Jaki RAM do laptopa?

Mam laptopa HP 630 (A1E08EA#AKD), wymieniłem w nim teraz dysk HDD na SSD i szybkość pracy bardzo wzrosła. Chciałbym teraz dołożyć RAMu bo mam jeden slot jeszcze wolny. Wyjąłem tą kość którą mam obecnie i na niej jest nalepka z oznaczeniem PC3-10600S czyli rozumiem że mam szukać kości z taktowaniem 1333Mhz. Znajomy mi jednak podsunął pomysł bym jeszcze sprawdził sprzęt programem CPU-Z, i ten program pokazał mi pamięć PC3-10700 (667Mhz). Podpowiedzcie mi w końcu jakiej pamięci poszukać. Poniżej wstawiam screena z programu CPU-Z jak i zdjęcie kości RAM.

Sam zastanawiam się nad tymi kośćmi ram:
https://www.komputronik.pl/product/199658/kingston-4gb-1x4gb-1333mhz-ddr3-cl9-1rx8-sodimm-.html

Kości chodzą na podwojonym taktowaniu. Tak więc 667 x 2 = 1334. Musisz kupić 1333 lub szybszą. Zwróć uwagę na inne parametry (np. CL), aby nie były gorsze od tego co jest teraz. BIOS w laptopie dostosuje się do najgorszej kości. Oczywiście wszystkie te wartości są umowne. To jest jedynie na ile producent gwarantuje, że będzie działać. Jak trafisz dobry egzemplarz równie dobrze może działać szybciej. Przy czym w laptopie nie ma to większego znaczenia, bo nie posiadają one zazwyczaj możliwości zmiany taktowania, opóźnień itd.
Najlepiej spróbować kupić drugą identyczną kość. Większa szansa, że zadziała wtedy dual channel.

A najlepiej to po prostu kup 2x4GB. 8GB to obecnie najniższa rozsądna wielkość pamięci. Za 130-150zł kupisz dwie używane kości 4GB. Ważne tylko, aby były identyczne.

O tym nie pomyślałem, zaraz przeszukam serwis na A… A tak na marginesie to radzisz bym kupił dwie identyczne kości RAM, a gdybym zostawił tę co mam czyli 2GB i dołożył 4GB to by nie zadziałało?

Nie w dual channel. A to jednak spory kop do wydajności. O ile płyta obsługuje.

Nie mam pojęcia co obsługuje moja płyta główna. Wiem tylko że obsłuży maks 8GB RAMu. Przeglądam oferty i zauważyłem że nie które pamięci RAM mają 4 czarne chipy na płytce a inne 8 chipów. Czy to ma znaczenie?

Powinno:)
Możesz sprawdzić na stronie producenta zgodność lub ew. brać w ciemno, ale wtedy bierz po nazwie firmy :wink:

Ma duże, jak powiedziałem: szukaj tego samego producenta co masz, mniejsza szansa na “konflikt”:slight_smile:

Na dualu nie straci, a przynajmniej nie zyska;)
Majać 2 GB i dodając do 6 GB zobaczy OGROMNY skok wydajności, jeszcze OGROMNIEJSZY by był z 2x4 GB w dualu (mówię względem 2 GB)

Co powiecie na te kości: https://allegro.pl/oferta/hynix-ddr3-pc3-10600s-4gb-laptop-so-dimm-1333mhz-7789797378 ?

Że masz dużą szansę na kłopoty:)
Wpisz w wyszukiwarkę: “Micron”, taką masz w laptopie i nie rób Frankensteina dla 5 zł, bo sie przejedziesz :wink:

Ale kupił bym dwie takie same a MICRONa bym wyjął. Opcja z 8GB RAMu mi się spodobała.

A to OK, powinny działać, możesz wejść na strone producenta, czy nie poddają “autoryzowanych zamienników”, ale nawet i bez tego nie sądzę by były jakieś duże problemy 2x4 hynixa :wink:

Jeśli kości 2x4 hynixa będą odpowiednie to je zakupię, poczekam jeszcze na wypowiedzi innych :wink: