Jaki Router na 160 Mb/s?

Siema ! Z góry przepraszam jak trafiłem źle w dział.

Od nowego miesiąca zwiększa mi się internet z 60 na 160 mb/s.
Posiadam teraz router z jedna antenką z TP LINK, nie znam dokładnego modelu.

Chciałem się dowiedzieć, czy przy zwiększeniu szybkości neta muszę również zamienić router na lepszy wydajniejszy ?

Z internetu korzysta komputer stacjonarny plus z wifi 2 laptopy i telefony.
Chciałem wiedzieć, czy po prostu ten stary router to ogarnie jak zasięg i tak mam na cały dom, chodzi mi ogólnie o prędkość z WiFi ?

Stacjonarny kablem podłączasz?

Tak stacjonarny idzie z routera przez kabel.

Model routera podany jest na spodzie urządzenia.Przy takiej prędkości warto kupić urządzenie wyposażone w porty gigabitowe,wspierającę standard ac.

TP-Link Archer C2 ver. 3 z trzema antenami. Ewentualnie Asus RT-AC53: https://www.x-kom.pl/p/329226-router-asus-rt-ac53-750mb-s-a-b-g-n-ac-repeater.html - jak tylko PC po kablu :slight_smile:

Wydaje mi się ze ten ASUS byłby ok. Ciężko to samemu skonfigurować ?
A który z nich jest lepszy ?

Ten TP-Link z nowszych modeli.

Ciężko to samemu skonfigurować ?
Na tyle tylko żeby odpalić internet, nie są kreatory które cię poprowadzą, ale jest wiele opcji konfiguracyjnych dla bardziej zaawansowanych.

ZANIM cokolwiek kupisz, to:

  • znajdź dokładny model routera i sprawdź na stronie producenta (lub w instrukcji) z jakimi prędkościami działa połączenie kablowe (100Mb/s lub 1000Mb/s - zwane też 1Gb/s) oraz z jakimi prędkościami działa połączenie WiFi (standard b to bodajże 54Mb/s)
  • jeśli masz zmieniać router na taki z kablem 1Gb/s upewnij się, że karta sieciowa w komputerze pracuje w takim standardzie (w przeciwnym wypadku zmiana routera nic nie da, chyba że zmienisz kartę w kompie)
  • jeśli masz zmieniać router na taki z szybszym Wifi, to upewnij się, że karty wifi w urządzeniach bezprzewodowych obsługują taki transfer
1 polubienie

802.11b to 11 Mb/s , 802.11g to 54 Mb/s. Szybkość teoretyczna to nie wszystko, zależy od możliwości odbioru (czyli też od karty sieciowej). Mam TP-Link Archer C2 rev 1 i ma 300 Mb/s w 2,4GHz oraz 433 Mb/s w 5GHz , po lanie 1Gb/s tylko karta w laptopie jest 1x (Intel AC-3165) wiec w 2,4GHz mam 72 Mb/s(szerokość kanału 20 MHz) w 5GHz 433 Mb/s( szerokość kanału 80 MHz) ale to są prędkości podane przez producentów wraz z danymi korygującymi i Beaconsami które są stale wysyłane więc prędkości są niższe niż to co widzimy na pudełku. Po za tym im dalej od routera tym gorzej. Ja akurat mam możliwość więc korzystam po lanie i 1Gb/s w laptopie. 160Mb/s raczej w 5GHz niż w 2,4 .
Mamy obecnie 802.11 /a/b/g/n/ac/ad (54/11/54/max 600/max 6.77 Gbit/s/max 7Gbit/s)
Moim zdaniem jak masz możliwość podpięcia komputera na kablu to skorzystaj :slight_smile:
Edit w 5GHz wyciągałem około 200 Mbit/s przy odległości poniżej metra od routera
w 2,4 GHz zbliżało się do około 60 MBit/s co uznaje za bardzo dobry wynik jak na kartę 1x (jeden strumień)

1 polubienie

Ja wiem jedno. Jakie WiFi by nie było w routerze i urządzeniu odbiorczym to w dalszych odległościach od routera osiąfniecie czegos więcej niż jakies 50Mb/s jest nie realne i trudno oczekiwac, aby WiFi czy nawet przyszłościowe 5G w sieci mobilnej dawało osiągnąć jakies szałowe predkości, chociaż 5G ma być czymś zupełnie innym niż LTE zwane 4G. Chcesz prędkości z światłowodu to tylko po kablu, dlatego uważam, że nie ma sensu kupowac routera z 5Ghz z AC1350 i szybszymi bo to jest chwyt reklamowy, tak naprawde mamy AC z 876Mb/s plus maks 2.4Ghz daje chwytliwe 1xxx Mb/s. To byłoby dobre gdyby routery umozliwiały w sobie łączyć pasma, a urzadzenia odbiorcze widziały jako jedno SSID i też łączyły pasma, ale czegoś takiego nie widziałęm po stronie firmwareu sprzętu, tylko poprzez programowe kombinacje softu od producenta kart WiFi, które tez działa jak chce. Ja już kilka routeróœ przetestowałem z AC750, AC1300 i tam gdzie WiFi 2.4Ghz jest, 5Ghz żadne urzadzenie nie łapie, a w wiekszości laptopów poza drogimi mamy i tak tylko 2.4Ghz. Miałem wspomnianego tu przeze mnie Asusa to ledwo w drugim pokoju 2-34 kreski w 5Ghz, TP-Linki 2,3 modele z 5Ghz to ledwo jedna kreska za ścianą wiec mopim zdaniem zbędny bajer, ale jak już kupowac router to niech ma te 5Ghz, przynajmiej w pomieszczeniu z routerem mozna miec fajnie.

Taki router teraz mam, a od kwietnia mam mieć internet 160 mb/s aktualnie mam 60 mb /s.

To nie router tylko Acces Point i ma porty 100Mb/s i wifi w standardzie G2.4Ghz. Wymienić musisz bo na obecnym maks 80Mb/s wyciągniesz i to na kablu. Oprócz routeróœ, które ci poleciłem musisz miec kabel minimum CAT. 5e, aby obsłużył Gigabitowe porty w nowym routerze.

Właściwie to w sieci 5GHz w AC można agregować nawet 8 strumieni o szerokości kanału 160 MHz, ale problemem w takiej konfiguracji są interferencje, w końcu pasmo na 5GHz nie jest licencjonowane tak jak te wykorzystywane w sieciach mobilnych albo radioliniach.
Nie wiem skąd problemy z zasięgiem na 5GHz, u mnie bez problemu przez dwie ściany osiągam ok. 350 Mbps DL na UniFi AP AC Lite i Macbooku Air przy szerokości kanału 80 MHz.
Na TP-LINKu C2 który również posiadam 160 Mbps jest bez problemu osiągalne.

Czyli tak.

Żeby w pełni wykorzystać całe 160 mb /s muszę zakupić jeden z powyższych routerów które poleciłeś i połączyć je z komputerem poprzez ten kabel CAT 5e tak ?

Oczywiście ten router powinien ogarniać na laptopy i telefony w domu tak ?

TP-Linka C2 masz z dwiema antenami czy wersja trzecia z trzema antenami?

Na tym routerze max na kablu jaki osiągniesz to coś w okolicach 90-95 Mbps.
Poza tym routerem masz jeszcze sprzęt od operatora? Jeżeli nie zależy ci na większej prędkości na WiFi, a operator dostarczył swój router to wystarczy podłączyć komputer bezpośrednio pod ten router i te 160 Mbps będzie na PC osiągalne.

Tak mam jeszcze modem od operatora internetu który jest połączony z tym routerem i potem z komputerem.

To jest modem, czy router? Ile jest tam dostępnych portów?

Pierwsza wersja, z dwoma antenami, ale nie polecam, straszny szajs, jak większość routerów TP-LINKa :slight_smile:

Wpisz model ze zdjęcia w Google…