Jaki router Mikrotik

Cześć,

wygląda na to, że dni mojego WRT610 powoli dobiegają końca. W związku z tym przymierzam się do kupna nowego routera.

Do tej pory używałem routerów z Tomato, tym razem chciałbym przesiąść się na Mikrotika. Ponieważ jest to dla mnie całkowita nowość, potrzebowałbym porady, jaki router wybrać.

Nie mam wielkich wymagań, chciałbym jedynie, by był dwuzakresowy (idealnie by było, gdyby można utworzyć osobne sieci WiFi dla gości i dla domowników)oraz miał w miarę porządne anteny (by obsłużyć dwa piętra w domu). Urządzenia z których korzystam, to dwa komputery, dwa tablety i dwa telewizory. Łącze - 50/20.

Za wszelkie wskazówki będę bardzo wdzięczny.

Jaki obszar musisz pokryć? Tak mniej więcej ile m2? Różne są opinie na temat AC w MT, nie jestem w stanie się na ten temat wypowiedzieć. Najlepsze połączenie to urządzenie Mikrotik + Ubuquiti, np. Mikrotik RB750GR3 oraz UNIFI AP AC LITE lub UNIFI AP AC LONG RANGE. Mikrotik robi Ci za router, a UBI za wifi. Na samym mt konfigurujesz sobie VLAN, tworzysz reguły, aby odseparować ruch między domem i gośćmi, zaś na UBI tworzysz sieci WIFI i definiujesz z którego VLAN ma korzystać.

Obszar to ok. 100 m2

Dzieki za podpowiedz, poszukam wiecej info na temat modeli, ktore podales

Wygląda na to, że zacznę przebudowę sieci od Access Pointa. W sumie największe uwagi do istniejącego rozwiązania dotyczą wydajności WiFi.

Mam pytanie związane z Ubuquiti, o którym wspominałeś. Czytałem, że oprócz samego AP-ka często ludzie koinfigurują kontroler. Do czego on służy? Można się bez niego objeść?

Kontroler służy do konfiguracji, zarządzania AP’kmi i zbiera statystyki. Wystarczy go uruchomić na lokalnym PC, skonfigurować co trzeba i wyłączyć. Do działania AP kontroler nie musi być uruchomiony.

Generalnie MT dają radę z WiFi, ale są też bardziej zaawansowane w konfiguracji. Unifi jest fajnym rozwiązaniem. Jak kolega wyżej wspomniał, kontroler służy do pobierania konfiguracji i pracuje bez niego. Kontroler jest wygodny, gdy w sieci masz kilka Unifi. Konfigurujesz sieć w jednym miejscu, a kontroler propaguje je na AP. Tak samo aktualizacje.

Ubiquiti udostępnia VMke z kontrolerem, więc warto go mieć, chociażby do aktualizacji firmware, które często się pojawiają, szczególnie gdy ktoś wykryje lukę, jak np. wpa2 krack.

Dzięki wszystkim za podpowiedzi. W najbliższym czas czeka mnie zakup Unifi a pewnie za jakiś czas przesiadka na MT.

Jedną z funkcji Unifi, która strasznie mi się spodobała, jest fakt, że jak dokupię kolejnego AP-ka to będę mógł go bezprzewodowo dołączyć do sieci. Zdaję sobie sprawę z kosztów związanych z przepustowością, ale zawsze to fajna opcja, kiedy zależy mi na zasięgu, jestem w stanie poświęcić trochę przepustowości natomiast nie chcę (nie mogę) kłaść kabli.

Nie wiem skąd masz tą informację, ale Unifi AP pracują tylko w trybie AP. Nie ma żadnej funkcji Mesh czy repeatera. Jedynie ich seria Amplifi to umożliwia, ale to już zupełnie co innego niż Unifi.

Informacje znalazlem tutaj: https://community.ubnt.com/t5/UniFi-Wireless/can-unifi-AP-do-wireless-WDS/td-p/1553392

Wiecej szczegolow tutaj: https://help.ubnt.com/hc/en-us/articles/115002262328-UniFi-Feature-Guide-Wireless-Uplink Stoi tam, ze UPA-AC-LITE (czyli ten, do ktorego sie przymierzam) jest wspierany

Rzeczywiście, masz rację. Jednak wg mnie zdecydowanie lepszą opcją byłby w tym wypadku zakup np. poweline’ów i podłączenie AP z routerem kablowo. Takie rozwiązania bezprzewodowe bez dedykowanego pasma tylko do transmisji między AP nieczęsto sprawdzają się w rzeczywistości i generują sporo problemów.

To prawda, najlepszym rozwiązaniem jednak zasilić AP-ka po kablu. Czasam jednak nie ma wyjścia (bo nie pozwalają właściciele domu, który wynajmuję)

Korzystając z okazji - czy różnica między podstawowym modelem (LITE) a Long Range jest istotna, jeżeli chodzi o zasięg. Cenowo bardzo się nie różnią, więc zastanawiam się czy warto.

Powerline korzysta z sieci elektrycznej, więc żadne dodatkowe kable nie są wymagane :slight_smile:

Nie jest jakaś znacząca, jednak LR wspiera większą przepustowość na 2.4 GHz. Jeśli różnica cenowa nie jest zbyt duża to lepiej od razu kupić LR.