Jaki router vDSL z QOS?

(t-m-z) #1

Nie dysponuję za dużym budżetem a planuję zatąpić NetiaSpot, który nawet z hasłem do konta zaawansowanego ma masę ograniczeń, jakimś routerem który poprawi mi w jakimś stopniu pingi/wykorzystanie łącza pod konsolę poprzez priorytetyzację urządzeń w QOS.
Rozważałem zakup Asus RT-AC51U ale naczytałem sie o sporych problemach w działaniu QOS w tych routerach.
Co przemówiło za powyższym wyborem to fakt, że jest dobre polskie menu, czytelne (w porównaniu do NetiaSpota to powiedziałbym, że to klasa elitarna w designie), QOS i cena.

Szukam urządzenia do maksymalnie 150zł

(WODZU) #2

Może coś takiego?
http://www.tp-link.com/pl/products/details/cat-15_TD-W9970.html
Tutaj jest emulator panelu sterowania i znajduje się tam zakładka Bandwidth Control
http://www.tp-link.com/resources/simulator/W9970V2_Emulator/index.htm

(t-m-z) #3

I to już wszystkie rady? Serio?
Powiem spisaliście się ludzie xD

Swoją drogą po dzisiejszej wizycie w MediaExpert stwierdzam, że to najwieksze rakowisko ze sklepów z elektroniką. Ceny za cholere nie pokrywają się z tymi na stronie, ale gdybym to zamowił przez internet w sklepie przy sprzedawcy to ma obowiązek sprzedac po tej cenie jaka tam widnieje [na stronie] (wtf), stan magazynów tak samo a jeszcze potrafią wciskać outletowy sprzęt w pełnej cenie - unikać, unikać i jeszcze raz unikać.

(WODZU) #4

Usuń to zastrzeżenie, a zapewne dostaniesz więcej ofert :wink:

(t-m-z) #5

Gdybym chciał przeznaczyć więcej to bym je usunął :wink:
Każdy chciałby mieć NetGeara czy NetDume :wink:

(kowgli) #6

Wybór routerów z VDSL jest znikomy i na pewno nie w tym zakresie cenowym.
Radziłbym po prostu kupić zwykły router (do wyboru), bez żadnego modemu i podpiąć go za tym z VDSL, którego dostałeś od operatora. Chociaż nawet tutaj za 150zł nie ma co się spodziewać cudów. To najniższa (no może druga najniższa) półka cenowa.
Na operatorskim wyłączasz DHCP i generalnie wszystko z wyjątkiem funkcji modemu.

Jeśli operator ci nic nie daje (dziwne!?), to kup orange’owego Sagecoma za 30zł - http://allegro.pl/router-sagemcom-vdsl-3764-orange-ftth-rj11-wifi-i6821291225.html i do tego jakiś normalny router.

Swoja drogą w którym miejscu ten Asus RT-AC51U ma VDSL? Nie ma. Nawet xDSL nie ma. Z tego co się orientuję (może być nie do końca aktualne), sensowne routery z VDSL zaczynają się w okolicach 600zł. Bardzo ważna jest tu jakość samego modemu.

(t-m-z) #7

Problem w tym, że takie rozwiązanie nie da mi tego czego najbardziej potrzebuje czyli priorytetyzacji urządzeń.
Router czy to na ceneo czy w samym ME/MM był polecany właśnie do vDSL/xDSL, na pudełku bodajże też znajdowały się informacje o xDSL (teraz mam wątpliwość czy faktycznie było to ten model, skoro niby go nie posiada).

Netia daje NetiaSpot`a jak już mówiłem, urządzenie, które z kontem podstawowym jest mocno ograniczone i na początku nawet nie miałem możliwości przeniesienia urządzenia do DMZ, gdy zyska się “lepsze prawa” czyli konto admina a nie użytkownika sytuacja się polepsza ale nadal nie daje to takich możliwości jakich oczekuję zwłaszcza gdy chodzi o możliwości potocznie zwane QOS. Dopiero konto z którego zdalnie grzebią przy urządzeniu daje możliwości.
Potrzebuje czegoś co odpowiednio rozdzieli pakiety na dekodery tv + konsola + PC tak aby mieć jak najlepszy zakres łącza i ograniczyc rubberbanding a jeśli sie da to poprawić przy tym pingi.

(kowgli) #8

Jeśli masz na myśli tego typu, bardziej niskopoziomowy, QOS to wątpie, aby takie urządzenie w ogóle istniało (w powszechnej sprzedaży). Z tego co się orientuję TV jest zupełnie rozdzielone od LANu i bardzo zależne od operatora. Na pewno nie będzie to 150zł, bo to najtańszy, sorry za określenie, klepany w Chinach szmelc.
Posiadasz w ogóle hasło do logowania do VDSL? Bez tego nie podepniesz swojego modemu.

Moim zdaniem najlepsze co możesz zrobić to QOS na poziomie LANu za pomocą własnego (odrębnego) routera.

(t-m-z) #9

Hasło mam, chociaż pracownicy twierdzą, że nawet po wykluczeniu netiaspota wystarczy podpiąć sam router/modem vDSL. Innym rozwiązaniem jest bridge z netiaspotem w trybie modemu + router. Jak to w czyms pomoże to podrzucam rodzaj połączenia, może wspólnymi siłami da się coś zdziałać w Spocie :wink: