Jaki Router do kwoty ≈ 600 zł

Drodzy,

Potrzebuję pomocy w wyborze Routera.

Priorytety:

  • Będzie on pracował jako Routera podłączony w Bridge z Routerem Vectry - 800Mbps
  • Priorytetem jest dobry zasięg wifi. Mieszkam na 57 metrach, ale Router nie jest umieszczony centralnie, a na jednym z krańców w salonie. Na moim poprzednim Routerze w pokoju oraz kuchni na przeciwko zasięg spadał do 1/2 kresek.
  • Cena ~600

Kandydaci to:
-Tp-Link AX72
-Tp-Link AX73
-Tp-Link AX72 Pro

Może coś innego? Co polecacie?

Dzięki za pomoc

ASUS TUF-AX3000 V2 zamiata każdego TP=Linka do tej kwoty pod względem zasięgu, stabilności, mozliwości konfiguracji.

Niczego nie zamiata. Podobna klasa, tak samo krótkie wsparcie, uboga konfiguracja, przerost formy nad treścią.

Kup sobie po prostu dowolnego mikrotika 1000 z WIFI 2.4 + 5, a do tego dodatkowo CAP. sprzęgnij razem, będziesz miał pokrycie całego lokalu. Ewentualnie, sam router plus antenki kierunkowe, i dopnij do modułów w środku.

Analogia jest prosta, WIFI to jakbyś gadał w markecie z drugą osobą, spróbuj przez ściankę z produktami, a potem przez dwie, a jeszcze jak dochodzi stado ludzi. ile będzie lepiej jak będziesz miał ładniejszy głos? Jak się mocniej wydrzesz? A wystarczy pociągnąć teraz rurę, jak na okręcie, i można sobie spoko gadać.
Tak samo jest z WIFI, te mega routery, to wydawanie kasy na szybszy procesor, lepsze transfery, ale zasięgu wiele nie poprawisz. Do tego potrzeba albo kierunkowej anteny, albo drugiego urządzenia.

Co to znaczy tak samo krótkie wsparcie? Mój kolega ma Asus RT-N18U i dostał w styczniu aktualizacje. WyGoogluj sobie mistrzuniu, z którego roku to router.

Nigdy, przenigdy nie polecę Mikrotika komuś kto nie jest profesjonalnym informatykiem od sieci. To tak samo jak Linux wystarczy nie to kliknąć i rano odpalasz, a komputer z UEFI/Bios, że nie ma systemu.

Tylko zapominasz o jednej kluczowej rzeczy. Nic ci nie da kierunkowa antena i żaden cud techniki jak karta wi-fi w urządzeniu ODBIORCZYM jest dużo gorsza niż w routerze i antenki w tym urządzeniu.

Przykładowo wspomniany Asus. na piętrze w pokoju 30m2, piętro niżej i jeszcze 2 pokoje do pokonania. Na dekoderze 4k od Canal+ w 2.4Ghz 2 kreski, w 5Ghz 1 kreska i prędkośc między routerem, a dekoderem pokazywana w Asusie od 70-120Mb/s w 5Ghz. Natomiast Redmi Note 10 PRO ani w 5Ghz, ani w 2.4 Ghz przy tym dekoderze 4K nie łapie Wi-fi, ale iPhone Xr łapie.

Dodatkowo nie porównuj firmware-u TP-Linka do Asusa bo średnio rozgarnięty użytkownik komputera zauważy po kilku dniach, że jest stabilniejszy Asus i ma więcej opcji, które łatwiej się konfiguruje.

Juedyś na forach ludzi opłacał TP-Link, teraz Mikrotik bo inaczej nikt by tego nie kupił.

najdalej od routera.

Zapominacie o ważnej kwestii.
Router to połowa tego co trzeba spełnić.

W tamtym roku przenosiłem swój router w drugi koniec domu. Potem robiłem testy jak działa wifi.
Na drodze routera szafa wnękowa tak z 1m grubości, potem ściana nośna z żelbetonu 45cm.
Na ławie ustawiłem 2 laptopy, 3 komórki, iPad, Kindle. Więcej nie chciało mi się znosić.
Router ustawiony na kanale gdzie prawie pustka.

No i co ? A no okazało się, że jedne urządzenia bez najmniejszego wysiłku osiągają max kresek a inne oscylują na 2-3 i to z bólem.

