Jaki profesjonalny aparat cyfrowy?

Witam

Może jest Ktoś obeznany w temacie i zechciał by podzielić się wiedzą i doradzić jaki zakupić aparat cyfrowy .

By można było z niego korzystać w zakładzie fotograficznym , oraz by mógł być wykorzystywany do robienia profesjonalnych zdjęć , na różnych typu : pokazach , imprezy wesela itd

Jeszcze jak by mógł być w miarę w atrakcyjnej cenie :slight_smile:

Profesjonalizm i niska cena się kłócą… Powiedz konkretnie w jakiej wysokości jest przewidziany budżet na to urządzenie.

Do profesjonalnych zastosowań musiałbyś zaopatrzyć się także w dodatkowe obiektywy i inne akcesoria, które też nie są tanie.

Chciałbym poznać jakieś konkretne propozycje . Może na allegro , by się udało zakupić np w bardziej atrakcyjnej cenie , a niżeli w sklepie :slight_smile:

Ja napiszę tylko tyle, że jeżeli ma to być porządny sprzęt, to nic innego niż Nikon nie przychodzi mi do głowy. Do 2000 zł można kupić na prawdę świetny aparat tej marki.

Po pytaniu wnioskuję, że z fotografią jesteś na bakier. Profesjonalny fotograf jest rozeznany w sprzęcie, zna jego możliwości i potrafi je wykorzystać, a wady zatuszować. Moje rady:

  1. Kup tanią lustrzankę i 3 porządne obiektywy (przykładowo 25-85, 50-250, stałka). Dobre zdjęcie to zasługa mniej więcej 40% umiejętności fotografa, 40% szkła i 20% aparatu. (Wartości wyssane z palca, ale nie oznacza to, że oderwane od rzeczywistości).

  2. Profesjonalne aparaty - pełnoklatkowe - osiągają takie ceny, że 1000zł w tę czy drugą stronę to bez różnicy.

  3. Poleciłbym Nikona D90 albo nowszy aparat - Canona 600D.

I tak przy okazji:

Zauważyłem, że ceny lustrzanek idą strasznie szybko w górę. Czyżby teraz rodzice swoim pociechom na komunię kupowali lustrzanki? Ja na komunię dostałem rower, a składała się nie niego cała rodzina. Teraz młodzież jest rozpieszczana.

Noszę się z zamiarem kupna Nikona D7000, ale od kiedy podjąłem tę decyzję to body podrożało o 700zł. Ręce opadają.

I właśnie dlatego radzę odpuścić sobie zakup lustrzanki w najbliższym czasie.

W ciągu ostatniego roku wszystko poszło w górę a lustrzanki w szczególności :confused:

Jak jechałem dziś na uczelnie widziałem Nikona D3000 i 18-55 za 1.5 tysiąca na bilbordzie MM. Powinno być w pozostałych częściach Polski. Cena całkiem znośna. Ale nadal nie rozumiem sensu zakupu skoro zielony jesteś :slight_smile: Najpierw to radze zapisać się na kurs podstaw fotografii, w innym razie polecam małpkę :slight_smile:

PS: Chyba nie sądzisz, że zrobisz dobre zdjęcia na weselu bez doświadczenia? Mimo wszystko duża odpowiedzialność - ludzie rezygnują z kamerzysty na rzecz fotografa :slight_smile:

Bez urazy, ale jak ktoś zamierza wykorzystywać aparat do robienia zdjęć w zakładzie foto to chyba ma jakąś wiedzę o fotografii…a tym samym powinien znać się na sprzęcie fotograficznym więc nasze rady tu mało pomocne.

Zastosowanie profesjonalne to na 100% lustrzanka i to by wypadało full frame (Canon Eos 5d mkII lub III).

Do tego obowiązkowo zestaw kilku jasnych stałek (około 16mm, 28mm, 35mm, 85mm - do portretów ) i ewentualnie jakiś dobrej jakości jasny zoom (maksymalnie f2.8 )

Wesela bez lampy - nie ma mowy (canon 580 ex ii)!

W zakładzie foto trzeba będzie zestaw oświetleniowy zorganizować żeby to miało jakiś sens no i nauczyć się wykorzystywania go (jak poprawnie doświetlić twarz).

Ogólnie sam aparat to raczej ta łatwiejsza sprawa - gorzej ze szkłami do niego, lampami i całym innym osprzętem…więc myślę że na jakiś poczatek to może około 20tyś zł trzeba przeznaczyć…

To profesjonalna odpowiedź ? . czyżby zdanie eksperta ? :slight_smile: . Dziękuję :slight_smile:

Może jeszcze Ktoś by coś chciał dodać od siebie ?

