Jaki router ADSL do dwupiętrowego domu na wiele urządzeń

Szukam dobrego sprawdzonego routera do dwupiętrowego domu (chodzi o zasięg). 

Powodem zmiany są zbyt częste rozłączenia Wifi aktualnego TP LINK TD W8901G po prostu sobie lubi wieczorem wyłaczyć Wifi lub zerwać połączenie neostrady. Tutaj nie wiem na ile jest to wina neostrady a na ile samego routera? Miewam przypadki że odcina internet a miewam takie przypadki gdzie nie działa Wifi ale podłaczony skrętką PC do routera  ten internet ma czyli neostrada wciąż mu działa.

 

Aktualnie mam w domu 14 urządzeń korzystających z wifi a sam router ma chyba z 7 lat…

proszę o rady nie mam preferencji co do ceny ani marki. 

Miałem ten sam problem dwa lata temu. Kupiłem router D-link DSL-3580L. Dość drogi router wtedy, z nadawaniem 2.4GHz oraz 5GHz. Niestety zakup się nie za bardzo sprawdził chociaż wszystko działa. Problemy z zasięgiem na innych piętrach. Z moich doświadczeń polecałbym kupno routera, który ma dobry zasięg (anteny zewnętrzne, mój ma wbudowane). Najlepiej jakby były odkręcane bo wtedy można sobie dokupić mocniejsze i zwiększyć zasięg. Widziałem w sklepach routery o silniejszych antenach, a to jest ważniejsze niż prędkość transmisji. Do neostrady w zupełności wystarczy 300Mb/s. Dwie sieci 2.4GHz oraz 5GHz też będą dobrze działały ale w pobliżu routera. W pewnej odległości, np. 1 piętro jest z tym już większy kłopot.

Generalnie zwróciłbym uwagę właśnie na siłę sygnału WiFi. Z tego co wiem Frizt! też jest niezły, ale osobiście nie miałem do czynienia. Poza tym to dość drogie routery.

Kwestia jeszcze modemu. Niektóre routery mają wbudowany modem, np. mój. To ułatwia sprawę, ale warto się zastanowić czy nie kupić routera z możliwością nie tylko podłączenia kabla telefonicznego, ale również zwykłego eternetowego. Nie wiadomo jak długo będziesz korzystał z neostrady, zwłaszcza, że technologia adsl to już trochę przeszłość. Lepiej, żeby nowy router posłużył Ci kolejne 7 lat, tak, jak ten obecny. A zmiana dostarczenia internetu np. za 2 lata bardzo możliwa.

Jeżeli masz problem z zasięgiem nie musisz koniecznie wymieniać routera na inny. Możesz użyć tzw. Repeatera.