Jaki procesor do monitora 27 cali, rozdzielczość 1440, odświeżanie 240 Hz?

Czy wystarczy i5 12 gen. i 32 RAM?

Procesor dobiera się do karty graficznej - i5 na pewno będzie za słaby do tej rozdzielczości.
Prawdopodobnie trzeba będzie poprosić św. Mikołaja o co najmniej i7 a nawet i9. Sprawdź tutaj:

Dziękuję za odpowiedź i za linka.
Wpisałem tam także swoją kartę i otrzymałem taką odpowiedź;

Intel Core i5-12400F i NVIDIA GeForce RTX 3050 będą świetnie współpracować na ekranie o rozdzielczości 2560 × 1440 pikseli do zadań ogólnych.

A po co ci odświeżanie 240 Hz w „zadaniach ogólnych” - tam i 100 Hz wystarczy. Takie odświeżanie to do gier a tam wymagana jest mocniejsza grafika.

Z myślą o ochronie zwroku

W celu ochrony wzroku, to upewniłbym się że jest technologia „Flicker free” w całym zakresie regulacji jasności. W sumie teraz trudno spotkać monitor bez tej technologii ale spotkałem się z przypadkami gdy działała tylko w pewnym zakresie jasności.

…a także redukcję światła niebieskiego. Wiem co mówię/piszę bo pracowałem przy monitorze, który tego nie miał. :skull_and_crossbones:

Generalnie LED’y nie są przyjazne dla wzroku ale specjalnie nie ma wyboru. Lampy CCFL były lepsze dla wzroku ale już się takich monitorów nie robi bo pożerały sporo energii.

Redukcja niebieskiego światła się przydaje ale chyba jest to czysto programowa technologia? Tzn można to samo osiągnąć włączając „tryb nocny” w Windows, chyba że się mylę?

Ten będzie dobry;?
https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/monitory-led/monitor-lg-ultragear-27gp850p-b-27-2560x1440px-nano-ips-165hz-1-ms
Posiada on Flicker Safe który podobno;

chroni oczy przed wyczerpującym migotaniem i nadmiarem męczącego niebieskiego światła.
Za; Flicker Safe – Słownik terminów w RTV EURO AGD

Jak ktoś lubi żółcie jak z f.lux.

Porównaj sobie ile pobiera energii LCDek w trybie normal a ile w trybie HDR. Nie wszyscy producenci tym się „chwalą”.