A szczeka mi opadła jak 2 tyg temu przyszła znajoma z laptopem HP, postawiła go dokładnie na max końcu domu i jej dzieciak siedział 1,5h uczestnicząc w jakiś zajęciach online. A w tym samym pomieszczeniu mój laptop nie daje rady ustanowić połączenia albo jak już to jest porażka prędkości.

Więc nawet najcudowniejszy router nic nie poradzi sam, gdy urządzenie z którym się łączy ma słabe możliwości.
To jest radio i obie strony musza silnie nadawać i mieć czułość na odbieranie.

1 polubienie

To tak samo jak na wszystkich forach niby eksperci od sieci piszą, że router z wbudowaną anteną lub antenami żaden nie da rady, muszą sterczeć. Zainwestowałęm w taki router na 14 dni do testów od Ubiquiti i co? Miejscami na drugim końcu piętra, na który stał ten router sygnał był lepszy niż na obecnym Asusie, który poleciłem, ale okazało się, ze UDR nie daje rady z światłowodem symetrycznym 600Mb/s bo mimo niezłego sprzetu robi wszystko softwarowo, wiec oddałem.

Ustawienie kanału, jego szerokości, ja ustawiam zawsze na maks, włączenie QAM i tym podobnych na routerze potrafi zaskoczyć. Jednak oprogramowanie routera musi byc stabilne bo jak ma więcej bugó∑ jak w TP-Linkach niż nawet Tenda to po tygodniu ma się ochote tego TP-Linka potraktować „za okno”/ Miałem TP-Linka AX72 i AX73 i oba nawet w 5Ghz co bym nie ustawiał i nie włączał w ustawieniach wszystkie urzadzenia latały jak na 2.4Ghz w 54Mb/s i nie ważne czy przy routerze, czy dalej. Zaktualizowałem firmawere i nic i nie to, ze jedno czy 2 urzadzenia, tylko każde. Ewidetna wina oprogramowania routera.

Nie ma znaczenia, że sprzet identyczny jak w Asusie bo to na tej samej zasadzie jak Microsoft zrobi buga w aktualizacji i nagle nie działa Wi-Fi albo drukarka komuś.

Ja dostałem od Orange przy okazji instalacji nowego światełka Funboxa 6 i mi szczęka opadła*, bo nie wiedziałem, że moje urządzenia potrafią ponad 800 Mbps po wifi. Przy czym zupełnie im nie przeszkadzało, że router stoi w zamkniętej szafie, a po drodze była żelbetonowa ściana.

*A to jest o tyle istotne, że gdybym chciał własne urządzenie, o takich parametrach to musiałbym wydać jakieś 1500-2500 zł.

Mikrotik to sprzęt z genialnymi możliwościami, których po prostu nie ma nawet drozszych routerach klasy domowej. Do tego jak na możliwości jest wyceniony uczciwie.

Jeżeli jednak ktoś się spodziewa że podstawowy Mikrotik za 400zl-500zl będzie miał lepszy zasięg wifi od tanszego routera z 4 antenkami za 180zl, to nie. Będzie znacznie słabszy. Trzeba zainwestować więcej i rozumieć wiele pojęć sieciowych żeby swobodnie korzystać z router os.

Nie dla każdego. To jest taki stopień pośredni między panelem z kreatorem a wierszem poleceń Linux. Dla mnie super dlatego nie polecę każdemu.:wink:

W zwykłych routerach zazwyczaj brakuje mi opcji i rezygnuję z czegoś, co chciałbym zrobić. Niemniej jednak użytkuję również te zwykłe, nawet taki ostatnio zakupiłem, bo to miła odmiana. Kilka klików i działa, trudno coś zepsuć, to też jest fajne.

Właśnie, że antena kierunkowa da ci najwięcej. Przeanalizuj sobie.

Asus ma bardzo niestabilny firmware. Praktycznie wszędzie, gdzie stały w firmach Asusy, nie było tygodnia, żeby nie wymagały resetowania. A to drukarka przestawała sieciowa działać, a to muliło, a to przekierowanie padało itd.

Nawet taki za 90zł będzie miał zasięg ok. jak podepniesz sobie do modułu WIFI antenę. Przecież zasięgi to kwestia ustawienia pasma, anten, zysku itd.

