Jaki procesor do płyty z 440ZX?

Mam starego kompa HP Vectra z płytą na 440ZX i obecnie Pentium III 450MHz. Procek jest trochę niewystarczający (wiem, trudno w to uwierzyć ;)) dla moich niecnych celów i chciałbym go wymienić. Niestety ani na stronie Intela (nie widzę tam żadnego “archiwum” produktów) ani nigdzie nie mogę znaleźć specyfikacji tego chipsetu, zresztą niekoniecznie musiałaby mieć ona pokrycie w praktyce.

Dlatego pytam tutaj - jaki najszybszy procesor mógłby tam wejść?

Za 100-150zł można szukać całych poleasingowych komputerów na allegro, zwykle wyposażone są w procesory 1.5GHz i więcej, do przeglądania internetu i starszych gier 2D spokojnie wystarczają, może zamiast szukać procesora z który zapłacisz 40zł z wysyłką, lepiej kupić cały komputer?

Specyfikacja chipsetu Intel 440ZX: http://download.intel.com/design/chipse … 065001.pdf

Zobacz też tutaj: http://www.tomshardware.pl/howto/200004 … es-04.html

Jaki dokładnie maksymalny procesor jest w stanie obsłużyć Twoja płyta możesz się dowiedzieć z instrukcji płyty głównej. Musisz podać dokładnie producenta i model płyty.

Prawdopodobnie:

  • jeśli to Slot (procesor stojący) to 600MHz (PIII Katmai)

  • jeśli Socket (leżący) to 1100MHz (PIII Coppermine)

ZXy chyba miały sloty niestety.

Jak to jest do jakiegoś celu warsztatowego to można i kupić lepszy procek a jak nie to sadaj72 , doradził co zrobić.

Pamiętam, że miałem PIII 1400Mhz Coppermine na płycie z slotem 1 dzięki takiemu gadżetowi http://allegro.pl/listing.php/search?category=4227&description=1&string=SOCKET+370+SLOT+1&params_top_cookie=635c8699ec6a48ca70780f0e041b45ce82fe39d8

Nie potrzebuję internetu ani gier, to sprzęt “laboratoryjny”. Myślę, że nowy procek wyniósłby mnie raczej 25 zł, więc póki naprawdę nie muszę, to nie chcę więcej inwestować. Poza tym kupienie nowego sprzętu, to pójście na łatwiznę, a nie rozwiązanie zagadki. :wink:

Dzięki, to coś czego nie mogłem znaleźć. :slight_smile: Ale nie widzę tam żadnych informacji o maksymalnej częstotliwości procesora. :confused:

To jest komputer HP Vectra Series 8. Płyta zapewne została wyprodukowana na konkretne zamówienie z przeznaczeniem do tego modelu komputera i nie wiem kto to zrobił ani jaki to model. Instrukcji nie posiadam (szukam w internecie, ale na razie znajduję do jakichś innych niż moja wersji), ale nawet gdybym ją miał, to prawdopodobnie nic by mi to nie dało. W instrukcjach zazwyczaj podaje się maksymalny przetestowany w niej procesor, więc tak naprawdę można montować z powodzeniem nowsze modele, których w chwili produkcji płyty nie było. Poza tym to HP, więc pewno coś takiego jak upgrade procesora nie było przewidziane w instrukcji.

Nie sądzę, żeby złącze na płycie było jakimkolwiek problemem, przejściówki się raczej sprawdzały.

Szymek1987 , ale jaki tam miałeś chipset? Bo na pewno nie ZX.

Płyta nie obsługuje FSB 133MHz.

To nie było wczoraj, więc dokładnie nie pamiętam :wink: Na pewno miałem ponad 1Ghz. Oj, poprawka, to był Tualatin.

Dodane 31.07.2011 (N) 19:59

Mea culpa. Namieszałem troszeczkę, chciałem dobrze - wyszło jak zwykle, i440BX miałem…

Dodane 31.07.2011 (N) 20:10

O, a procesor to był “CELERON TUALATIN 1300/256/100/1.5V’”, wygrzebałem z forum, ciężko było bo jakiś 2004r.