Jaki router do około 300 zł?

Cześć :slight_smile:

Zastanawiam się, jaki router warto wybrać do około 300zł?
Sieć 100Mb/s, jednak chciałbym, żeby posłużył mi kilka kolejnych lat, więc przydałoby się coś z trochę większymi możliwościami :slight_smile:

Zastanawiam się nad:

Nie ma wielu opinii (i nie mogłem znaleźć testów) AC57U, jednak ma dobre opinie w sklepach internetowych. Układ Mediateka, ale podobno daje radę, 128MB RAMu (tak jak oba pozostałe modele), 16MB pamięci ROM. Bez szaleństw, ale z drugiej strony to ma być zwykły, domowy router na kilka przyszłych lat.

Archer C7 ma teoretycznie najwyższą przepustowość, również dobre opinie, dobre wsparcie OpenWRT (na przyszłość pewnie się przyda). Układ Qualcomma i podobnie jak AC57U - 128MB pamięci RAM i 16MB flash. Wydaje mi się, że warto dorzucić te 40zł, ale chętnie poznam opinie kogoś, kto lepiej się zna - może po prostu ja nie zauważam jakiejś istotnej wady :wink:

AC58U - co prawda wykracza nieco ponad budżet, jednak z plusów przede wszystkim 128MB pamięci flash. Teraz wydaje się to niepotrzebne, jednak w przyszłości może okazać się zbawcze. Tylko pozostaje pytanie, czy dopłata 70zł (lub 110 do AC57U) do tego modelu jest tego warta? Jakie inne zalety może mieć względem np. Archera C7 (poza, zapewne, lepszym firmwarem producenta)?

Byłbym wdzięczny za poradę, który model wybrać, ewentualnie także na co szczególnie zwracać uwagę przy wyborze routera w tej cenie.

Z góry dzięki :wink:

osobiście używam NETGEAR R6400 v2. za 419 pln obecnie więc poza twoim budżetem. ogólnie mam złe doświadczenia z routerami tp-linka - zawsze coś nie działało np. brak stabilności wifi etc. Z tego co wybrałeś stawiałbym na jakiegoś Asusa. Różnice to pewnie taktowanie procka i ilość rdzeni. tutaj masz szczegóły:
https://openwrt.org/toh/hwdata/asus/asus_rt-ac57u
vs
https://openwrt.org/toh/hwdata/asus/asus_rt-ac58u
im lepszy procek tym lepsza praca routera, niektóre funkcje bez dobrego procka to tylko napis na papierze.

1 polubienie

Jak nie potrzebujesz bardzo dużego zasięgu Wifi to brałbym nawet słabszego Asusa z 750Mb i b/g/n/ac.

1 polubienie

Hej,

Ja wziąłbym Asusa RT-AC58U, głównie ze względu na port USB w standardzie 3.0. Jeśli do routera podłączysz dysk zewnętrzny to transfery będą o niebo lepsze. Samo zaś działanie i stabilność routerów Asusa oceniam bardzo wysoko. Sam od lat korzystam i gdyby nie przerwy w dostawie prądu czy aktualizacje oprogramowania urządzenia w ogóle nie byłoby potrzeby jego restartowania. :slight_smile:

obraz

Gdyby nie aktualizacja oprogramowanie chodziłby już od ponad 200 dni.

Pozdrawiam,
Dimatheus

1 polubienie

MikroTik hAP ac2 to całkiem fajny malutki ruterek w twoim budżecie. Spore możliwości konfiguracji i rzetelne podejście producenta do aktualizacji. Po skonfigurowaniu działa absolutnie stabilnie i bezobsługowo, nic się nie wiesza i nie p$@$@!i.

Jednak to sprzęt nie dla każdego, jeżeli nie boisz się trochę poszperać w dokumentacji to ci się spodoba. Jeżeli wolisz coś bardzo prostego w obsłudze, to nie.

2 polubienia

Jeśli jednak chcesz coś bez zagłębiania się w specyfikację to wybierz coś z promocji :wink: 1200G+ nieźle wygląda.

2 polubienia

Napisałem posta już wczoraj, jednak z powodu nierozgarnięcia musiałem go nie wysłać :smiley:

@Scypion Miałem tylko tańsze modele TP-Linka i też nie mam za dobrych doświadczeń, ale obstawiałem, że to właśnie kwestia taniości jest problemem, nie sam TP-Link.

Patrzyłem po tych stronach, po prostu zastanawiałem się, czy dopłata do AC58U jest uzasadniona, ale chyba ostatecznie na ten model się zdecyduję.

@panicagaming dobry zasięg zawsze się przyda :wink: a patrząc w przyszłość, wolałbym mieć jeszcze trochę dodatkowej mocy do wykorzystania.
Co do AC1200G+, widziałem sporo opinii o gubieniu sygnału i zawieszaniu się, więc wolałbym nie ryzykować :wink: za to Netgear R6400, którego polecał @Scypion jest za 330zł, więc teraz mam dylemat.

@Dimatheus Chyba na ten właśnie model się zdecyduję. Dodatkowa moc i USB 3.0 na pewno się przydadzą, a jeśli ma być tak stabilny, jak Twój, to w ogóle nie mam wątpliwości :slight_smile:

@anon42271672 Hmm… Nie słyszałem nigdy o tej firmie. Jak wygląda kwestia zasięgu?
Generalnie chyba wolałbym uniknąć zbytniego grzebania - nawet nie z braku chęci, a zwyczajnie czasu.

Tak więc, jeszcze tylko pytanie, czy AC58U, czy R6400? Z tego co, co udało mi się wygrzebać w internecie, R6400 ma SOC Broadcoma, więc marne szanse na wsparcie OpenWRT (ale jest DD-WRT), natomiast software producenta wygląda przestarzale (@Scypion mógłbym zapytać, jak z funkcjonalnością?). No i 2 porty USB też by się jakoś spożytkowało :slight_smile:

Z drugiej strony, ASUS ma układ Qualcomma, a dzięki temu lepsze wsparcie OpenWRT i pochodnych, a wydajności raczej jeszcze przez jakiś czas nie braknie.

Aż kusi, żeby kupić oba, potestować kilka dni i zwrócić jeden z nich :smiley:

Dziękuję wszystkim za pomoc :smile:

netgear nie jest bez wad niestety:
port usb 3.0 tylko jeden i umiejscowiony w dziwnym miejscu na początku, aktualizacja routera to masakra (najlepiej przed restart urządzenia zrobić i uzbroić się w cierpliwość) ale aktualki cały czas wychodzą, całe gui wygląda intuicyjnie chociaż np. przekierowywanie portów jest bez sensu (za każdym razem kiedy chce jakiś port przekierować to muszę go dodawać od zera, brak tutaj przycisków enable/disable jak w openwrt lub dd-wrt). Natomiast router działa stabilnie, mam tam dysk podłączony i pliki dzięki temu w chmurce domowej zamiast dropbox.
Trudno powiedzieć co jest lepszym wyborem, ja napewno go nie zmienie jeszcze przez 2 latka bo ma aktualki producenta i sie sprawdza. dodatkowo jest tu ac1750 więc wiadomo.
Najlepiej porównaj jeszcze hardware z Asusem. Jeśli ma lepszy o 20% to można brać, ale przy tym samym poziomie lepszy Asus bo ma open-wrt zapewne.

Pojęcia nie mam, używam Access Pointów.

Asus ma oprogramowanie Asus-WRT i od pół roku blokuje wgrywanie alternatywnego firmware.

Mam w robocie i działa świetnie, 20 metrów od niego 4/5 kresek zasięgu bez zauważalnego spadku prędkości.

Niestety nie ma reguły. Trochę TP-Linków przerabiałem. Najlepszym był pierwszy, czyli TL-WR740N https://www.tp-link.com/pl/home-networking/wifi-router/tl-wr740n/. Każdy kolejny był już gorszy. Dostałem nawet w prezencie całkiem drogiego TP-Linka (w czasie premiery kosztował sporo ponad 700 PLN) i niestety totalne dno. Na główny router w mieszkaniu się nie nadawał. Teraz pracuje jako AP w dużym pokoju - niestety 15 cm ściany żelbetowe potrafią ładnie stłumić nawet najmocniejszy sygnał radiowy.

Możliwe, nie sprawdzałem. Aczkolwiek konfiguracyjnie Asusy mają tak rozbudowany soft, że chyba niepotrzebne jest wgrywanie alternatywnego oprogramowania.

Są rożni desperacji :slight_smile:

Ja miałem kilka Asusów i o dziwo 80% z tego co miało ich oprogramowanie to zastanawiało mnie po co mi to i co mi to daje. Ochrona antywirusowa w routerze fajna tylko, że potrafiło blokować np dobreprogramy.pl uzwajając za jeden wielki SPAM i syf w internecie. OD taki paradoks :stuck_out_tongue:

Musiałem to wyłączać w Asusie bo 90% polskich stron blokowało.

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc i sugestie, ostatecznie zdecydowałem się na ASUSa RT-AC58U, zamówienie złożone, także pozostało mi wypatrywać maila z informacją, że paczka dotarła do paczkomatu :slight_smile:

Kusił mnie MikroTik hAP ac2, jednak, niestety, brakuje czasu na przedzieranie się przez dokumentację.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc i życzę miłego wieczoru :slight_smile:

1 polubienie