Jaki router WiFi wybrać?

Witam.

Mam taki mały problem. Otóż, stoję przed remontem pokoju i tak się zastanawiałem, czy nie zrobić w domu sieci bezprzewodowej. Mam w domu dwa komputery, jeden stacjonarny a drugi to laptop. Do stacjonarnego chciałbym dokupić kartę sieciową, żeby mógł odbierać sygnał z WiFi, w laptopie karta już jest. I teraz pytanie. Jaki router wybrać ? Max. cena - 150 zł.

Zastanawiam się nad tym:

http://allegro.pl/item866093091_wireles … 2_11n.html

Polecam firme TP-Link

Ta karta wifi usb na aukcji to szmelc który u znajomej rozłączał co 5 minut. Nie polecam.

http://www.komputronik.pl/index.php/pro … R_600.html

Dobry wybór bo możesz na nim zainstalować DDWRT.

Używałem podobnego i jeśli niczego nie zmienili to bardzo przeszkadzał mi zasilacz,był ciężki i b.duży,po podłączeniu zasłaniał mi drugie"gniazdko"

Teraz kożystam z Belkin G Wireles Router,mieści się w Twoim przedziale cenowym i jest(moim zdaniem)ładniejszy i mniejszy a zasilacz jest wielkości ładowarki do komórki.Ważne też jest z kąd masz internet-z kablówki czy z lini tel.?

Osobiście PCeta podłączyłbym na"stałe"a reszta po radiu

No dobra, router może być ten DIR-600. A co z kartą do blaszaka ?

Polecam TP-Linka zarówno na router jak i na kartę.

Unikaj standardu N bo sprawia często problemy a wcale nie jest szybszy, szkoda przepłacać.

W sklepie waśka do którego link podano ceny wcale nie są najniższe :wink:

Dobry zestaw router+karta spokojnie można złożyć w ok. 100zł.

Moim zdaniem faworytem jest

http://www.wisp.pl/index.php?p232,tp-link-tl-wr543ga

Symbolicznie droższy od pozostałych modeli ale ma wymienną antenę, tryb XR (rewelacja :D) oraz mnogość trybów.

Na pewno odradzam d-linka, gorszego (i de facto droższego) szmelcu chyba w tej półce nikt nie produkuje.

To może podaj jakiś zestaw a nie…

Dodane sobota, 9 stycznia 2010, 15:50

Eh. A jak z tą kartą do blaszaka ? On też musi mieć kartę z obsługą WiFi, bo będzie w miejscu, gdzie nie chce mi się kabla ciągnąć (drugi koniec domu).

… od czego nie jest szybszy ?

Jeśli masz kartę Wireless-G to oczywiście, że nie kupuje się Draft-N.

No jeśli chciałbyś mieć internet bezprzewodowo to raczej tak :wink:

Co do karty:

http://wisp.pl/index.php?p396,tp-link-tl-wn353gd

lub jeśli chciałbyś korzystać z dobrodziejstw XR:

http://wisp.pl/index.php?p79,tp-link-tl-wn551g

W/w karty zdadzą egzamin w tym, co chcę ? Tzn, żeby odbierały sygnał z tego routera, który podałeś wyżej.

Teoretycznie każda karta wi-fi na 2.4 ghz będzie tu działać pojęcie pasuje/nie pasuje nie ma tu miejsca.

Karty które podałem uchodzą za najlepsze w tym segmencie.

Na jakiej podstawie? Wiarygodny test proszę. Atheros często ma wyższy zasięg ale osiąga mniejszą prędkość od zwykłego Ralink :wink:

Wszystko jest o kant dupy rozbić bo w różnych mieszkaniach/domach wszystko będzie inaczej działać a tym bardziej na xp/vista/7 i linux. Nie ma uniwersalnego. Szczególnie jak się nie ma pewności czy lepiej wziąć od razu z wmontowanym modemem DSL czy lepiej nie (na przyszłość).

No jak ma się taki internet (img niżej) a brak pieniędzy to się bierze uśredniony?

Najbliżej:

620785444.png

no i drugi koniec świata:

620788361.png

No i na koniec: poleć mi w takim razie coś a i powinno też podpasywać autorowi wątku :slight_smile: Tym bardziej, by starczyło na jakiś czas a nie wiem czy za rok nie wyprowadzę się z tego internetowego nieba nie by by później mieć internet TP neostrady (BLEEE) czy tam inne /cenzura/ na DSL-u.

Ciakaw jestem czy promujesz ten sklep internetowy i firmę tp-link…

A niech Kolega mi napisze w takim razie dlaczego żaden ISP nie stawia bazy na ralinkach tylko atherosach ?

Dlaczego we wszystkich urządzeniach wyższej półki przeznaczonych do profesjonalnych zastosowań i przesyłu dużej ilości danych i wymagających bardzo dużej czułości - zawsze stosowany jest atheros ??

Przypadek ??

Nie, ten układ radiowy naprawdę ma wiele zalet których a testów niestety nie przytoczę bo większość Forumowiczów i tak nic z tego nie zrozumie.

Ja w przeciwieństwie do wielu userów nie opieram swojego zdania na podstawie sponsorowanych testów w lamerskich gazetach komputerowych lecz na podstawie doświadczenia.

Od razu dementuję wszelkie pogłoski jako bym był związany z jakąkolwiek firmą czy sklepem.

