Jaki silnik forum

Witam,

Chciałbym założyć forum ale zastanawiam się jaki najlepszy silnik (albo raczej najprostszy) oraz od razu przydałby się jakiś tutorial lub coś w tyms tylu. :slight_smile:

Silnik to nie wszystko, liczy się theme i szybkość serwerów ładujących zewnętrzne dodatki, ja polecę phpbb3 :))

Jak załadujesz / sam zrobisz lekki theme, do tego będziesz miał dobry serwer i nie będziesz ładować adsense itd to forum załaduje się niecałe 0,5s :))

Właśnie tak się zastanawiam nad phpbb3, dużo osób poleca. Wiem, że na forum będą reklamy a i theme mam w planach zmienić na pewno (nigdy nie robiłem, ale coś się ogarnie) :wink:

Jak olejesz adsense, wrzucisz wszystkie grafiki (i reklamy) w css sprites, będziesz miał jakieś 0,2s (np silnik na forum dp odpowiada w jakieś 0,1s, ale grafiki i reklamy dobijają czas ładowania :P)

A masz może jakieś tutoriale/dokumentacje odnośnie phpbb3? A i wiesz może jaki serwer będzie odpowiedni?

Wszystko zależy od ilości userów, na początek wystarczy dobry hosting.

Co do dokumentacji, wszystko jest na https://www.phpbb.com/ http://phpbb3.pl/ tylko nie używaj themów z wielką ilością grafik z niewiadomo jakimi bajerami bo będziesz miał gorsze czasy ładowania niż przemo :stuck_out_tongue:

Co do serwera to podałbyś jakiś konkretny według Ciebie odpowiedni? Ja nie wiem kompletnie jaki wybrać. :smiley:

Na początek nada się jakikolwiek. linuxpl.com, OVH, home.pl, 1and1, nazwa.pl. Do wyboru do koloru. Przed wyborem warto poczytać opinie.

Ja korzystam z OVH. Niedawno ulegli atakowi, ale dane zmieniłem, strona dalej stoi. W sumie muszę polecić, chociaż z supportu jeszcze nie korzystałem, bo nie miałem potrzeby.

A na linuxpl.com konto Konto W1GB z 2gb dyskiem i 50gb transferu starczy na forum?

Na początek bez problemu. Jednak wszystko zależy od ilości odwiedzin. Tylko uważaj pod koniec miesiąca co ci się transfer nie skończy (będziesz musiał wtedy zwiększyć pakiet albo przenieść na coś z większym / brakiem limitu)

Ok to już mniej więcej wszystko wiem. :slight_smile: I tak najpierw odpalę phpbb3 lokalnie na kompie i zobaczę co i jak. :smiley: A jezcze tlyko małe pytanko, trudno się modyfikuje przy tym silniku style css?

to raczej pojęcie względne, ale wszystko dla ludzi, tryb deweloperski twym przyjacielem (baw się cache na serwerze testowym, a potem wprowadzaj zmiany w kodzie)

Tzn. chodziło mi głównie czy jak otworze plik css i w nim pozmieniam to czy będzie wszystko ok, jak przy zwykłych stronach statycznych, czy też trzeba jakoś inaczej to robić. :stuck_out_tongue:

Według mnie phpBB

Korzystam z phpBB na home.pl

Silmik forum generalnie dość zasobożerny jeśli przesadzi się z dodatkami, warto tutaj zachować umiar.