Jaki RTX do 3100/3900 zł

Powoli rozglądam się za jakąś kartą graficzną. W grę wchodzi tylko RTX ze względu na CUDA (wykorzystywane przez soft) oraz rdzenie tensor którymi chcę się pobawić (uczenie maszynowe z tensorflow).

Reszta zestawu:
i7-6700K
SeaSonic PRIME 650w Gold
Asus Z270F

Długość karty nie ma znaczenia.

Kartę planuję kupić na przełomie grudnia/stycznia, najpóźniej w lutym.

Byłem zdecydowany na RTX2070 Super, ale teraz zastanawiam się czy nie dołożyć do 2080 Super. Raczej kartę chciałbym kupić firmy ASUS, ale nie wiem czy nie wziąć 2080S w prawie takiej samej cenie co 2070S Asusa.

Wg mnie jak chcesz bo nawet RTX 2060 SUPER będzie w stanie zrobić bottleneck na tym CPU.

Zapomniałem dodać, że niedługo chcę podpiąć 144Hz monitor FHD i rozważam też kupno oculusa.

A karta mocniejsza z tego względu, że w planach jest by wylądowała w drugim typowo gamingowym setupie, a w tym dać właśnie jakąś 2060S.

Poza tym CPU nie może być bottleneckiem dla obliczeń wykonywanych tylko na GPU :wink:, a takie zastosowania podałem. Gry to tylko dodatkowa funkcja.
Bottleneck przez CPU wystąpi tylko w grach. Więc to nie problem.

Jeżeli procek jest podkręcony… da radę z grami, ale powyżej 2070 bym nie szedł, może nawet 2060- i tak już zieloni nową generację zapowiedzieli. To może lepiej wybrać tu do pracy a w nowej coś lepszego do gier (z udoskonalonym Ray Trackingiem?)?

Właśnie nad tym też się zastanawiałem czy zaraz nie wyjdą 30kit, bo gdzieś mi się kojarzyło, że jakieś info o tym mi się przewinęło :confused:.
Może faktycznie 2060S wezmę, a setup do gier złożę wcześniej niż planowałem…

2060S poradzi sobie z 2xUHD 60/75Hz? czy lepiej jednak dla bezpieczeństwa wziąć 2070S. Nie ukrywam, że 2070S Zotaca za ~2,5k to kusząca cena.

A skoro mają być obliczenia oparte na CUDA to nie opłaci się bardziej wziąć 2x RTX 2060 SUPER w SLI z łącznie 4352 rdzenie CUDA niż 2080 SUPER z 3072?

Niestety nie jest tego aż tyle. Procentowo to będzie tak, około 25% CUDA/tensor, 60% wyświetlanie obrazu, 15% gry.

EDIT:
Według SZACUNKÓW tutaj: https://www.gpucheck.com/compare/nvidia-geforce-rtx-2070-super-vs-nvidia-geforce-rtx-2080-super/intel-core-i7-6700k-4-00ghz-vs-intel-core-i7-6700k-4-00ghz/ultra/ultra/-vs-?lang=pl&currency=pln bottleneck wcale nie jest tak straszny.

Akurat miałem dziś możliwość i ogarnąłem trochę temat. CPU dla RTX 2080 Super nie będzie aż tak dużym bottleneckiem. Na RTX30xx czekać nie zamierzam bo wyjdą w czerwcu + chwila czasu aż trafią do sprzedaży + trzeba odczekać aż minie podatek od nowości czyli szybciej jak w listopadzie to nie będzie sensu ich kupować, a w tedy to pewnie złożę nowy setup do gier. Ten zostawiłbym do renderowania wideo w tedy - czyli karta nie będzie się nudziła.

Dlatego na 80% jestem zdecydowany na 2080S, pytanie tylko którego wybrać. Na tą chwilę w fajnej cenie jest Asus 2080 Super Strix OC 8GB, po świętach pewnie potanieje i chyba na niego się zdecyduję, chyba że polecacie jakąś inną konstrukcję.

Zakupu dokonam raczej w grudniu ze względu na wzmacniającego się USD więc od nowego roku ceny sprzętu mogą pójść w górę.

Od 2 lub 3 tygodni mam już tego Asus Strix RTX 2080 Super OC i pomyślałem, że zaktualizuję temat bo obserwowałem obciążenia CPU i GPU w różnych grach i w sumie wnioski są interesujące - przynajmniej dla mnie.

Mam obecnie 3 gry w których sprawdziłem jak rozkłada się obciążenie i co jest bottleneckiem, w każdym przypadku ustawienia to FHD + wszystko na maksa.

CS:GO
CPU: 40~50%
GPU: 40~50%

Wiedźmin 1
CPU: 2 rdzenie po 90~100%, ogólnie 20~25% CPU
GPU: do 40%

Assetto Corsa
CPU: ~90%
GPU: 100%

Jeśli jest to dla kogoś ciekawe to może zainstaluję inne gry sprawdzę do dokładniej i wrzucę zrzuty ekranu z wykresami obciążenia. Na razie to pisałem w ogóle z głowy tak poglądowo :wink:. Obciążenie sprawdzałem w HWiNFO64, karta w trybie sklepowy czyli tryb OC nie był włączony, CPU też niekręcony - taktowanie 4GHz.

Więc @panicagaming z tym bottleneckiem nie jest jak pisałeś. Ogólnie po wzięciu 2060S to tak średnio by było :wink:.

Chyba najbardziej opłaca się kupić 2070S, sprzedać CPU i MB może ram i kupić np Ryzena 3600 + Asrock B450 K4, ram jak masz 3000MHz to zostawić jak dożo gorsze to sprzedać i kupić przynajmniej 3000/3200 MHz