Jaki RAM i czy się opłaca

Witam

Mam taki o to sprzęt:

Płyta Główna: AsusTek M4N68T V2
Procesor: AMD Phenom II X6 1100T
Grafika: MSI Radeon R7 250X 1GB GDDR5 (128bit), DVI, HDMI, DisplayPort (R7250X-1GD5)
RAM: 8GB 1333 MHz DDR3
Zasilacz: Thermaltake Smart SE 530W (SPS-530MPCBEU)

Zdaję sobie sprawę że nie jest to demon szybkości, ale chciałbym dokupić 8 GB RAMU, i tu moje pytanie czy jest sens i jaki RAM

Do czego służy sprzęt? Jeśli do gier, to nie pamięć RAM jest tutaj wąskim gardłem.

Zarówno do gier, jak i do normalnego użytkowania, tzn przeglądanie netu, oglądanie filmów, czasami kilka programów jednocześnie działa i są “zamulenia”, chciałbym żeby “zamuleń” nie było, a i wirusa nie mam

Może wstawić SSD?

Zapomniałem powiedzieć że już mam, zarówno ssd i 2 x hdd

Mało który program, i chyba żadna gra, którą jesteś w stanie odpalić na tym sprzęcie nie wykorzysta tych 16 GB RAM, jeśli nie obrabiasz filmów, nie odpalasz pamięciożernych programów 3D, ani nie robisz w grafice 2D typu wielkoformatowe projekty w Fotoszopie, Gimpie itp. To nie pamięć jest tu problemem. Masz słabiutką kartę graficzną i to ona będzie przyczyną problemów w grach. Procek spokojnie ogarnie net, filmy itp. Mimo, że leciwy to w takich zastosowaniach jest na pewno wystarczający. Zobacz sobie Nvidia GTX 1050 lub 1050 TI. Zwłaszcza ta druga ma fajne parametry i jest bardzo energooszczędna. Procek zawsze możesz trochę podkręcić, ma odblokowany mnożnik.

aha czyli się nie opłaca, o to mi chodziło

Zamulenia raczej robi procesor. Możesz próbować zrobić Dual Channel dokładając drugą kość, ale skoro masz SSD i z niego odpalasz te aplikacje to nie widziałbym w RAM problemu. Chyba, że masz dyski na kościach TLC niemal całe zapełnione. Wtedy zamulenie może występować. Gdyby RAM kosztował mniej niż 200 zł to mógłbyś próbować, ale przy tych cenach to wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Niestety dzisiaj wydajność X6 nawet po OC jest w okolicach i3 6300, no w porywach najsłabszych i5 typu 2500, 2400. Wymiana platformy Cię czeka.

pewnie w niedługim czasie tak

Mam ten procesor, tylko z końcówką 1090T wszystko łącznie z programami graficznymi chodzi w miarę płynnie i nic nie zamula nie ma najmniejszej potrzeby jego podkręcania. Chyba, że ktoś gra ale to już zupełnie inna bajka.

nie mówię że mam ciągłe zamulenia tylko czasami i chciałem się dowiedzieć czy jak dokupię RAM to będzie lepiej, jak na tak leciwy sprzęt to spisuje się całkiem nieźle łącznie z grami

Mam podobny procesor z pamięciami 2x1600MHz po 8GB RAM, jak masz pomysł na jakiś prosty benchmark to mogę Ci to przetestować i podać wynik, będziesz miał jakieś porównanie ale od razu mówię, że nie mam zainstalowanych żadnych gier.