Jaki silnik forum

(Kernelus) #1

Witam,

Chciałbym założyć forum ale zastanawiam się jaki najlepszy silnik (albo raczej najprostszy) oraz od razu przydałby się jakiś tutorial lub coś w tyms tylu. :slight_smile:

(Drobok) #2

Silnik to nie wszystko, liczy się theme i szybkość serwerów ładujących zewnętrzne dodatki, ja polecę phpbb3 :))

Jak załadujesz / sam zrobisz lekki theme, do tego będziesz miał dobry serwer i nie będziesz ładować adsense itd to forum załaduje się niecałe 0,5s :))

(Kernelus) #3

Właśnie tak się zastanawiam nad phpbb3, dużo osób poleca. Wiem, że na forum będą reklamy a i theme mam w planach zmienić na pewno (nigdy nie robiłem, ale coś się ogarnie) :wink:

(Drobok) #4

Jak olejesz adsense, wrzucisz wszystkie grafiki (i reklamy) w css sprites, będziesz miał jakieś 0,2s (np silnik na forum dp odpowiada w jakieś 0,1s, ale grafiki i reklamy dobijają czas ładowania :P)

(Kernelus) #5

A masz może jakieś tutoriale/dokumentacje odnośnie phpbb3? A i wiesz może jaki serwer będzie odpowiedni?

(Drobok) #6

Wszystko zależy od ilości userów, na początek wystarczy dobry hosting.

Co do dokumentacji, wszystko jest na https://www.phpbb.com/ http://phpbb3.pl/ tylko nie używaj themów z wielką ilością grafik z niewiadomo jakimi bajerami bo będziesz miał gorsze czasy ładowania niż przemo :stuck_out_tongue:

(Kernelus) #7

Co do serwera to podałbyś jakiś konkretny według Ciebie odpowiedni? Ja nie wiem kompletnie jaki wybrać. :smiley:

(Qba Lukaszczyk) #8

Na początek nada się jakikolwiek. linuxpl.com, OVH, home.pl, 1and1, nazwa.pl. Do wyboru do koloru. Przed wyborem warto poczytać opinie.

Ja korzystam z OVH. Niedawno ulegli atakowi, ale dane zmieniłem, strona dalej stoi. W sumie muszę polecić, chociaż z supportu jeszcze nie korzystałem, bo nie miałem potrzeby.

(Kernelus) #9

A na linuxpl.com konto Konto W1GB z 2gb dyskiem i 50gb transferu starczy na forum?

(Drobok) #10

Na początek bez problemu. Jednak wszystko zależy od ilości odwiedzin. Tylko uważaj pod koniec miesiąca co ci się transfer nie skończy (będziesz musiał wtedy zwiększyć pakiet albo przenieść na coś z większym / brakiem limitu)

(Kernelus) #11

Ok to już mniej więcej wszystko wiem. :slight_smile: I tak najpierw odpalę phpbb3 lokalnie na kompie i zobaczę co i jak. :smiley: A jezcze tlyko małe pytanko, trudno się modyfikuje przy tym silniku style css?

(Drobok) #12

to raczej pojęcie względne, ale wszystko dla ludzi, tryb deweloperski twym przyjacielem (baw się cache na serwerze testowym, a potem wprowadzaj zmiany w kodzie)

(Kernelus) #13

Tzn. chodziło mi głównie czy jak otworze plik css i w nim pozmieniam to czy będzie wszystko ok, jak przy zwykłych stronach statycznych, czy też trzeba jakoś inaczej to robić. :stuck_out_tongue:

(Tomek545) #14

Według mnie phpBB

(Filip Paryski) #15

Korzystam z phpBB na home.pl

Silmik forum generalnie dość zasobożerny jeśli przesadzi się z dodatkami, warto tutaj zachować umiar.