Jaki solidny router z wi-fi polecacie?

Witajcie, zbieram się do kupna routera z wifi.

Nie wiem czy kupić coś teraz bez 5G, czy jest coś już wartego z 5G i nie za miliony monet?

W miejscu gdzie mieszkam nie ma super zasięgu, więc potrzebuje routera, który naprawdę dobrze łapie sygnał z zewnątrz.

I druga rzecz - żeby dobrze rozpylał sygnał wifi do dwóch kondygnacji w dół. (Wiem, że są rozwiązania typu repeater, ale może obejdzie się bez niego).

Internet PLAY na karte sim.

Co polecacie?

Niema takich urządzeń, Należy nabyć router LTE zewnętrzny np. któryś z LHG LTE, oraz po jednym punkcie dostępowym na kondygnacje np. cAP-2nD.

U mnie dwa AP, po jednym na kondygnacje i wcale nie ma idealnego pokrycia, więc życzę powodzenia w szukaniu.

Może przy ścianach z kartonu się uda.

Jakich routerów używacie?

A co jeśli chodzi o 5G? Warty swojej ceny temat czy lepiej poczekać na to i obecnie lepiej się sprawdzi 4G? Macie jakieś doświadczenia?

Nie ma co życzyć powodzenia, skoro jesteś pewny, że to sie nie uda. Ściany z kartonu to nie u mnie.
Jeśli masz coś do dodania wartościowego odnośnie sprzętu z którego korzystasz, w jakiej jest technologii i czy jesteś zadowolony to zapraszam do komentowania.

Jak masz kiepski zasięg to martw się, żeby w ogóle LTE działało, a nie 5G. W tym celu zewnętrzny modem LTE, prosty w instalacji będzie taki jak podałem, powinien dać radę do jakichś 5-8 km od nadajnika, o ile po drodze nie będzie znacznych przeszkód, czyli wiadomo, instalujemy na dachu najlepiej, a może nawet jakiś maszt.

Natomiast punkty dostępowe, tu sprawa jest prosta, dajesz takie jak opisałem wyżej, konfiguruje się w routerze z LTE CAPSmana, dołącza punk pierwszy, sprawdza gdzie jest pokrycie i kolejny dodaje tam, gdzie niema. CAPSman sam przełącza urządzenie jak wędrujesz po domu, więc mimo kilku punktów jesteś w jednej sieci WIFI.

Alternatywa, to zabawa z antenami kierunkowymi na konkretne pasma, te wszystkie 800/900/1200/2100 mają tak podły zysk (producenci podają sumaryczny z każdej częstotliwości), że to co zyskasz zostanie w kablu.
Zwykle przy kiepskim zasięgu daje się coś na ok. 1800 czyli np. ATK400, albo jak jest dramat to 800/900. Ale wszystko to załatwia zwykle wskazany wyżej Mikrotik i ma w sobie znośną antenę i niema potrzeby stosowania kabla antenowego, więc niema straty sygnału.

Dziękuję za obszerną odpowiedź :wink:

Wszystko to znam, ale od święta wrzucę jakiś wątek, żeby sprawdzić czy nie wyszło coś czego nie wiem.

U mnie od trzech lat jest zastosowanie na poddaszu prostego B525 czy jakoś tak (taki czarny modem) + antena na zewnątrz na małym maszcie (zbyt wiele nie daje, mimo że najtańsza nie była). Do tego Repeater po kablu na dół jakiś droższy. Chcę kupić coś lepszego niż B525, bo tego bede dotychczasowego bede potrzebował w innym miejscu, a jak już kupować coś lepszego to właśnie zmienię w domu swoim. I wtedy skonfiguruje od nowa razem z tym repeaterem na dole (bo mam wrażenie, że przyda mu się konfiguracja od zera).

Zatem polecicie coś wewnętrznego, co ma co najmniej dwa wejścia ethernetowe, wejście na karte sim i co jest stabilne w działaniu na 4G LTE?

Nie. Napisałem co polecam a tobie trudno było wpisać w Google LHG LTE, na pewno nie jest to wewnętrzny router, wręcz przeciwnie.

Wręcz przeciwnie - właśnie sprawdziłem, że jest to zewnętrzny router, dlatego zapytałem czy możesz polecić coś wewnętrznego. Nie oceniaj jeśli nie umiesz czytać ze zrozumieniem.

Stosowanie wewnętrznego modemu LTE przy słabym zasięgu mija się celem. Ma same wady. Nie bardzo rozumiem, dlaczego nie możesz użyć zewnętrznego, jest prostszy w instalacji niż anteny.

Może on nie da rady prowadzić kabla za okno/na dach (blokady na poziomie psychiki a nie trudności z użyciem wynajętej wiertarki).

Skoro ma antenę na zewnątrz, to zamiast modem LTE i mu zasięg skoczy pewnie kilka razy.

ewentualnie z drugiej ręki

https://allegro.pl/oferta/odu-idu-300-zestaw-router-12096234796

A wewnątrz jakiś MESH

1 polubienie

Wierzę, że jest jak mówisz z tym zewnętrznym, ale chciałbym wewnętrzny, bo co jakiś czas muszę mieć do niego dostęp (do karty sim). A jak będzie zewnętrzny to będzie mega kłopotliwe.

Jakie routery wewnętrzne pozwalaja podzielić dostępną prędkość na różne stworzone sieci? Powiedzmy, że chce mieć dwie sieci:

  • do pracy zdalnej
  • dla rozrywki innych domowników

I chciałbym podzielić dla sieci pracy zdalnej 80% prędkości i dla rozrywki 20%, tak by mi nikt yt czy Netflixem nie spowalniał mojej sieci do pracy.