Jaki router? - sieć osiedlowa i zewnętrzny HDD (USB/RJ-45)

Witam,

w niedługim czasie będę zmieniał operatora internetowego ze Sferii na sieć osiedlową. Przez 2 lata nie narzekałem na Sferię, ale od kiedy zmieniła regulamin (a z nim sposób naliczania pobieranych danych), to teraz praktycznie się nie da korzystać z internetu. Po przekroczeniu limitu 4GB na 30 dni, transfer z 3Mb/s jest obcinany do 16kb/s!!. Praktycznie żadna strona nie chce się załadować, nie mówiąc już o wysłaniu maila z załącznikiem. Dlatego też postanowiłem zmienić ISP.

Został mi jeszcze 1, góra 2 miesiące w Sferii, ale już teraz chcę się rozejrzeć za routerem.

Na poniższym rysunku przedstawiam jak ja to widzę:

14b3073c39dd826bmed.png

  • Internet jest osiedlowy, w mieszkaniach są gniazdka na RJ-45, więc wystarczy router bez modemu.

  • Oprócz PC jest też lapek, na stałe to będzie on pracował na kablu sieciowym, ale jak pójdę do innego pokoju to chcę mieć Wi-Fi, żeby nie wozić się z kablami.

  • Największym problemem jest dysk twardy. Chcę mieć możliwość podłączenia zewnętrznego HDD do routera, tak aby wszystkie komputery podłączone do routera mogły korzystać z danych zgromadzonych na dysku. Obecnie mam zewnętrznego WD250GB (USB) i przez jakiś czas mógłby służyć za domowy magazyn (opcja 1.), jednak wolałbym mieć go za dysk przenośny. Dlatego też myślałem o obudowie na HDD 3.5cala i wyjściem RJ-45 (opcja 2.). Czy takie rozwiązanie jest lepsze i wydajniejsze niż HDD na USB?

Oczywiście najlepiej by było, bym miał możliwość z skorzystania z opcji 3. :slight_smile: (czyli by router miał USB i bym ja miał HDD z RJ-45)

Poniżej przedstawiam to co sam znalazłem w necie:

  1. router z portem USB - używany - cena 99+15zł

SIEMENS SE551 WiFi RUTER PRINT SERWER USB

taki sam nowy kosztuje około 200zł - klik

  1. zwykły router - nowy - cena 119zł - Ale bez USB

Netgear WGR614 Router 54mbps WGR614EE

  1. obudowa na HDD 3.5 - nowa - cena 200+13/24zł

Welland ME-747K IDE/SATA LAN

opis na stronie producenta

dodatkowo nowy dysk - pojemność ?? - nie wiem ile będę miał gotówki i czy są jakieś limity co do pojemności obsługiwanych dysków.

Czy ktoś miał kontakt z tą obudową i może mi powiedzieć jak się ona sprawuje?

Planowałem kupić 1, podłączyć do niej mój WD250USB a za jakiś czas kupić 3 z dyskiem.

Czy jest to najlepsze rozwiązanie?

Czy ktoś ma/miał/używał tego routera Siemens SE551 i może mi coś o nim powiedzieć?

Jeżeli chodzi o $$ to na router chcę wydać do 200zł, a na HDD z RJ-45 to tyle i le będzie kosztować. Oczywiście im mniej tym lepiej :slight_smile:

Proszę o radę przy wyborze routera i obudowy na HDD. Przedstawcie swoje propozycje.

Pozdrawiam,

Rafał

ta opcja wydaje się najsensowniejsza

jednakże serwer na usb nie zawsze odpowiednio działa,

Asus WL-500gP ale trochę się ceni.

Masz USB, a RJ-45 to musi być obudowa dysku z takim wejściem i wtedy podłączysz, do tego możesz wewalić alternatywny soft i tam to dopiero jest zabawy z opcjami :stuck_out_tongue:

Witam,

postanowiłem odświeżyć cały temat, by przedstawić swoje wrażenia z używania dysku sieciowego:

  • obudowa: HumanMedia ULS3282 klik,

  • dysk: WesternDigital Caviar 640GB 7200 16MB WD6400AAKS.

Dysk (i kompy) podpięty jest do router TP-Link TL-WR543G.

Głównym czynnikiem przemawiającym na korzyść tej obudowy (oprócz ceny) była informacja o możliwości korzystania z dysku przez więcej niż 1 użytkownika jednocześnie (a nie tak, jak to jest w obudowach Welland). 2 kompy bez problemu sobie radzą w dyskiem i jednoczesnym wykorzystaniem zasobów.

Znalazłem 2 mankamenty, które trochę przeszkadzają:

  1. logowanie na dysk: przy pierwszym połączeniu (po uruchomieniu kompa) pojawia się okienko, gdzie trzeba wpisać nazwę użytkownika i hasło (nazwa zazwyczaj jest wpisana), w przypadku braku hasła wystarczy kliknąć OK. Wiem, że nie jest to wina dysku a Windows. Zna ktoś może jakiś program który automatycznie montowałby dyski sieciowe i sam podawał hasła itd.?

  2. “puste” foldery: gdy coś kopiuję z/na dysk sieciowy często pojawia się problem, gdy przechodzę do dowolnego katalogu ten pokazuje się jako pusty. Należy wtedy odświeżyć go kilkukrotnie (czasami 1-2x wystarczają) i wtedy widzimy zawartość. Jest to pewnie jakiś błąd softu sterującego i trochę denerwuje.

A poza tym nie zauważyłem niczego złego. Dysk działa OK, można spokojnie słuchać muzy, oglądać filmy. Za tą cenę - polecam.

Dodatkowo, dla wszystkich szukających taniego urządzenia wielofunkcyjnego polecam wyprzedażowe HP (np. model 2575). Kupiłem ostatnio (07.2010) takie cudo za 120zł, nowe (ale powystawowe), rok gwarancji. Zamienniki (numer hp339=1xczarny + hp334=1xkolor3w1) na Alle… w cenie ok. 30zł. Rewelacyjnie tanie drukowanie. Głowica jest w kartridżach, więc jak się zepsuje to wystarczy wymienić wkład. Dodatkowo HP2575 ma interfejs sieciowy i pracuje jako drukarka/skaner sieciowy. Normalnie zbudowałem małą sieć wszystkomającą :slight_smile:

R.