Jaki procesor pod płytę MSI MS-7309?

Witam :slight_smile:

Zakładam ten wątek ponieważ nie mam pojęcia a raczej nie mam pewności jaki procesor mogę dokupić(zamienić) do takiego sprzętu:

Płyta główna: MSI MS-7309

Aktualny procesor AMD Sempron Processor 3200+ 1.81GHz

RAM: 2x 512MB = 1024 MB do użytku 960 MB

Karta Graficzna: NVIDIA GeForce 6100 nForce 405 , pamieć 256MB

Jaki inny procesor obsłuży mój staruszek :smiley: , da radę jakiś 2 rdzeniowy :smiley: lub jakiś jednordzeniowy powyżej 2.8GHz ? Jeśli tak to prosiłbym o nazwę i link :slight_smile:

I jeszcze jedno pytanie jaki mogę dokupić RAM :smiley: I czy w ogóle się to opłaca :slight_smile:

demon3098 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie, używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

Tu masz link do listy obsługiwanych procesorów:

MSI MS-7309

Oczywiście zwracaj uwagę na wersję biosu - jeśli masz starszą, to musisz zaktualizować.

Ja tam nie widzę żadnych procesorów ;/ mógłbyś mi zrobić listę takich z taktowaniem wyższym niż 2.2GHz ?

I czy bardziej opłacalne byłoby zmienienie na wielordzeniowego ?

…Bo trzeba wykazać się odrobiną samodzielności - otwórz podaną wcześniej stronę, najedź wskaźnikiem myszy na zakładkę “Wsparcie” (pod fotką płyty), a gdy rozwiną się wszystkie dwie opcje menu, wybierz (kliknij) na “Obsługa procesorów”. Wyświetli ci się lista obsługiwanych procesorów, w tym dwurdzeniowych. Ważnym elementem (oprócz wersji biosu) jest parametr TDP - nie możesz zastosować takiego samego modelu procesora, ale o wyższym TDP, bo albo nie będzie rozpoznany przez bios, albo “usmażysz” płytę.

A na tej stronie:

Kliknij

jako obsługiwane wymieniane są nawet niektóre procesory czterordzeniowe (w tym Phenomy II x4). Jednak nie jest to oficjalna strona MSI, więc radziłbym podchodzić do tych informacji dosyć ostrożnie.

Ok , dzięki :))

Jeśli chodzi o pamięci, to zgodnie z opisem na wspomnianej wcześniej stronie (zakładka “Specyfikacja”) twoja płyta może obsłużyć do 8 GB Ramu (2x4GB) DDR2 533/667/800:

"Main Memory

- Supports Dual Channel DDR2 533/667/800

- 2 DDR2 DIMMs (240pin / 1.8V)

- Supports a maximum memory size up to 8GB."

Twoja płyta ma dwa gniazda na Ram - w każde można włożyć maksymalnie 4 GB Ram (jak podałem wyżej).

Na tej samej stronie, w zakładce “Download” możesz pobrać instrukcję (manual) do swojej płyty głównej w formacie pdf (ta pierwsza - ok 2,7 MB) - niestety, tylko po angielsku.

_________________________________

Proszę zapoznać się z regulaminem, a szczególnie z fragmentem o kolorach zastrzeżonych.

Taki procesor:

http://allegro.pl/amd-athlon-x2-4850e-a … 49802.html

wersja z TDP 45W.

Wart ok. 60zł+wys.

Werniks ,

Aha , czyli spokojnie mogę kupić 1 GB RAM , np. http://allegro.pl/goodram-ddr2-667mhz-1 … 39369.html

Wyjąć jedną 512 mb i zamienić na ten 1 GB ?

1.Czy na tym PC’ecie da radę wgrać win7 żeby chodził bez zastrzeżeń :smiley: Czy trzeba dokupić RAMU ?

2.Czy karta graficzna jest jeszcze dobra czy nie ?

vanderneels ,

Czy ten procek obsłuży gry np. COD4 , NFS:ProStreet czy da spokojnie radę z dużo “mocniejszymi” grami :slight_smile: ?

Twoja karta (Nvidia 6100) to karta zintegrowana z płytą główną, korzystająca z części zainstalowanej pamięci (stąd mniej ramu dostępnego dla systemu) i niezbyt wydajna.

Nie wiemy jakim budżetem dysponujesz , ani jaki masz zasilacz (czy podoła zapotrzebowaniu na prąd przy dalszej modernizacji).

Win 7 (a szczególnie wersja x64) jest bardziej “zasobożernym” systemem. Chodził będzie, ale komfort pracy raczej cię nie zachwyci. Nawet po wyłączeniu systemowych “upiększaczy”.

Jeśli chodzi o ram, to najlepszym rozwiązaniem byłoby włożenie dwóch identycznych kości tego samego producenta (i o takich samych parametrach) np. 2x 1GB lub 2x 2GB DDR2 667 lub 800.

Procesory z literą “e” na końcu nazwy i bardzo niskim TDP (45W), to wersja mniej wydajna - ich główną cechą jest energooszczędność. Z w/w grami powinien sobie poradzić przy odpowiednio dobranych ustawieniach.

Jak chcesz grać w „mocniejsze gry" (czyli najnowsze?), to czeka Cię kupno nowego komputera.

Z tymi grami da radę.

Ale ograniczeniem będzie karta graficzna. GeForce 6100 to karta zintegrowana, bardzo słaba.

Używana kość 1GB DDR2 667 za 50zł to nieopłacalny zakup. Można znaleźć 2GB w tej cenie.

Wielkie dzięki ! :slight_smile: A jeśli mam za słabą kartę graficzną to oznaką tego (w grach) będą przycinki czy rozmycie obrazu ?

mówiąc “mocniejsze gry” miałem na myśli np. Driver: San Francisco , GTA IV :smiley: nie chodzi mi o te najnowsze :slight_smile:

Padło już pytanie o zasilacz. Sprawdź jaki posiadasz (marka i moc).

GF6100 nie nadaje się do gier. Będą przycinki nawet na niskich ustawieniach. Wymiana na np. GF GT240 DDR5 (za jakieś 120-130zł)

http://allegro.pl/gigabyte-gt-240-512mb … 20821.html

pozwoli na komfortową rozgrywkę.

Nawet karta za 60zł będzie dużo szybsza od 6100.

GTA IV mimo, że stara, ma wysokie wymagania. 4850+ i ww. GT240 dadzą radę na nisko-średnich ustawieniach.

Pamięć:

http://allegro.pl/pamiec-ddr2-2gb-2x1gb … 15358.html

http://allegro.pl/pamiec-2gb-2x1gb-pc2- … 16629.html

Akurat 4850+ nie jest mniej wydajny od 4800+. Taktowanie to samo, cache ten sam. Różnią się tylko TDP.

vanderneels zaproponował ci bardzo sensowne rozwiązanie.

Ale zalecałbym minimum 2 GB ramu. I podaj, jaki masz zasilacz.

Twoja GF 6100 znalazła się poza prezentowanymi tutaj wynikami testów (a są to stare karty):

Test_250_kart_graficznych

vanderneels , Werniks ,

ZASILACZ:

Marka: Deer

Model: DR-8400 BTX

Total MAX 400W

A i jest jeszcze jedno z tego co widziałem po rozebraniu obudowy PC , jest tylko 1 kość RAM 1 GB ( przepraszam za pomyłkę ) więc drugi slot jest wolny :slight_smile:

Werniks ,

Czyli karta do wymiany na 100% :smiley:

Żeby uzyskać niższe TDP, na czymś trzeba zaoszczędzić - jeśli nie cache i taktowanie to musiano coś wyłączyć (może część tranzystorów?). Ale zakładam, że masz rację i różnica w wydajności tego procesora jest pomijalna. Jeśli demon3098 nie będzie wymieniał zasilacza, to procesor z niskim TDP jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

4850+

LINK

4800+ Brisbane

LINK

Najwyraźniej AMD wybrało co lepsze sztuki, ustawiło napięcie na niższe - (1.15V / 1.2V / 1.25V) zamiast (1.325V / 1.35V / 1.375V) - i wyszło TDP 45W :slight_smile:

( vanderneels być bwana kubwa :lol: )

demon3098 - właśnie leżą przede mną kości 2x 1GB DDR2 800 (Kingston KVR800D2N5kK2/2gG), ale nie wiem, czy obie sprawne (nie mam na czym sprawdzić) i nie mam zamiaru ich sprzedawać… :stuck_out_tongue:

Odezwij się na PW.

I czekamy na info o zasilaczu.

Zasilacz do wymiany, karta do wymiany, procesor do wymiany, karta graficzna do kupienia, ram do kupienia… zostaje w zasadzie tylko obudowa i dysk/DVD. Ja bym chyba zbierał już na nowy sprzęt (jeśli dysk i DVD są na SATA to mogą ewentualnie zostać).

Tani i dobry zasilacz:

http://allegro.pl/fortron-350w-fsp350-6 … 29991.html

vanderneels… nie dołuj człowieka, raczej nie prędko uzbiera…

Przeanalizujmy to, co można uzyskać tanim kosztem:

zasilacz (j.w.) - 50 zł + wysyłka

procesor (j.w.) - 60 zł + wysyłka

karta graficzna (j.w.) - 130 zł + wysyłka

Ram - demon3098 napisz na PW :-o

Razem: ok. 240 zł + ok 40-50 zł łączne koszty wysyłki = ok. 290 zł - za tyle możesz mieć sprzęt w miarę “grywalny” na chwilę obecną. Jeśli ci takie rozwiązanie odpowiada, kupuj. Jeśli chcesz grać w nowsze i najnowsze gry, lepiej zbieraj na nowy komputer.

demon3098 swojej karty nie wymienisz, bo ona jest wbudowana w płytę główną - możesz ją tylko wyłączyć w biosie po włożeniu (a raczej przed włożeniem) nowej do złącza PCI-E.