Jaki Ram dobrać?

Szukałem różnych tematów na ten temat ale im więcej czytam tym większy mętlik w głowie a więc tak konfiguracja sprzętowa:

CPU AMD Athlon x2 4200+ 64bit

Płyta Asrock Alivexfire-sata 2

Odnośnie pamięci są to dwie kości pracujące w trybie dual channel DDR2 2048MB przy obu pisze że mają po 333MHz

a dane które podaje program CPU-Z są następujące:

DRAM Frequency 243.8 MHz

FSB:DRAM CPU/9

(CL) 4.0 clocks

(tRCD) 4 clocks

(tRP) 4 clocks

(tRas) 12 clocks

(tRC) 16 clocks

(CR) 2T

Czy trzeba dobierać te pamięci jeśli chodzi o częstotliwości czy można je traktować jako oddzielne gdy chodzą w trybie dual channel i dwie następne mogę dobrać oddzielnie?

Kolego zasada jest prosta wszystkie moduły pamięci (obowiązkowo w dualu) w komputerze powinny być takie same. Jeśli z jakiś powodów nie jest to możliwe to trzeba dążyć do tego, by różnice między nimi (dualami) były jak najmniejsze tzn. np. ten sam producent i jeśli jednostronne to nie dwustronne itd.

Odnośnie Twoich modułów wartość 333MHz określa z jaką częstotliwością mogą moduły pracować w singlu wartość ta gdy pamięci pracują w dualu mnoży się przez dwa co daje wartość 666MHz.

Dzieje się to tak z prostej przyczyny, gdyż procesor korzysta z dwóch modułów pamięci w tej samej jednostce zegarowej.

Dalej - parametr DRAM Frequency 243.8 MHz w programie CPU-Z określa z jaką aktualnie częstotliwością pracuje moduł pamięci i jeśli pracuje o on w dualu mnoży to się razy dwa, czyli bank pamięci (2 moduły) pracuje z częstotliwością 487.6 MHz. Częstotliwość 243.8 uzyskuje się po przez pomnożenie częstotliwości magistrali FSB, która w zależności od płyty ma wartość od 100MHz do 133MHz. Przepraszam za skróty myślowe i spłycenie tematu.

coś mi się wydaje że te timingi to bios ci takie ustawił i nie są to fizyczne taktowania

Najlepiej wyjmij pamieć i wpisz co jest na niej napisane

Ściągnij http://www.dobreprogramy.pl/AIDA64-Extreme-Edition,Program,Windows,22112.html następnie zrób screena z zakładki płyta główna SPD

21c51ed92d382a9bm.jpg

Te pamięci są w dwóch gniazdach mam wolne jeszcze dwa. Kość goodram ma takie same parametry odnoście częstotliwości jak i reszty, jakie pamięci mam dokupić a chciałbym takie po 1 GB aby pasowały. Czy w porządku będą te kości z częstotliwością 2x 667 MHz?

Tak naprawdę to już nie wiem o co Ty pytasz, wydawało mi się, że w poprzednim moim poście jasno Ci odpowiedziałem na pytania.

Na screenie widać dokładnie dane modułu pamięci - szybkość pamięci DDR2-667 (333MHZ) czyli jako singlowa pracuje z 333MHz a w dualu (podwójny bank) 667MHz masz też podane czasy (timingi) jakimi pracuje pamięć przy 200MHz, 266MHz i 333MHz, masz podaną wielkość pamięci i jej napięcie zasilania a to czy jest dwustronna czy jednostronna to można fizycznie zobaczyć. W jednostronnej układy pamięci są z jednej strony modułu a w dwustronnej są po obu stronach.

Pamięci masz 667 i takie najlepiej dokupić dodatkowo patrz aby miały takie same opóźnienia (u ciebie CL5)

:?:

Dzięki :slight_smile:

Dodane 30.11.2012 (Pt) 0:55

Niestety te pamięci nie współdziałają z pamięcią corsair 667MHz którą zakupiłem i nadal mam 2GB tyle że corsair, czy macie jakiś pomysł jakby dało się to połączyć, czy poszło by np. 3 GB ? Gdy włoży się wszystkie na raz to komputer odpala ale obraz się nie wyświetla i to by było na tyle.