Jaki ram do laptopa?

Witam, ponad rok temu kupiłem laptopa lenovo z 4 gb pamięci ram, lecz to mi nie wystarcza. Chciałbym się dowiedzieć jakie kości dokupić, czy muszą być takie same (czyli 4 gb) czy można dokupić do tego np. 8 gb i czy nie będzie przy tym zakłóceń. Jakie polecacie pamięci aby pasowały i nie były zbyt drogie (tak do 100-130 zł za 4 gb) 

 

 

Mój ram: 4 gb DDR3 PC3-12800 Ramaxel 1600MHz

Płyta główna: Lenovo INVALID (U3E1)      (tak pisze w programie)

Posiadam 2 sloty na ram.

Zamiast czytać jakieś bzdurne dane z programu odczytaj nazwę laptopa (np. z naklejki na spodzie) i sprawdź na stronie Lenovo ile pamięci i jaki dokładnie typ on obsługuje.

Można łączyć kości o różnej pojemności, różnych producentów a nawet o różnych prędkościach (będą one pracowały maksymalnie z prędkością tej wolniejszej) ale tego samego typu (ECC/Non ECC; z korekcją błędów lub bez).

Tylko pamiętaj że pamięci o różnej pojemności nie będą działały w trybie dual, kości takiej samej pojemności a róźnych producentów mogą zadziałeć w dualu ale nie koniecznie (w moim lapku akurat działają w dualu).

 

Ale sprawdź też ile maksymalnie pamięci obsłuży twój system, windowsy 32 bitowe widzą maksymalnie do 3,25GB niezależnie ile masz faktycznie na kościach.

Mam system win 8 64 bitowy i myślę, że najlepszym wyjściem będzie dokupienie identycznej pamięci jaką mam. Troszkę więcej zapłacę ale mam większą pewność, że będą działać w dualu. Dzięki za poradę, jeszcze troszkę sobie poczytam na różnych forach :slight_smile:

Pewność to można mieć tylko jak kupujesz i montujesz 2 kości w zestawie od producenta który je skonfigurował do pracy w dualu.

 

Ale sporo się zmieniło od czasów pamięci DDR pierwszej generacji które to musiały być 2 identyczne kości aby działały w dualu.

Jak już pisałem jak mam w swoim lapku 2 kości o tej samej pojemności (DDR2 po 1GB każda) ale innych producentów i nawet o innych maksymalnych prędkościach o pracują mi one w dualu (tylko oczywiście ta szybsza pracuje z prędkością narzucaną przez ta wolniejszą).

 

Myślę że to zależy od biosu płyty głównej oraz kontrolera pamięci.

Nie sądzę aby praca w DC przedłożyła się na większą wydajność w stosunku do większej pojemności pamięci RAM, także olałby to i kupił coś byleby nie Kingston, OCZ czy inne popularne w desktopach. Nie sprawują się dobrze w notebook’ach :confused:

Ciekawe, pierwszy raz słyszę, możesz to jakoś poprzeć?

Pracowałem kilka lat na linii naprawczej pewnej znanej firmy produkującej laptopy.

W jakiś 90% przypadków, gdy notebook przychodził do naprawy z usterką zawieszania się, reboot’ów, wyłączania się a zainstalowany był pamięć Kingston, OCZ lub innych to winnym okazywała się pamięć, sypiąc error’ami w memteście :confused:

Jestem w stanie zrozumieć, że to żaden dowód, ale doświadczenie podpowiada mi inaczej i jeśli tylko mogę to proponuje innych producentów jak Samsung, Ramaxel, Micron etc.

Ciekawe, myślę że warto by zgłębić ten temat.

Może to jakiś problem z kompatybilnością płyty z pamięcią, czy próbowaliście aktualizacji biosu lub testowaliście potem te kości w innych lapkach?

 

Też jestem ciekaw jak inni producenci wypadają w tym rankingu, do której grupy by kolega zaliczył np. pamięci Hynix?

Bo z tego co mi wiadomo to zarówno OCZ i Kingston jak również Samsung i Hynix robią dobre pamięci dla desktopów.

Bios był aktualizowany w każdym przypadku i objawy niestety nadal się powtarzały. Nie można też było przyporządkować zjawiska do konkretnej platformy notebooka.

 

 

Do powiedzmy “topowej” klasy pamięci zaliczył bym również Hynix’a oraz Elpida.

 

 

 

Jestem tego samego zdania. Sam nie raz miałem różne konfigurację pamięci we własnym desktopie i nie mogę powiedzieć złego słowa na tych producentów.