Jaki rodzaj licencji i gdzie umieścić kody programu?

Witam,

 

pytanie chyba pasuje bardziej do tego działu niż do programowania. Jeśli nie to proszę o przeniesienie. 

 

Chcę umieścić w internecie kawałek kodu z mojej pracy inżynierskiej. Dokładnie to dwie klasy w Javie. Ponieważ jestem zielony w temacie licencjonowania chcę spytać

 

  • Na jakiej licencji umieścić to w necie, tak aby mógł z tego skorzystać każdy również w oprogramowaniu komercyjnym (jedynie musiał wymienić, że z tego korzystał). Jaki tekst umieścić w opisie kodu? (Przy korzystaniu z cudzych kawałków kodu często widziałem właśnie takie informacje na początku plików)

 

  • W jakim serwisie umieścić kod, żeby:

  • Umożliwić edytowanie kodu i dodawanie nowych funkcjonalności. Ogólnie rozwój kodu. [zastanawiam się tu nad GitHubem]

  • Ktoś mógł ściągnąć gotowego jara do użytku w programie

 

 

Będę wdzięczny za pomoc.

Liecencję możesz wybrać dowolną, a nawet stworzyć treść własnej, w której ustalisz warunki korzystania z programu, ale skoro publikujesz kod i chcesz się nim dzielić, to możesz wybrać licencję GPL. Przy czym GPL pozwoli wykorzystać twój kod, ale wymusi na innych opublikowanie wszelkich modyfikacji. Jeśli nie zależy Ci na tym i wolisz bardziej liberalną licencję, tj. wystarczy Tobie tylko wzmianka, że użyto twojego kodu, możesz opublikować na licencji BSD.

 

Ja akurat nie koduję, więc cieżko mi coś powiedzieć, ale z tego co widziałem w kodach czy to źródłowych, czy w skryptach często jest wzmianka, że kod został opublikowany na licencji GPL bądź BSD i wymienieni autorzy.

 

Jeśli planujesz rozwój razem ze społecznością czy innymi programiastami, to lepiej skorzystać z systemu kontroli wersji, np. Git. Jeśli chcesz się tym tylko podzielić i zapomnieć, możesz wykorzystać dowolny hosting, np. SourceForge.

Osobiście poleciłbym jeszcze licencję LGPL która ma zalety licencji GPL i BSD (nie jest tak wirusowa jak GPL i daje wolność BSD)

Ja polecam beerware   :slight_smile: