Jaki Program do Pisania w C++?

Cześć,

Mam do was pytanie.

Jaki Najlepszy wg. Was program do pisania w C++.

Używałem już _ Code::Blocks _ , _ Dev-C++ _.

Jednak żaden program nie chciał mi odpalić nawet prostego programu :

#include 


using namespace std;


int main()

{

    cout << "Hello world!" << endl;

    return 0;

}

Proszę o pomoc w wybraniu programu :).

I Code:Blocks i Dev-C++ bez problemu to skompilują i odpalą.

To Jaki Kompilator W Code::Blocks?

Nie masz zbyt wiele możliwości do wyboru. GCC/MinGW

Właściwie to ma :stuck_out_tongue: W CB można ustawić różne… MSVCC, LLVM etc.

@Evenementi

Ale no właśnie, może po prostu nie zainstalowałeś żadnego?

Kto jest na tyle głupi żeby przy zainstalowanym MSVC korzystać z CodeBlocksa?

LLVM ma gówniane wsparcie dla Windowsa.

  1. Ten kto dba o przenośność kodu.

  2. Ten kto nie lubi czekać aż WC wystartuje.

  3. Ten kto nie znosi M$

Jak nie znosi to chyba nie zainstaluje MSVC :smiley:

Okej, w takim razie mądrale wszystkie każcie autorowi tematu skompilować LLVM i Clanga ze źródeł za pomocą kompilatora z MSVC, będzie miał bardzo dobro-programowy zestaw.

Patrz opcje 1.

Nie ma to jak Linux: sudo apt-get install codeblocks build-essential i po robocie :slight_smile:

Ściągnij Code::Blocksa jeszcze raz, ale tą cięższą wersję, czyli z kompilatorem. A jak to nie pomoże, to Settings→Compiler and debugger settings→Reset defaults.

@Marcin1147: ostatnio byłem zmuszony do pracy w MSVC, nie wiem czemu te środowisko jest aż tak chwalone, poza utrudnionym dostępem do pewnych podstawowych funkcjonalności (15 minut szukałem numerowania linii, bez google’a się nie obeszło). Outlinera (wypisane wszystkie pola i metody klasy, po dwukliku przechodzi do niej) również nie znalazłem, jedynie coś, co to od biedy przypominało, ale i tak nie działało tak jak chciałem.

Fajnym rozwiązaniem jest też open source’owy Eclipse z wtyczką CDT. Sam od niedawna się przerzuciłem z Code Blocka i osobiście dobrze mi się w tym kodzi.

Dziękuje za pomoc ;).

Popieram, bije inne środowiska na głowę, tyle że jest do zastosowania raczej z projektami, dla pojedynczych plików nie ma sensu, wtedy albo C::B albo konsolka i ręczna kompilacja :slight_smile:

No może Qt Creator jeszcze daje radę, lekki i stosunkowo funkcjonalny, o łatwości zarządzania projektem (qmake) nie wspomnę :slight_smile: Nawet wyjątkowo łatwo się w nim prowadzi projekty multiplatformowe

Jak się człowiek nauczy efektywnej obsługi, to pracuje się wygodnie. Ale w tym celu trzeba poświęcić kilka wieczorów na zorientowanie się, co gdzie jest, jakie ma możliwości, nauczenie skrótów klawiaturowych, itp.

A początkującego faktycznie może przytłaczać ilość opcji.

Class View?

Jak każde inne środowisko… W tym Eclipse CDT.

A czy Class View nie działa przypadkiem tylko dla języków .NETowych? I jest w nowych wersjach? Bo kiedyś na VS6 jak pracowałem pamiętam że było, ostatnio właśnie na 2008 i 2010 pracowałem i tego za cholerę nie umiałem znaleźć dla projektu C++ (wł. musiałem w C pisać, ale tam kompilatora C się już nie uświadczy). Szukam teraz po screenach i też nie bardzo umiem znaleźć przykładu dla języka innego niż js, Basic i C# (lub screena ze starego VS6).

Z tego, co widzę, to w zwykłym C++ też jest: http://tinypic.com/r/280nsyf/6

Dostępne standardowo przez menu View -> Class View.

@Razi Ale zmieniłeś widok na Expert? Bo standardowo po instalacji jest Basic, w którym wiele przydatnych opcji jest poukrywanych.

PS. W MSVC do C i C++ jest ten sam kompilator, standardowo rozróżnia języki po rozszerzeniu .c lub .cpp, jednak można też w ustawieniach projektu wymusić aby wszystkie źródła kompilował jako C lub C++.

Polecam QtCreator

http://qt-project.org/downloads

Nie wpadłbym na to, że taka głupota jest w trybie “expert” (i to jeszcze dostępne z menu Tools, a nie View…), w ogóle bym się nie spodziewał po IDE, sofcie dla programistów którzy powinni być ogarnięci, podziału na tryb prosty i “eksperta”… Tak jak mówiłem, utrudniony dostęp do podstawowych funkcjonalności. Się nie dziwię że kursy tego czegoś to 6000 zł za 12h (autentycznie)…

Nie wiem jak płatne wersje, ale darmowej do funkcjonalności Eclipse CDT daleko.

@Rolek0: z tego co wyczytałem to sam MS pisze że nie prowadzą kompilatora C, zatrzymali się na C90 z lekką domieszką C99 (wg. innego źródła stali na C89 i porzucili ten język), a teraz nadganiają standard C11, aczkolwiek wszystko i tak odbywa się poprzez kompilator C++ i jego “warstwę zgodności” z C.

IMO póki się robi jednoplikowe programy, to Code::Blocks jest najlepszy - nie robi żadnego syfu (w sensie nie wymaga projektu, a z jednego .cpp robi tylko binarkę), konsolki nie zamyka, co jest dużo lepsze od stosowania zatrzymywaczy (które nie zatrzymają okienka w przypadku błędu). A później wypróbuj Qt Creatora (b. prosty w obsłudze + genialny framework), Eclipse CDT (nieco trudniejszy, ale pisanie w nim to bajka) i inne. Ja używam naprzemiennie QtC i Eclipse’a :slight_smile:

Utrudniony przez niedoczytanie instrukcji przez użytkownika. :stuck_out_tongue_winking_eye:

Podział nie jest dla programistów, tylko dla początkujących, żeby się już na wstępie nie przerazili rozbudowanym menu.

Gdzie takie coś znalazłeś?

Chyba przesadzasz, są szkolenia przygotowujące do certyfikatów z programowania w jakieś technologii, przy użyciu Visual Studio, ale kosztują one góra 4000 zł za 40 godzin.

No to fakt, darmowa wersja jest dość uboga. Tylko czemu od razu płatne wersje, skoro i tak większość zainteresowanych może je mieć za darmo z DreamSparka?

Pełna zgoda. Do tego jest mały i lekki, nie trzeba ściągać jakichś gigabajtów, gdy potrzeba tylko skompilować mały program.