Jaki sens ma duży cache w dyskach ssd?

Witam

 

Planuję zakupić niewielki dysk ssd i w grę wchodzą dwa modele polskiego producenta:

Goodram C40 120GB :

pamięć cache 32 MB

szybkość zapisu 430 MB/s

Goodram C50 120GB :

pamięć cache 512 MB

Ten pierwszy ma cache oparty SDRy (wychodzi, że to wersja budżetowa), drugi DDRy. W przypadku SDRów prędkość jest mniejsza (maks. ok. 1 GB/s), toteż  i pamięci cache tyle nie trzeba. W przypadku DDRów transfery sięgają nawet do kilkunastu GB/s więc i pamięci podręcznej może być więcej, żeby te dane zapisać. Czasy dostępu do cache są mniejsze niż do pamięci trwałej dysku.

 

Podawane prędkości przez Ciebie to prędkości maksymalne przy zapisie i odczycie dużych plików. Tu faktycznie cache może nie mieć takiego wpływu. Natomiast przy zapisie i odczycie małych porcji danych, ewentualnie przy typowym zarzynaniu dysku cache ma znaczenie. Taki stan rzeczy dotyczy praktycznie każdego typu pamięci trwałem z cache.

 

Tak patrząc na stronę producenta i aucjkje to wg mnie C40 to C50 w wersji mini. - tyko też dziwi mnie cena - prawie że identyczna. Może ktoś próbuje zbić kasę na nowości na rynku.

 

Producent podaje max. 175 MB/s

Faktycznie masz rację. Stałem się ofiarą kreatywnego sprzedawcy i jego bajecznego opisu, zawierającego nieprawdziwe dane (dla jasności chodzi o aukcje na Allegro o numerach 4496374926 oraz 4504309567). Dzięki za zwrócenie uwagi.

 

Teraz już wiem, że racjonalniejsze będzie dołożenie 30pln i wybranie C50. Dzięki za pomoc wszystkim, którzy wypowiedzieli się w wątku!

 

Ile w sumie za niego zapłacisz? Za 285 zł z kw jest bardzo szybki Plextor M6S 128 GB http://allegro.pl/dysk-ssd-plextor-m6s-128gb-2-5-7mm-520mb-s-sata3-i4528360042.html

Dość rozsądną cenę na Komputronik 260pln (http://www.komputronik.pl/product/208425/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/Goodram_2_5_SSD_C50_120GB_Serial_ATA3_510MB-s_230MB-s_7mm_Retail.html).

 

Ale tutaj kolejne pytanie. Tytuł strony z Komputronika to:

Goodram 2.5’’ SSD C50 120GB (Serial ATA3) 510MB/s 230MB/s 7mm Retail

W opisie jest już:

Goodram 2.5" SSD C50 120GB (Serial ATA3) 500MB/s 170MB/s 7mm Retail

Z kolei na stronie producenta (http://www.goodram.com/pl/product/dyski-ssd/goodram-ssd-c50/) w zależności od tego czy mamy do czynienia z danymi skompresowanymi czy nie:

Zapis sekwencyjny:  530 MB/s (60, 120, 240 GB)

Zapis sekwencyjny: max. 320 MB/s (240 GB)

 

Patrząc na taką ilość cyferek nie wiem w końcu, którą z tych prędkości będzie osiągał ten dysk. Ktoś mi wytłumaczy i podpowie jaką realnie wydajność posiadają dyski SSD?

 

Druga rzecz to ilość cache. Na stronie producenta jest podane 256MB, a na stronie Komputronika już 512MB. Czy w obrębie tego samego modelu jest aż tyle różnych wersji czy to po prostu błąd osoby wprowadzającej dane?

 

Trzecie pytanie, już czysto z ciekawości, odnosi się do różnic przy zapisie danych skompresowanych. Dlaczego są one zapisywane wolniej od typowych danych. Zakładam, że dane skompresowane to bardziej losowy (zmienny) ciąg zer i jedynek w porównaniu do danych nieskompresowanych. Czy zatem częsta zmiana między zerem z jedynką przy zapisie ma aż taki duży wpływ na jego prędkość? A może chodzi tutaj o coś zupełnie innego?

Tutaj masz średnią wydajność dysków SSD:

 

IMO C50 w cenie 260 zł jest nieopłacalny. Za 285 zł z kw można kupić dużo wydajniejszy Plextor M6S. Tańszy jest Transcend340 128 GB (~235 zł z kw), między nim, a C50 nie zauważysz różnicy.

Właściwie to już wczoraj za namową @Jaro070 zdecydowałem się na Plextor M6S. Ma pozytywne opinie, wiele testów potwierdza jego jakość i jest w akceptowalnej przeze mnie cenie. Dziękuję osobom zaangażowanym w tym wątku. Za jakiś czas pewnie tutaj wrócę, aby dać feedback z mojej decyzji.

Dziś odebrałem Plextor M6S 128GB, więc zgodnie z zapowiedzią parę wyników wydajności. Dysk został włożony w starego Compala JHL90.

 

Testy pod Windows programem CrystalDiskMarkz losowymi danymi (chociaż test 0x00 oraz 0xFF dał bardzo podobne rezultaty)

 

gallery_264377_821_8533.png

 

Oraz faktyczny test polegający na backupie programem Paragon Backup Recovery partycji systemowej z włączoną opcją kompresji danych. Pokazałem dwa chwilowe pomiary odczytu / zapisu. Średni wynik w całym procesie to ok. 260MB / 70MB. Warto wziąć pod uwagę, że dane źródłowe miały ok 21.6GB, a wyjście ok. 8.5GB. Nie oznacza to, że dysk ma kiepski zapis, ale raczej, że w tym teście ograniczał go odczyt.

 

med_gallery_264377_821_282295.jpg

 

med_gallery_264377_821_574173.jpg

Sprawdź w biosie czy masz dostępną możliwość zmiany trybu SATA (SATA mode) i jaka opcja jest aktualnie wybrana (karta Advanced w biosie).

Wrzuć screen z AS SSD.

@falcon89 SATA mode ustawiony był w trybie AHCI. Z tego co czytałem jest to nowszy i bardziej wydajny tryb w porównaniu z IDE (też mam taki dostępny w BIOS), więc w mojej konfiguracji sprzętowej (a jest ona już wiekowa, bowiem mój laptop ma już prawie 6 lat) więcej z dysku nie wycisnę.

 

@Jaro070

 

med_gallery_264377_821_9158.png

Chodziło o to by sprawdzić czy masz włączony tryb AHCI (AS SSD potwierdza że w tej kwestii jest w porządku).