Jaki sprzęt na domowy NAS na mini-ITX? Atom? kontroler dysków?

Witajcie!

 

Planuję złożyć możliwie mały (w sensie wymiarów oraz energochłonności) komputer oparty najlepiej o płytę mini-ITX do którego podepnę posiadane dyski twarde i udostępnię do sieci zwykłym udostępnianiem pod Windows 7, system plików na dyskach NTFS. Nie mam zamiaru tworzyć tu macierzy, będą realizowane cykliczne kopie bezpieczeństwa na wydzielone dyski.

 

Pierwsza sprawa - procesor/platforma

Pomyślałem o Atomie z pasywnym chłodzeniem, ale po przeczytaniu art. o budowie NASa i porównaniu Atoma D410 do stacjonarnego AMD ten pierwszy wypadł dość blado jeśli chodzi o prędkoścu przesyłu danych. http://pclab.pl/art43517-11.html

Pytanie - czy platforma na procesorze Atom serii D525 lub D2550 jest (jeszcze) na tyle mało wydajna, że ograniczy prędkość przesyłu po łączu 1Gbit (zakładając że dysk nie jest ograniczeniem), jak powyższy test z Atomem D410?

Wynalazłem serwerowe platformy na Intelu C2550 są jednak na tyle drogie, że raczej sobie nie pozwolę.

Jeśli nie Atom, to co?

 

Druga sprawa - na ile ilość pamięci RAM, oraz jej szybkość ma znaczenie w takiej konfiguracji/przeznaczeniu, zastanawiam się czy nie wejść w ECC (jeśli tylko zdecyduje się na taką platformę, która je wspiera), ale czy warto?

 

Trzecia sprawa - podłączanie dysków

Dysków z samymi tylko danymi mam 4, póki co nie zamierzam i nie mam środków by wymienić je na duże, czy w związku z tym - lepiej szukać płyty, która posiada min. 6 złączy SATA, czy lepiej coś łatwodostępnego + kontroler na PCIe? Pytanie jaki kontroler (min. SATA2) do zastoswań non-Raid? - pewny i dobry.