Jaki router do 1Gbps światłowodu Orange

W końcu mam możliwość podłączenia się do światłowodu Orange.
Przeskok jest spory, bo ADSL 10Mbps idzie w niepamięć, a razem z nim stare routery.

Chcę wariant 1Gbps, ale nie chce routera operatora tylko koniecznie własny.
Oprócz internetu nie będzie innych usług typu VoIP/telewizja.

Chciałem się doradzić, kogoś kto już miał do czynienia z takim światłowodem jaki router byłby optymalny i wykorzystał w pełni możliwości łącza.
Do pokrycia sygnałem jest parter, piętro i ewentualnie część ogrodu przydomowego, więc dobrze jakby miał obsługę MESH dla płynnego przełączania sieci. Mogę również poprowadzić AP po kablach LAN.

Popatrz na Mikrotiki i Ubiquiti, ew. Asus. Niestety konkretnego modelu ci nie polecę, bo ja sam w domu mam jakiegoś Totolinka za stówę.

Obawiam się, że to się uda tylko jeśli dostaniesz modem z ONT ( a i tak to nie będzie łatwe). Jeśli dostaniesz Funboxa 3.0 - to generalnie możesz zapomnieć o temacie innego routera (na podmianę).

Słyszałem, że jeżeli ładnie się poprosi to jako ONT dają Huaweia, wtedy już Funbox jest zbędny i można przez WAN podłączyć na VLAN 35 z uwierzytelnieniem PPPoE swój router.
Pomijając tą kwestię to jakiś konkretniejszy możecie polecić?

Pewnie dostaniesz funboxa w pakiecie.

W przypadku neostrady nie było żadnego problemu żeby podpiąć za nim swój router, wystarczyło wrzucić go do DMZ, nie wiem jak w przypadku światłowodu.