Jaki router wybrać?

Witajcie, zwiększyłem prędkość Internetu w domu do 150 megabitów i muszę zmienić router bo dotychczasowy TP Link już się wysłużył a poza tym ma max tylko 100 megabitów.

Sieć to 5-10 urządzeń. Telefony, drukarka wifi, tablet, laptopy i komputer stacjonarny który jest połączony po lanie.
Fajnie było by gdyby router miał WIFI6, USB, i WIFI Mesh, kontrolę rodzicielską, itp .
Dysponuje budżetem 400-450 PLN. Na chwilę obecną mam na oku 2 modele ASUS’a

Asus RT-AX58U
Asus-TUF-AX3000 V2

Który z tych modeli będzie lepszy, a może polecicie coś innego?

Nie chcę kupować czegoś przejściowego, poprzedni router służył mi ponad 10 lat :slight_smile:

Asus RT-AX58U jest starszym modelem, natomiast nadal wspieranym. Ostatnia aktualizacja datowana jest na 2024.04.12. Asus-TUF-AX3000 V2 niby nowszy i droższy, a ostatni firmware pochodzi z 2023.08.15 - czyli już ponad rok bez aktualizacji więc nie wiadomo czy kolejna będzie. Patrząc na podstawowe parametry to oba urządzenia są bardzo podobne. Z drugiej strony przy necie 150 Mbps potrzebujesz faktycznie tak szybką sieć WIFI? Jeżeli nie potrzebujesz USB, serwera druku, połączenia z siecią poprzez VPN itd. to za ułamek ceny masz np. Xiaomi Mi Router AX3000T.

Jeśli ma być przyszłościowo, to proponowałbym inny model Asusa RT-AX59U, ma wszystko co opisałeś, dodatkowo można wgrać do niego OpenWRT, więc nie musisz się martwić o aktualizacje. Obecnie jest na polskim Amazonie za niewiele ponad 405 zł.

1 polubienie

@ytre Ja przy internecie 300Mbps mam Asus RT-AC66U B1 i wyciąga bez problemu te 300Mbps po WiFi także polecam. Niestety ciężko jest z jego dostępnością także trzeba go szukać na Allegro.

Pozdrawiam!

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi, myślę jeszcze nad tym Asusem RT-AX59U ale widzę że on nie ma anten zewnętrznych i nie wiem czy to nie wpłynie negatywnie na zasięg WiFi? Mam ściany z żelbetonu. Niby nie zależy mi na tych wszystkich bajerach typu port USB, VPN, itp. ale jak będą to może kiedyś wykorzystam :slight_smile: A co do prędkości to po sieci LAN też dużo przesyłam multimediów.

Nigdy nie polecę routera z taki antenami, szczególnie w bloku z wielkiej płyty (żelbet + dużo stalowych zbrojeń) i przy wielopoziomowych mieszkaniach. Sam to przerabiałem z wieloma modelami, kiedyś m.in. Netgear WNR3500L v2. Niedawno przy zmianie umowy od dostawcy łącza otrzymałem jeden z najnowszych modeli (jakiś CISCO), modem z routerem, dwuzakresowy, WIFI 6. W tym samym pomieszczeniu wszystko działało cacy, za pierwszą ścianą już znacznie wolniej ale za drugą to już była kaplica. Nie pomagały zmiany kanału na nieoblegany itd. Przełączyłem to w tryb bridge i podłączyłem router ASUS RT-AC86U, który zakupiłem już dużo wcześniej. Różnica jest kolosalna, od tego momentu żadnych problemów z zasięgiem i transferem w całym mieszkaniu.

Czy anteny są zewnętrzne czy wbudowane, to sprawa drugorzędna liczy się jak producent wykonał moduł radiowy i anteny, jest mnóstwo routerów w antenami zewnętrznymi, które mają kiepskie WiFi, są też routery/AP z wbudowanymi antenami z bardzo dobrym zasięgiem. Najlepiej zakupić przez Internet i spróbować, jak nie będzie odpowiadał zasięg to można zwrócić w terminie 14 dni.

Większość routerów oferowanych przez IPS ma beznadziejne WiFi, dlatego każdemu, kto ma dostęp przez światłowód proponuje aby na zakończenie wybierał GPON ONT, a nie router dostawcy. W przypadku dostępu przez koncentryk, już nie ma tak dobrze bo konieczny jest modem kablowy i bez zakupu dobrego routera nie będzie dobrze.

W moim przypadku Vectra, a medium jest niestety kabel koncentryczny. Zbyt dużego wyboru w takim przypadku nie było.

no to dwa pierwsze routery już zamówione na testy :slight_smile: