Jaki RAM a płyta główna pod AMD

poszukuje odpowiedzi jaki RAM kupić do zestawu Ryzen 5 2600 albo 1600X oraz płyta główna Gigabyte B450M DS3H chodzi mi o porade dla laika aby wsadzić i aby działało bez jakiegokolwiek podkręcania czy aktualizowania biosu
czy są jakieś tajemnicze zasady którymi trzeba się kierować przy zakupie czy wystarczy że będzie zgodne z DDR4 i z częstotliwością mhz?
płyta obsługuje częstotliwości pracy pamięci [MHz]
2133
2400
2667
2933
3200
co by się stało gdybym wsadził w to Pamięć Patriot Viper 4, DDR4, 8 GB,3000MHz, CL16
PC nie ruszy? czy RAM sam automatycznie ustawi np 2933mhz?
komputer ma służyć do grania w popularne gry multiplayer i nie zamierzam nic w nim podkręcać

2133 i 2400 odrzuć, 2667 jak dostaniesz za pół-darmo, tylko 2993 i 3200. Tak powinny być obcięte z 3000 o kilka w dół.

hmm aha czyli raczej kierować się mhz i nawet jak RAM ma 3000 to sam się nastawi na prawidłowe obsługiwane?
nie ma już innych ukrytych wymagań np producent RAMu a płyta główna czy coś innego?

Nie, ważne jest też tzw. CL im mniejsze tym lepiej, tzn w lepszych pamięciach przy 3000 masz 16+/- 1, przy gorszych 2400 potrafi mieć i 19.

Co do pamięci, ktoś pisał jakie pamięci Ram lubia się z Ryzenami, nie wszystkie ponad 3000 ładnie pracują, ale to już znajdziesz na tym forum :wink:

Jeśli masz płacić za CL 15 z 50zł więcej niż za CL 16 to kupuj CL 16. Różnica w praktyce wyniesie 1 FPS, a 50zł za 1 FPS to dużo.
Co do taktowania, 3000 MHz to dobre minimum dla Ryzen, który korzysta z ich szybkości, pamięci się przetaktują do najbliższej niższej obsługiwanej przez płytę główną, czyli tutaj 2933.
Co do obsługi RAMu, każdy producent na stronie konkretnego produktu podaje w supporcie jakie pamięci są przetestowane i na 100% działają, pozostałe albo są niesprawdzone albo nieobsługiwane (raczej to pierwsze).

Jeśli pytasz o pamięć do procesorów AMD Ryzen,to szukaj o taktowaniu 3000MHz.Pamięć możesz wybrać z listy QVL. Co do opóźniej takie rozsądne to CL 15-16,przy szybszych pamięciach opóźnienia mogą być nieco wyższe.Gracze najczęsciej szukają pamięci G.Skill na kościach Samsunga z niskim CL 14.

Jeśli płyta ustawi niższe taktowania,to można zmienić na wyższe w programie od producenta płyty,aplikacja APP Center.Zmieniasz,zapisujesz,ponowne uruchomienie i komputer śmiga.

Trochę podpowiem bo niedawno sam złożyłem podobny sprzęt. Mam Ryzena 5 2600 i tą samą płytę główną. Pamięci jakie kupiłem to Pamięć G.Skill Aegis, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL16 . Po odpaleniu system ustawia je na 2133. Wystarczy włączyć XMP na Profil 2, dać tam 3000MHz i bez problemu działają.

A i podobno bez problemu można ręcznie ustawić na 3200MHz i wszystko działa. Bez żadnego zwiększania napięć. Tyle wyczytałem, nie próbowałem. Sam mam ustawione 3000MHz.