Jaki program do kolorystycznej obróbki fotografii?

Szukam jakiegoś programu, który pozwala na zaawansowaną, kolorystyczną obróbkę zdjęć, tak aby można było dla każdej z barw, osobno ustalić odcień, nasycenie, jasność. Chciałbym aby program umożliwiał także manipulowanie oświetleniem, czyli ogólną korektę (kompensację) świateł, cieni itp. W celu odpowiedniego stonowania zdjęcia.

 

Opcje te są idealnie rozwiązane w Lightroomie, w pewnym zakresie można tez realizować to w Gimpie, natomiast Raw Therapee oferuje bardzo trudne zarządzanie kolorem, które jest dla mnie słabo zrozumiałe i nieefektywne. Szukam czegoś szybkiego, najlepiej darmowego. Oczywiście z pominięciem w/w programów. Dobrze by było gdyby program oferował możliwość wsadowej obróbki plików.

Darmowy - jak Ci nie odpowiada RAWTherapee to tylko GIMP - ewentualnie dodaj sobie elsamuko-temperature.exe to będziesz mial temperature. Jak płatne to Bibble albo Capture One.

Edytor online http://pixlr.com/editor/

Raw Therapee jest spoko, ma masę opcji, i w ogóle pełno suwaków ale problem zaczyna się w momencie gdy potrzebna jest selektywna zmiana koloru. Powiedzmy, chcę żeby kolor niebieski na niebie był nieco mniej niebieski, a do tego nieco ciemniejszy, mniej prześwietlony. Brak tej opcji utrudnia też konwersję do odcieni szarości. Świetnie jest to zrealizowane w Lightroomie. Kolor - trzy suwaki, dwa kliknięcia i gotowe. W RT tego nie ma albo jestem na niego za głupi. Gimp posiada taką możliwość, niestety działanie algorytmów Gimpa pozostawia wiele do życzenia, poza tym ciężko w nim o obróbkę wielu plików. Rozwiązanie droższe niż Lightroom, odpada :slight_smile: Być może jest coś darmowego.

Jest całkiem niezły plugin do wsadowej obróbki plików w GIMP: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,59911.0.html no i warto także doinstalować G’MIC, który w zakładce Kolory też ma trochę filtrów.