jaki procesor?

czesć wszystkim! moi drodzy mam pytanie odnosnie procesora… siedze na sokecie b-450 podstawka am4…mój cpu aktualnie to ryzen 3600…kupiłem niedawno grafike ,z n vidia 2070 super przezuciłem sie na radeona rx 6800 xt…Czy jest sens wymienić procesor na szybszy? jezeli tak to jaki cpu polecacie?
pamieci ram mam 32 giga( taktowanej 2133)
i czy podczas wymiany cpu trzeba by było zropic upgrade biosu? czy wystarczy tylko wymienic prockai włączyc kompa…?
Zwszystkie odpowiedzi dziekuje, jezeli to zły dział to prosze o przeniesienie :slight_smile:

Ten procesor może znacznie ograniczać nową kartę graficzną, chociaż tutaj też wiele zależy od konkretnych gier. Wydaje mi się, że takim samym ograniczeniem jest w tym przypadku pamięć RAM o taktowaniu 2133 MHz. AMD Ryzen 5 3600 z tego co pamiętam natywnie obsługuje pamięci DDR4 3200 MHz ale bez problemu płyta główna w trybie OC powinna obsłużyć moduły o taktowaniu 3600 MHz, a może nawet 3800 MHz.

W x-kom masz obecnie RAM Lexar 32GB (2x16GB) 3600Mhz CL18 Thor White w cenie 269 zł z kodem promocyjnym „komponenty”. Przy zamówieniu przez aplikację mobilną dostawa do paczkomatu gratis.

Zanim jednak cokolwiek kupisz napisz dokładny model zainstalowanej płyty głównej oraz model pamięci RAM, które posiadasz. Możliwe, że masz pamięci szybsze ale domyślnie w BIOS/UEFI mają ustawione taktowanie 2133 MHz.

Sposób aktualizacji BIOS zależy od modelu płyty głównej, natomiast konieczność aktualizacji BIOS od wersji obecnie zainstalowanej oraz od modelu nowego procesora.

Hejjka,Uzyłem profilu d.o.c.p ( zwiekszyłem napiecie pamieci ram do 3000 mhz,komputer pracuje stabilnie jak narazie…
Dziękuje za wyczerpujacą odpowiedż…:slight_smile:

Upgrade BIOS warto zrobić.
Masz podstawkę AM4, więc najlepsze na co możesz się przesiąść to jest 5. generacja np. Ryzen 7 5800X3D jest dobry do gier, zależy też do czego używasz komputera.

Dziękuje za odpowiedz,temat można zamknąć