A jeszcze teraz, gdy napisanie skryptów można wręcz zlecić GPT, to się samo wszystko robi. :wink:

Wiesz miałem router, nie ważne jaki za 1800 zł i zasięgiem był gorszy od Asusa za 500-600 zł, więc to, ze router kosztuje nie wiadomo ile wcale nie oznacza, że „grzeszy” zasięgiem czy tez predkością po Wi-Fi. Testowałem dzisiaj u kolegi bo zaszalał z Asusem za 2 tysie z wi-fi 6E, ma iphona 14Pro max tez z wi-fi 6E. Co z tego skoro sojąc i trzymając iphona obok routera na gigabitowym swiatełku, iphone wyciągnął maks około 500Mb, a laptop bo też ma z wi-fi 6E na intelu w laptopie, nie pamietam model lapka poszło ładnie 980Mb/s, w pokoju obok.

Z własnego doświadczenia dodam, że Asusy bardzo słabo działają z HomeKitem. U mnie sprawę załatwił Linksys Velop.

5-10 lat temu firmware routera, a dzisiejszy to ta sama przepaśc co między windows XP, a Windows 10 w konfiguracji. Miałem kilka Asusów w przedziale cenowym od 300 do 800 zł w zyciu i te tańsze zawsze miały coś zwalone, każdy producent w tanich modelach nie dba tak o firmware jakw. droższych.

Mój brat ma drukarke Wi-Fi HP i tez dzwoni, ze przerywa polączenie z routerem, a moja Brothera z żadnym nie przerywa, a nie sorry z Huawei B818 raz przerwało, ale to raz było i cięzko stwierdzić wina routera czy drukarka sie zawiesiła z jakiegos powodu. Kwestia tez konfiguracji ustawień sieciowych drukarki i routera. Noi też czy drukarka miała swoje wi-fi czy to Asus robił za serwer druku po podłączeniu drukarki do USB Asusa. To ostatnie rozwiązanie mi nie działało dobrze na żadnym routerze Asusa, Netgear, nie wpsominając o TP-Linkach.

Skąd, w mikrotikach masz taki sam system, we wszystkich. Co najwyżej możesz mieć jakieś funkcje zablokowane i można dokupić sobie licencje jak są potrzebne.

Mam routery które po kilkunastu latach cały czas działają i cały czas są aktualizowane i sprawne.

Używam w jednej z sieci asusów pracujących jako MESH. Faktycznie jakiś czas temu z tym firmware był dramat. Ale to się skończyło jakieś rok-dwa temu. Od tamtego czasu wszystko jest stabilne jak nigdy wcześniej.

To nie do końca chodzi o cenę. Po prostu w Funboxie wifi 2,4Ghz pracuje z MIMO 3×3 a 5Ghz z MIMO 4×4. Routery za 600 zł mają MIMO 2x2.

Funbox 6 ma wewnętrzne anteny czy zewnętrzne?

Wewnętrzne. Tu masz recenzje od Xyrcon:

Oglądam ten test i na zdjęciach nie widze przy tym funboksie tych 7 pionowych anten, ani miejsca w nim na ich przykręcenie.

Patrząc na zalety i wady tego Funboxa 6 to więcej ma wad dla mnie i dalej dla mnie lepszy mój Asus TUF-AX3000 V2

Zalety:

  • Wi-Fi 6 zapewnia świetne transfery i w końcu czuję, że mam gigabitowe łącze
  • Znacznie lepszy zasięg niż Funbox 3.0
  • Estetyczna obudowa, dyskretne oświetlenie
  • Możliwość podłączenia zewnętrznego ONT przez ethernet (gniazdo ETH1)
  • Szybka konfiguracja
  • Wysoka kultura pracy
  • Pudełko bez plastiku

Wady:

  • Przestarzały interfejs webowy, niekiedy kiepsko opisane funkcje
  • Aplikacja mobilna Mój Funbox nie obsługiwała tego modelu od premiery. Aktualizacja pojawiła się w okolicy 20 lutego. Zresztą aplikacja i tak do niczego się nie nadaje.
  • Mało elastyczna obsługa dysków USB
  • Brak osobnej sieci Wi-Fi dla gości

Funboxa 6 masz za free (bo tak musisz za niego płacić 3,99/mc, nawet jeśli nie używasz) a ten Asus kosztuje 500 zł :wink: