Jaki procesor wybrać

Cześć, będę składał nowy komputer, jedyne części, które zostaną ze starego komputera to:
Chłodzenie: Fera 3
Zasilacz: Corsair vs 450
SSD: Goodram irdm 240 GB

Szukałem okazji i z nowych części kupiłem następujące:
Ram: G.SKILL Flare X 16GB 3200Mhz
Płyta główna: MSI B450 Tomahawk max II
Obudowa: Bequiet 500 DX

Został mi jedynie procesor do kupna, bo komputer będzie służył głównie do produkcji muzyki, ewentualnie kiedyś dokupię grafikę, teraz będę korzystał ze starej karty.

Z procesorów myślałem nad ryzenem 5 3600
Jednak aktualnie jest promocja na ryzena 5 1600 af za 450 złotych, wtedy ewentualnie bym kiedyś go wymienił na jakiś mocniejszy procesor.

Czy na tej płycie i z tym chłodzeniem, dałbym radę podkręcić tego 5 1600 af?
Kolejna sprawa to czy ten ram nie będzie się marnował przy tym procku, bo wiem że niektóre mogą nie uciągnąć takich taktowan.

Może ktoś z was mi doradzi co wybrać ?

Z góry bardzo dziękuję :wink:

Bierz to
Ten Ryzen 5 1500AF starszy jest i slabszy. Do tego chipsetu bardziej wg. mnie pasuje 5 3600.

Z tym że różnica cenowa to aż 400 złotych, które mógłbym dorzucić i kupić kiedyś coś pokroju Ryzena 7 3700X jakby potaniały.

Jeżeli myślisz przyszłościowo i na przykład planujesz instalację W11 to nie kupuj tego procesora. Bo o ile MS nie zmieni zdania to wszystko od AMD poniżej 2gen będzie na W11 nieobsługiwane. Kup minimum R5 2600 albo wyżej. Nic poniżej bym na dziś nie kupował. Jeżeli chodzi o platformę od AMD to R5 2600 to najniższy model który obecnie warto kupić - moim zdaniem to absolutne minimum.

Brałbym dowolny Ryzen 5, a jak będą wolne hajsy to nawet 5700X czy 5900X.