kupić :slight_smile:

1 polubienie

https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i5-12600-vs-AMD-Ryzen-5-5600X/4688vs3859

5600X jest tańszy w polskich sklepach.
Procesor to koszt około 1000zł (używany/po zwrocie może być jeszcze tańszy), płyta jakieś 400-500zł np MSI B550-A Pro.

1 polubienie

Zrobiłem to, żadnych błędów nie wykazało. Temperatury też monitorowałem podczas gry, nic nie skakało do jakiś dużych wartości, procek w czasie spoczynku 31-32 stopnie na rdzeniach, podczas gry przez jakieś 64-69stopni. Sprawdzałem w necie, że jest w porządku. Ale często podczas gry skacze zużycie do 100%. Dodam jeszcze, że przy ALT+TABie lubi się przywiesić, a jeśli jeszcze coś w tle odpalę, typu przeglądarkę to jest kaplica z kilka minut mogę sobie poczekać.
A odnośnie RAMu, nie wiem na ile wiarygodny jest Menedżer z Win10, ale zużywane jest około 40-50%, sama gra zjada 2-4Gb. Wiec chyba jest gitara.
Nie dodałem, że mam 2 kości RAM DDR4, 8 GB, 2133MHz, CL15.

Chyba zdecyduje się na tego 5600X, patrząc po necie i porównując wydaje się fajny cenowo jak i parametrami. Dorzucę płytę o której mówisz MSI.
A jeśli chodzi o streaming, myślę, że wyciągnę to co mi zostanie i wsadzę do drugiego PCta. Ta i5 powinna sobie poradzić z samym streamem. :thinking:

Wg mnie i5-10400F+B460+16GB DDR4 3200MHz(chyba że takie masz)

1 polubienie

DDR4 ma, nie sądzę żeby jego problemy wynikały ze zbyt niskiej prędkości pamięci więc to co ma powinno się nadać.

1 polubienie

Z tego co popatrzyłem to ten procek i płyta nie obsłuży prędkości 3200MHz, chyba że coś źle patrzyłem :slight_smile:

Wymieniając procek i tak muszę wymienić płytę pod nowy socket. A przy okazji będę miał dodatkowe sloty na kości, więc w przyszłości coś szybszego mógłbym dorzucić. :slight_smile:

Jeszcze takie pytanie, 550W do takiego zestawienia jest git? Czy większy zasilacz by się przydał?
Posiadam taki: XFX Core TS 550W (P1-550S-GREN)

Tak, spoko. Chodzi o to, że jak ma 2133MHz nawet 8GB to sprzeda za 90-100zł a za 200-250 kupi 2x8GB 3200MHz a to jest różnica w grach.