Jaki procesor najlepszy, dla (starej) płyty głównej? ASUS P5QL-E (Aktualizacja: podkręcanie procesora)

Cześć,

Temat nieco luźny, bo chodzi o procesor, do starej płyty głównej, który był montowany do budy w 2008 roku i pracuje do dziś.

Zastanawiam się, jaki procesor dla płyty głównej - ASUS P5QL-E, jest najlepszy? Obecnie, do tej płyty głównej podpięty jest Core 2 Duo, E7400, 2,80GHz. Chciałbym jednak wymienić ten procesor choćby z tego względu, że E7400 niestety nie wspiera wirtualizacji a to wymagane jest np. dla VM VirtualBox. Choć VM VirtualBox nie jest w tym momencie wyznacznikiem, dla którego miałbym wymienić procesor - o ile będzie to opłacalne. Darujcie sobie komentarze, że wymień płytę główną, bo jest za stara.

Jeżeli płyta obsługuje to Quad 6600, później bodaj 9xxx. Pytanie tylko, czy opłaca się polować na topowego, czy słabszy za 30 zł nie starczy.

Nie rozumiem. Mógłbyś napisać “szerzej”? Dzięki.

Zobacz tabelkę, nie gwarantuje poprawności, że faktycznie wyniki nadal aktualne, ale poszukaj któregos z topki, tego najtańszego. :wink:
https://forum.pclab.pl/topic/1059227-Najlepszy-procesor-pod-socket-775/

Poluj na dobry.
http://www.sck.com.pl/product/Procesor-Intel-Core-2-Quad-Q9400-2-66GHz-LGA775-2-lata-gwarancji/?id=129159
MWSnap219

No ok.
Tutaj: https://forum.pclab.pl/topic/1059227-Najlepszy-procesor-pod-socket-775/ piszą o Xeon E5450 SLBBM - pierwszy raz słyszę o tym procesorze.
Natomiast, czy Intel Core 2 Quad Q9400, jak i Quad 6600 jest lepszy od obecnego E7400? No ja nie mam pojęcia o procesorach.

Serwerowy, dzięki “adapterom” i modyfikacji Biosu idzie na większości 775.

Są zdecydowanie, w korzystaniu też różnica. Oczywiście przy ciężkich, nowoczesnych programach i tak zacznie szybko brakować mocy (to wszystko już poziom obecnych netbookowych Atomów NXXXX. Róznica taka, że Q6600 czy 9XXX puka od dołu do 3 generacje starszych Pentium Goldów czy I3 w desktopach. I coś jeszcze potrafią, na EXXXX…nic nie zrobisz.

Jasne. Czy zasilacz też ma jakieś znaczenie, w przypadku wymiany procesora pod dedykowaną płytę główną?
No a komputer służy głównie do podstawowych programów, ale często do przeglądania internetu, czasami gry. Ogranicza mnie właśnie procesor.

Niewielkie, zależy jaki masz i czy grafika zewnętrzną. Bez karty każdy powinien dać radę, wystarczy ze 200W na 12V. Natomiast chłodzenie będziesz potrzebował, na stockowym z E osiągniesz 70-80, czyli za dużo.

Tu masz listę procków:
https://www.asus.com/Motherboards/P5QLE/HelpDesk_CPU/

Mam Q6600 i Q9550. Oba wymiatają, drugi to rakieta. Zasilacz zmień, jeśli planujesz OC, a zasilacz ma mniej niż 450 W.

No to zaczynają się schody.
Zasilacz jest stary, ma 11 lat, ale 500W (woltowy). Stockowe chłodzenie na procesorze (?) wymieniłem lata temu, bo zaczynały się problemy.
Ogarnę zdjęcie zasilacza, chłodzenia procesora, to napiszę.

Do chłodzenia wystarczy cooler pokroju pierwszego Fortisa - czyli np. Spartan 3. Do 100 PLN przebierasz jak w ulęgałkach.

O ile lubisz Quady, a lub bo Gom obrazi się ;-), to zasilacz już raczej do wymiany z racji wieku. Nie stawiałbym na jego (bez)awaryjność, szczególnie przy wspomnianym OC.

Pisałem już temat, że problemy z dyskiem i prawdopodobnie zasilacz do wymiany.

Często czytałem (wpadł temat), że na Core 2 Duo właśnie Quad przeważał.

Ależ ja się nie obrażam :slight_smile:

Dajesz dobry zasilacz, ogarniasz procek, ramy 800-tki i jedziemy z OC :smiley:

No jak, kiedy miałbym Cię obrazić. :laughing: Mam 4GB Ram. 800 -coś tam, więc, ok. Czym jest OC? Od zawsze kojarzy mi się z podkręcaniem. Wyjaśnij mi.

@anon7248146 wyjaśnij proszę, bo ja właśnie kładę spać gówniaki :laughing:

Ok! Spoko. Podkręcanie komputera. Mnie to nie interesuje akurat.

Dobrze myślisz, Quady mają to do siebie, ze nie mają zablokowanego mnożnika i można kosztem większego poboru mocy (zasilacz lepszy się kłania) wymusić większą wydajność. Szczegóły z zabawą mnożnikami, FSb czy napięciami pomińmy tu. Są w necie gotowe poradniki a Gom jest specem w tej dyscyplinie. Słowem można tego Quada “podkręcić” niemal do współczesnych standardów.

Tu akurat będzie kłopot…

… maszyny wirtualne i 4 GB RAM nie idą w parze, ale płyta ma 4 sloty i wspiera do 16 GB, czyli te 8 zrobisz za 40 zł? No i Dysk ssd też pomóc sporo może. Trochę to wyniesie, ale w 300zł doprowadzisz go do użycia i reanimujesz na parę lat.