Bardziej profesjonalny nie bedziesz z rzadnym aparatem nizten tutaj.

Co prawda nie jest tani, ale za profesjonalizm się płaci.

:wink:

CzoQś prawdę pisze. Teraz jakaś taka dziwna moda panuje, że każdy nagle interesuje się fotografią i wręcz musi kupić sobie lustrzankę. Ot taką czuje wewnętrzną potrzebę. Przychodzi co do czego, a wszystkie zdjęcia cyka na ustawieniu dla idiotów, czyli Auto. Ja specjalnie ten tryb zepsułem, żeby broń boże nie korciło mnie, by go użyć.

Myślisz, dlaczego producenci dają ustawienia dla idiotów ? :stuck_out_tongue:

Sprzęt sprzętem, ale bez wiedzy na temat właściwości, efektów światła, wiedzy teoretycznej na temat budowy sprzętu i zależności (kąty padania światła, zastosowanie filtrów) i podstawami HDR nie ma co inwestować w pro sprzęt za grube tysiące złotych. Po za tym (niestety) profesjonaliści lubują się w korzystaniu z zewnętrznego oprogramowania do ewentualnej obróbki. Skoro zamierzasz pracować (?) w studiu fotograficznym to podstawy są potrzebne.

Jestem amatorem, ale podwaliny wiedzy posiadam na ten temat.

Topka:

Canon EOS - marzenie

Sony Alpha 550 - j/w

Nikon 1 - j/w

Pozdrawiam :wink:

Co w tym złego?

Zrozumiałbym, gdyby ludzie mówili:

.

Nie da się ukryć, że lustrzanką da się zrobić zdjęcia ostrzejsze i bardziej “soczyste”. Aparat to jednak nie wszystko.

Wszędzie słyszę/widzę wypowiedzi niosące za sobą przekaz:

Dla mnie taka osoba myli pojęcia. Zainteresowanie fotografią to nie tylko pstrykanie fotek.

  • Ktoś, kto się interesuje fotografią wie co musi zrobić, żeby jego zdjęcie wyszło dobrze. I bynajmniej nie jest to skorzystanie z trybu auto. I jeśli chce i wie jak zrobić dobre ujęcie, to zrobi je tak, że będzie takie, jak chce.

  • Ktoś, kto lubi pstrykać fotki będzie robił na ślepo ileś tam ujęć i może jakimś cudem przynajmniej jedno ujęcie będzie znośne.

Ostatnio porównywałem zdjęcia jakie zrobiłem 3 lata temu (gdy lubiłem pstrykać fotki) z tymi, które zrobiłem ostatnio (mając już te 3 lata doświadczenia praktycznego i teoretycznego - po przeczytaniu 4 książek o robieniu zdjęć, wykorzystywaniu światła i cieni, itp., itd.).

Przykład ze zdjęciami nie jest odosobniony. Innym jest dj’owanie. Jeszcze kilkanaście lat temu było to traktowane jako sztuka. Teraz, za sprawą komputerów, automatów, itd. ze sztuki stało się rzemiosłem. Mnóstwo podrostków bawi się teraz korzystając z programów typu VirtualDJ czy Traktor. Niektórzy są nawet zatrudniani w małych lokalach i grają za śmieszne pieniądze (czasem za same drinki) psując tym samym rynek. Co gorsze, robią to bez wykupionej licencji.

Kamil_w: pisałeś w kwietniu, że nie opłaca się kupować lustrzanki w tamtym momencie z powodu wyższych cen, a jak teraz? Zmieniło się coś? Znajomy mi mówił, że fotojoker ma przystępne ceny bardzo, opłaca się tutaj kupować lustrzankę Sony http://www.e-fotojoker.pl/aparaty-cyfrowe/sony ? Z góry dzięki za opinię, pozdrawiam!

Polecam zajrzeć na skapiec.pl. Są tam fajne statystyki. Przykład dla Nikona D7000:

http://www.skapiec.pl/wykrespopup.php?compid=1452138

Osobiście czekam, aż jego cena spadnie do ok 2900zł.

EDIT:

Tu akurat widać spadek ceny, ale to nie jest reguła. Ponadto w przypadku obiektywów ceny raz maleją, a innym razem rosną, a proces tanienia jest długotrwały.

Ja swój aparat kupiłem u nich: http://www.komputronik.pl/category/5501/Lustrzanki.html. Moim zdaniem w komputroniku mają naprawdę dobre ceny, tym bardziej, że u nich promocja rzeczywiście oznacza spadek cen, a nie tylko taki kant dla naiwnych użytkowników, którzy nie porównają cen przed i po obniżce. No i sklep jest rzetelny, nie trzeba się bać, że oszukają czy że będzie później jakiś problem z ewentualną wymianą.