A to że akurat podałem link do http://www.wisp.pl - korzystając z ceneo wyszło mi że zestaw ap+karta jest tam najtańszy, to wszystko.

Równie dobrze można przypuszczać że Kolega Kisielek jest sponsorowany przez komputeronik, to nonsens.

Hmm… okej jasne! Poleć mi w takim razie coś prócz tych co wyżej. TP-Link mnie nie przekonuje ze względu na wielkie problemy u 2 znajomych (rozłączanie, gubienie sygnału) . Pewnie masz większą wiedzę na ten temat i na pewno wezmę pod uwagę twoja propozycję.

Router do 150-170zł, karta PCI do 70zł i karta USB również do 70zł.

A w jaki sposób koledzy łączą się z dostawcą ? Radiowo ?

Jeszcze mi się nie zdarzyło żeby ktoś bym niezadowolony z TP-Link,a a większość problemów wynika z niepoprawnej konfiguracji (lub co gorsza jej braku) albo użycia nieodpowiednich (czyt. garażowo-allegrowych) anten do użycia w trybie klienta.

Opisz problem to może uda im się jakoś pomóc.

Co do innych producentów to mogę polecić Ovislink WL-1600GL+Tomato (105zł) lub Ovislink WL-5470AP (97zł).

In plus mają sztywny podział pasma (Bandwich Manager).

Podobnie jak TP-Link są bardzo dobre urządzenia,

Jeśli chodzi o karte to nie da się polecić konkretnej firmy tylko chipset.

I tak prawie wszystkie karty powstają na tej samej linii produkcyjnej w Chinach więc sam rozumiesz.

Zwróć uwagę na Atherosa , ew. Realtek.

Odradzam Ralinka i Zydas (prawie w każdej karcie na USB).

Najlepszy stosunek jakości do ceny uwzględniając powyższe, oferuje: wspomniany TP-Link, Sparklan (Techniclan), Ovislink.

Dzięki za radę poczytam jeszcze o tym i podzielę się co znalazłem.

A co do problemu znajomych - jeden i drugi maja identyczny sprzęt i problem - z tym, że jeden z nich to informatyk więc tego :wink: Nie mów mi, że nie wie co z tym zrobić a internet ma osiedlowy 2Mb

Mam wielu znajomych “informatyków” którzy nie widzą nawet jak poprawnie zbudować prostą sieć tak więc nie jest to regułą.

Doświadczenia naprawdę nic nie zastąpi.

Oczywiście nie znam Twojego kolegi więc się nie wypowiadam.

Dobra jasne :slight_smile:

Powiedz mi proszę bo naprawdę nawet na stronie producenta nie do końca jasno jest to napisane. LINK

Ta karta na Atherosie którą podawałeś LINK (do komputronika bo całkowicie ufam temu sklepowi :D)

Czy ma możliwość działania, przestawiania się w tryb AP? Dla mnie to BARDZO ważne! Nie sam AD-Hoc, bo inne na Ralinku potrafią przejść na tryb AP.

Tylko karty na Ralinku (nie wszystkie) mają emulowany tryb AP, obecnie odchodzi się od tego bo raz na jakiś czas powoduje to zwieszki.

Biorąc pod uwagę że w porównywalnej cenie mamy normalnego AP jest to trochę mało sensowne.

Komputronik - sklep jak każdy inny, tyle że najdroższy chyba na rynku, niezależnie od sklepu towar i tak przychodzi z jednego miejsca: składów celnych w gdyni albo magazynów dystrybutora generalnego (importera) w dużych miastach tak więc sklep nie widzi nawet sprzedawanego towaru na oczy.

Nie kumam na czym polega Twoje zaufanie do Komputronika ?

Że nie oszukują przy wydawaniu reszty ? :smiley:

Moja opinię o komputroniku masz na pw bo nie będę robił im reklamy :smiley:

Na początku chciałem kupić tę kartę -LINK właśnie by zaoszczędzić.

Widzisz… miałbym więcej to bym brał chyba od razu na atherosie a tak to poczekam albo kupię powyższy.

latwo wyliczyć: karta + Router WiFi + nowa listwa zasilająca (jakbym miał tę kartę z trybem AP to mi nie potrzebna nowa. Tu chodzi o taką co ma 4 na przycisk a 2 działające stale - właśnie na router), zapewne zasilacz do rutera z dłuższym kabelem (takie niedogodne miejsce, że musiałbym ustawić go pod kątem), i dłuższy LAN-owy prosty. To juz wyjdzie więcej niż mogę teraz wydać. Inaczej musiałbym zrezygnować z konwentu :smiley:

EDIT:

Czekaj by na razie obniżyć koszty wpadł mi do głowy taki pomysł. Tylko czy jest to możliwe w sieci gdzie na gniazdko przypisany jest adres MAC karty i nie można go zmienić bo wtedy zostaje odcięty internet.

Chodzi mi o to, że stacjonarny ma sieciówkę Realtek LAN na PCI i podłączony do internetu. Dokupiłbym tę kartę na Atherosie do niego i ustanowiłbym połączenie AD-Hoc z wbudowana kartą sieciową laptopa. No i chciałbym przez sieciówkę w stacjonarnym udostępnić internet na laptop poprzez opcję: " “zezwalaj innym użytkownikom sieci na łączenie sie poprzez połączenie internetowe tego komputera”. Możliwe?