Jaki program do obrazu dysku - Ubuntu 10.10?


(Hall9000) #1

Może ktoś mi polecić jakiś program który robi kopię obrazu dysku z systemem Ubuntu 10.10 bo jak na razie nic takiego nie

znalazłem.Czy taki program w ogóle istnieje ?Czyli idę o zakład,że jak zwykle trzeba coś grzebać w konsoli,terminalu by coś zrobić.

Wiadomo,że trzeba posiedzieć minimum z tydzień by doprowadzić ten system do używalności,dlatego warto mieć kopię obrazu z ustawionym systemem.

Dziękuję


(hevet) #2

http://www.paragon-software.com/home/db ... nload.html tworzysz sobie botowalną płytę bądź pendriva z programem, uruchamiasz z niego komputer i tworzysz obraz dysku.


(flaszer) #3

Ja polecę darmowy program o nazwie CloneZilla - dostępny w obrazie .iso, ale można przygotować również bootowalny pendrive.


(Hall9000) #4

Tylko że ten program co podałeś jest do robienia obrazu windowsa nie linuxa :slight_smile:

Clonezillę już kiedyś próbowałem ale nie udało mi się nic w tym programie zrobić,za bardzo skomplikowany,nawet instrukcja nie pomogła. W każdym razie dzięki.


(ahonen97) #5

http://www.pendrivelinux.com/universal- ... -as-1-2-3/


(kamil_w) #6

Za pomocą CloneZilli da się, ale fakt - do najwygodniejszych to narzędzie nie należy. Ja kopie partycji robię przy pomocy Acronis TrueImage. Zrobiłem sobie bootowalną płytę i nic więcej nie potrzebuję. Drażnić może to, że z linuksowych partycji w pełni obsługuje tylko ext2 i ext3. Resztę trzeba kopiować sektor po sektorze.

Ale jeśli mógłbym polecić jakiś program, który instaluje się pod Linuksem, to byłby to Back In Time. (opis dostępny pod tym linkiem: http://backintime.le-web.org/). Nie robi on kopii partycji, ale tzw snapshoty. Rozwiązanie podobne do Comodo Time Machine. Warto się z tym narzędziem zaznajomić.


(roobal) #7

Jest wiele sposobów na tworzenie kopii zapasowej systemu:

  • [*:1e2ua6xo] Program dd (można go używać na działającym system z zamontowanym systemem plików w trybie tylko do odczytu - wygodna sprawa).

(hevet) #8

Program pod Windowsa ale możesz utworzyć botowalną płytę to utworzysz obraz i linuksa.


(Hall9000) #9

Mam płytę botowalną i Paragona i Acronisa także skoro mówicie,że da radę tym zrobić obraz linuxa to ok tak zrobię, dzięki wszystkim :slight_smile:


(roobal) #10

Obraz partycji możesz zrobić czym lubisz i co jest dla Ciebie wygodne, ważne żeby program obsługiwał nie tylko windowsowe systemy plików :slight_smile:

Pozdrawiam!


(kamil_w) #11

Może źle to napisałem. Konsolowy wygląd sprawia, że sporo użytkowników pomimo wygody tego narzędzia nie potrafi się do niego przekonać.