Jaki rozmiar plików stronicowania?

Witam.

Posiadam 2 GB pamięci ram.

Jaki ustawić początkowy i maksymalny rozmiar plików stronicowania, do uzyskania jak najlepszej wydajności?

Zostaw taki jak masz automatycznie.

Ja u siebie plik wymiany przeniosłem do pamięci RAM, z tym że mam jej troche więcej. Co do rozmiaru to u ciebie 400-1000MB powinno być OK. Opcji automatycznego dostosowywania rozmiaru nie polecam, ponieważ powoduje to wzrost fragmentacji plików na dysku twardym, a przez to obniżenie wydajności.

3 GB początek i koniec plus defragmentcja dysku offline

ustawiłem 2555-3333

może być?

Nie, ustaw stały rozmiar tak jak podawał Krzysztof C. ,dzięki temu system nie będzie zwiększał i zmniejszał jego wielkości, co może prowadzić do jego fragmentacji.

Krakowskim targiem ustaw po 2800 :smiley:

najczęsciej spotykaną opinią jest aby ustawić 1,5 x ilość zainstalowanej pamięci RAM, czyli w tym przypadku 3 GB (2800 też może być :wink: )

przy tak dużej ilości pamięci RAM myślę, że spokojnie wystarczy 1GB na stałe

jeśli kiedykolwiek okaże się za mało to system cię o tym poinformuje

po ustaleniu rozmiaru - przesuń go na drugą partycję - nie będzie się fragmentować wiecznie a przez to zwalniać system.

Jeśli ustawi stały rozmiar to plik ten nie będzie się fragmentować i to niezależnie na jakiej partycji będzie. Przeniesienie na inną partycję przed tym nie uchroni jeśli na na tej partycji jeszcze coś zapisywane a plik nie ma ustawionej stałej wielkości.

Pytam się po jaką cholerę przy 2GB RAM ustawiać tak duży plik wymiany? Wystarczy na sztywno 1024 MB :roll:

Po taką cholerę, że czasem potrzebny jest zapas. Plik stronicowania najlepiej ustawić na innym dysku i pierwszej jego partycji (wystarczy stworzyć partycję stosownej wielkości) i nic poza plikiem stronicowania tam nie dawać. Jeśli dysponujesz tylko jednym dyskiem to umieścić ten plik należy na pierwszej partycji tego dysku. Powód - na początku dysku jest najszybszy zapis/odczyt danych. Przy normalnym użytkowaniu (Internet, Word, Winamp, filmy) możesz śmiało ustawić 2 GB (nawet mniej), ale na sztywno. Jeśli przewidujesz użytkowanie poważniejszych programów to 1,5xRAM staje się koniecznością.

Ja na ten przykład używam w ogóle innego dysku na stronicowanie i wszystkie dane tymczasowe różnych programów (m.in. Photoshop, AutoPanoGiga). Jest to 250 GB dysk z 18 GB partycją na stronicowanie (12 GB RAM-u), pozostała część jest wykorzystywana przez inne programy.

Krzysztof C. , czyli mam rozumieć, że dla pamięci 10 GB mam ustawić 15 GB swap’u :lol: 1.5xRAM miało sens przy małej ilości pamięci. Przy 1GB RAM mam ustawione 512 MB pamięci wirtualnej. Tak więc przy 2 GB pamięci wystarczy spokojnie 1GB RAM. I to za dużo

Wszystko zależy od tego co robisz na komputerze, kiedy ja składam gigapixelową panoramę to mam zajęty prawie cały RAM, cały plik stronicowania i 40 GB w innym tymczasowym pliku. Jeśli Tobie wystarcza 512 MB to good for you. Spróbuj przy takim ustawieniu odpalić np. Lightrooma i spod niego nakaż Photoshopowi złożyć prostą panoramę z 10 tylko 12 MPix zdjęć.

@ Krzysiu C.

mniemam iż odsetek tak zaawansowanych grafików zadających pytania na tym forum jest niewielki

a z pewnością oni wiedzą ile potrzebują pamięci wirtualnej :lol:

Dlatego ja udzielam odpowiedzi :smiley:

A tak na marginesie przy dyskach rzędu 500Gb-1,5Tb to swap rzędu 1 czy 2GB stanowi jakąś różnicę?

Przy takich dyskach to 10 czy 20 GB nie robi wielkiej różnicy