Jaki rodzaj sprzętu i do czego?

Witam!

Chciałbym zapytać o różne rodzaje sprzętu (wszystkie przeze mnie wymienione są, jakby nie patrząc, mobilne, a że dział dotyczy telefonów komórkowych…w dzisiejszych czasach to już chodzi o urządzenia mobilne, więc pozwoliłem sobie założyć temat w tym dziale). Nie miałem niestety prawie w ogóle styczności z większością ze sprzętów z rodzajów: smartfon (tak naprawdę to używam telefonu z symbianem, nie zawsze jest szufladkowany jako smartfon), tablet oraz netbook (oba trzymałem kilka razy w życiu w łapkach), a chodzi mi o ‘pojedynek’ wyżej wymienionych sprzętów oraz laptopa. Do czego się tego używa, i możecie mi doradzić jakie z wymienionych sprzętów będą dostosowane do moich potrzeb?

Posiadam laptopa, i moje potrzeby on spełnia (internet, nagrywanie pianina na komputerze, programy muzyczne, czasem Heroes III i V oraz Star Wars: TOR z kolegami, czaty i sporo stronek używających javy lub flasha, filmy, muzyka. A poza domem…2x w tygodniu odbywam 3-godzinną trasę więc czesto siedzę w internecie na telefonie, jeśli chodzi o symbiana to nie obluguje on flasha ani javy, więc przydałby się lepszy system…:wink: ). Ale z lapkiem problem jest z baterią oraz mobilnościa. Do najlżejszych nie należy. I również do najmniejszych

Chciałbym wiedzieć jak wypadają netbooki z laptopami. Są tańsze, mniejsze, na ogół z gorszą specyfikacją. Jak nazwa wskazuje są one przeznaczone do internetu, czy dadzą sobie radę z innymi zadaniami? Gry, tudzież programy muzyczne, albo java czy flash potrafią być wymagające nawet dla lapka. Więc jak to jest z wydajnością w netbookach? Nie od dziś wiadomo że cyfry nie mają znaczenia…więc chciałbym wiedzieć jak radzą sobie z innymi rzeczami.

No i trzecia grupa. Tablety. Ze specyfikacji wypadają tak samo jak smartfony…więc to tylko smartfony z większym wyświetlaczem? Tak naprawdę opłaca się płacić kilkakrotnie więcej za tablet? I jak wypada pojedynek tablet vs. netbook?

I który ze sprzętów polecilibyście do moich potrzeb? Zostać przy konfiguracji smartfon+laptop? A może zamiast laptopa wystarczy tablet lub netbook?

Jest to na pewno system dość rozbudowany - na tyle że w miarę wygodny telefon (duży wyświetlacz najlepiej dotykowy) z tym systemem można nazwać smartfonem.

Ja mam iPhone 3GS i Samsunga Glaxay 3.

Samsunga używam jako główny telefon (ekran 3.2", rozdzielczość 240x400) - rozmowy, SMS/MMS, poczta, komunikatory, przeglądarka, zdjęcia.

iPhone (3.5" 360x480) - głównie Internet (więcej niż na Samsungu ze względu na wygodę), iMessage, gry, poczta, wideo, aparat

Dodatkowych narzędzi nie liczę typu ściąganie krótkich filmów i oglądanie, czytanie dokumentów, radio internetowe - sprawują się dobrze na obu urządzeniach.

Ogólnie smarfonu służa mi do komunikacji ze światem, gdzie nie mam możliwości albo nie chcę mi nosić tobołów z zasilaczami, kablami, modemami żeby podtrzymać życie innych większych, wygodniejszych sprzętów. Mam wszystko w 1 czy 2 kawałkach krzemu które mogę zabrać zawsze.

Jeśli chodzi o różnice laptop, netbook, tablet to tu można się pokłócić co jest dla kogo lepsze.

Jeśli chodzi o moc i wielofunkcyjność (DVD, duża ilość różnego typu portów) - laptop.

Jeśli chodzi o funkcję laptopa, dłuższe życie oraz kompaktowość kosztem wydajności - to sprawdza się netbook.

Jeśli chodzi o wygodę i jeszcze większą kompaktowość, niestety kosztem ograniczeń typu brak niektórych portów, braku możliwości wgrywania innych oficjalnych systemów itp - tablet.

Wg mnie nie ma sensu smarffona, tabletu, laptopa i netbooka opisywać na wykresach który jest bardziej wydajny. Wg mnie te urządzenia mają inne zastosowanie - to jak porównywać motor, osobówkę, suwa i dostawczego Ducato.

Na tą chwilę trudno coś zaproponować - wg mnie jeśli chcesz mieć tylko 2 sprzęty, to musisz mieć laptopa/netbooka (tu zależy czy chcesz mieć wbudowany DVD, moc, odpalać nowsze gry czy raczej nie) oraz smarfon z ekranem 3.5-4" dzięki któremu będziesz dość swobodnie mógł skorzystać z dobrodziejstw sieci globalnej i nie martwić się aż tak mocno o baterię jak w laptopie (wszak w 6h da się ją wyczerpać ostro na nim pracując). Tu też system do wyboru - iOS (duża wydajność, ograniczenia), WP, Android (wielofunkcyjny średnio stabilny prądożerca), BadaOS (wydajność baterii trochę mniejsza od Symbiana).

Nie podałeś budżetu więc trudno coś polecić.

Ja osobiście chciałbym mieć LG Optimus 2X (Android, jest już z rok na rynku, koszt na allegro to 900-1400zł), mogę wskazać również Samsung Wave 3 (BadaOS nie wiem jak cena) lub z droższych np. HTC Titan czy iPhone 4 (WP7.5 i iOS, ceny przekraczające 1500zł) a z komputerów przenośnych to nic nie poradzę (wole stacjonarne, łatwiej je unowocześnić, są wydajniejsze i tańsze)