Jaki router i karta sieciowa do światłowodu

Jaki jest potrzebny router do tego światłowodu http://www.ndi.net.pl/internet/, do 500 mb?

Czy karta sieciowa, też nowa trzeba do 500 mb?

Jeżeli mowa o WiFi to karta i router musi być w standardzie AC. Jeżeli o kablu sieciowym to masz albo 100Mb/s albo 1000Mb/s. Ja do światłowodu 600Mb/s używam MikroTika hAP ac2 i jestam bardzo zadowolony. Testowałem inne routery dużo droższe ale ten uważam za świetny wybór.

1 polubienie

Aha, karta sieciowa i router, muszą być w ac? a co z tv, konsolą, laptopem itp?

Router musi być z WIFI w technologii AC i gigabitowymi portami LAN.

Urządzenia końcowe tj tv, konsola, itp muszą mieć karty wifi w technologii ac lub karty sieciowe obsługujące prędkości 1Gbit, aby takie łącze w PEŁNI wykorzystać.

Głownie chodzi o to, że to router ma być w stanie to łącze obsłużyć, a urządzenia końcowe, które nie mają Gigabitowych sieciówek lub wifi z ac najwyżej tego w pełni nie wykorzystają, za to skorzystają na tym te urządzenia, które takowe karty posiadają.

Przykładowo dekoder nc+ WiFi premiumbox+ ma AC, ale maks prędkość połączenia z routerem 300Mb/s mimo, że router ma AC do 1300Mb/s.*Asus 4G-AC68U)

Przy 500Mb/s download jeżeli będziesz użytkował w tym samym czasie np. kilka odbiorników w standardzie “N” to wysycisz łącze do 300Mb/s. Reszta prędkości będzie niewykorzystana jeżeli nie będzie chociaż jednego urządzenia ze standardem odbioru “AC”. Inwestuj tylko w router z gniazdami giga bitowymi i pracującym w paśmie “AC” o prędkości przesyłu minimum 1200Mb/s (pasmo AC+N).

Moje propozycje:



Jest taki router do 200 zł?

Jak dobrze rozumiem, to router musi mieć ac, a reszta musi mieć lub nie ac?

Netis WF2780 prosty i tani router z pasmem AC o szybkości do 1200Mb/s, cena około 160,-zł z przesyłką. Dowiedz się u operatora netu czy oferują same modemy do światłowodu z wyjściem LAN.

Bierz, zobaczymy czy przed Wigilią nie będziesz pisał, że masz z nim jakiekolwiek problemy. Router się powinno kupić raz, a dobrze, a nie zmieniać co chwile , a ludzie tak własnie robią kupując najtańsze i potem masę problemów an forach, jak chodź by z masowo polecanymi wszędzie TP-Linkami, które bez tego by się tak super nie sprzedawały. Nieliczni mądrzejsi raz zainwestują i potem chwalą.

Nie używałeś - nie oceniaj. Już pełne dwa lata pracuje u mnie. Jest zasięg i jest stabilnie. Wszystkie urządzenia w domu łączą się bez problemów w tym dwa w paśmie AC. Pozostałe pięć urządzeń łączy się w paśmie N. Brak konfliktów sieciowych między urządzeniami. Polecam każdemu kto nie potrzebuje specjalistycznego kombajnu za ciężkie pieniądze.

Jeśli chcesz na urządzeniu wyciągnąć więcej, niż 100Mb/s, to musisz mieć kartę sieciową lub WiFi, która ma taką przepustowość. Jeśli Twoja karta sieciowa obsługuje 100Mb/s lub na WiFi 300Mb/s, to te urządzenia więcej nie wyciągną. Jeśli chodzi o ac, to karta też musi wspierać ten standard. W przypadku WiFi jest gorzej, jeśli masz sieć w standardzie n, a chociaż jedna karta działa w g, to cała sieć działa w g.

Mikrotik robi świetny sprzęt i w dobrej cenie, wciąż mnie dziwi, że ktoś przepłaca za badziewie, które oferuje 1/32 funkcjonalności Mikrotika za cenę 8 razy wyższą.

Te routery, które ja wymieniłem wyżej mają możliwość ustawienia w 2.4Fhz only N, a w 5Ghz albo only AC, albo N/AC mixed z pominięciem starszych standardów.

Nie wsadzaj wszystkich urządzeń do jednego wora.

Dobrze. Pamiętaj, że te droższe nie są tylko droższe bo mają funkcje, których on może nigdy nie użyć tylko są droższe bo np. Asus (wiem, że to może nudne, ale tak myślę) porządny procesor, dużo pamięci, porządny firmware cały czas poprawiany i udoskonalany nawet jak już modelu nie ma w sprzedaży nie licząc pozostałości magazynowych gdzieś np. RT-N14U, 3 lata gwarancji producenta. To wszystko jest w cenie. Ciekawe czy ten Netis ma poprawiany firmware, udoskonalany i czy po dwóch latach gwarancji sklepu bądź producenta będzie dostawał aktualizacje? Wątpię. Asusy w cenie 500-700 zł są na dwurdzeniowych Broadcomach ARM, a te tańsze w większości an Realtekach, albo Qualcomm Artheos.

Dzięki za porady

Sorry, ale Mikrotik te urządzenia zjada na śniadanie. Poużywaj kiedyś, będziesz wiedział o czym mowa.

W cenie tego Asusa, za 1300 złotych kupisz korporacyjny sprzęt MT z 16 rdzeniami, 4GB RAM, nielimitowane VPN, routingi i inne bajery. Wiadomo, nie każdy potrzebuje taki sprzęt w domu. Jeśli już do domu, to za 600 złotych kupisz 3011, za 800 4011, który do domu będzie za mocny, a do firm w sam raz. Jednak jeśli miałbym dać za okrojonego z funkcji Asusa 1300 złotych, wolałbym za 800 zł RB4011.

Ten MikroTik co piszesz nie ma wbudowanego modemu LTE, a mój ma 4G-AC68U Asusa za 1300 zł. Jakby do Mikrotika wsadzili modem LTE cat.6 tez by cena wzrosła. Ja wyżej zaproponowałem router xDSL.

Ja również polecam hAP AC2, świetny wybór za śmieszne pieniądze w stostunku do wydajności/możliwości.
U mnie spokojnie radzi sobie z symetrycznym łączem 1 Gbps.

Wbudowany modem w routerze +400 PLN, modem USB +100 PLN. Lubisz przepłacać, masz takie prawo :wink:

Zaraz będzie o agregacji :wink:

2 polubienia