Jaki sprzęt potrzebny do internetu nielimitowanego?

Cześć co jest dokładnie potrzebne do internetu nielimitowanego? Jaki sprzęt? Mógłby ktoś dokładnie to objaśnić?

Wyjaśnij najpierw co rozumiesz przez “internet nielimitowany”.

Chciałbym założyć w domu stałe łącze jakieś 4mb/s. Jaki sprzęt jest do tego potrzebny? Co dokładnie?

Ciągle nie powiedziałeś skąd chcesz ten internet. Część dostawców daje swój sprzęt i nie musisz nic dokupować, część doprowadza do domu tylko kabel, ew. modem i o resztę musisz martwić się sam. Określ się od kogo chcesz neta, to będzie można ciągnąć temat dalej.

Nie znam się na tym kompletnie. Doprowadzają do domu kabel? O to mi właśnie chodzi,żeby ktoś mi wytłumaczył co dokładnie potrzeba. Chciałbym właśnie internet od dostawcy, który daje swój sprzęt i nie musieć nic dokupować. Jeśli znowu nie odpowiedziałem wystarczająco do przepraszam ale jak już mówiłem kompletnie się na tym nie znam.

Skoro tak chcesz, to takiego dostawcę musisz znaleźć. UPC, ORANGE, Vectra (tu głowy nie dam czy swoje routery dają). Lokalni dostawce najczęściej doprowadzają kabel i o router zadbać musisz sam (to akurat nie są duże koszty).

Doprowadzają tylko kabel? Czy robią jakąś puszkę? Jak wygląda doprowadzanie kabla? Wiercą otwór? I to wszystko? W sumie sprzęt mogę załatwić sobie sam.

To wszystko zależy już od dostawcy. Zorientuj się po prostu od kogo możesz mieć u siebie neta i wtedy kombinuj.

Właściwie to nie ma znaczenia czy ISP dostarcza sprzęt, czy tylko kabel, Tobie potrzeba jedynie karty sieciowej w komputerze. Często dostawcy podaja minimalne wymagania na swojej stronie, aby technicznie możliwe było doprowadzenia łącza do klienta.

Orange doprowadza sygnał ADSL kabelkiem RJ11 z gniazdka telefonicznego, wtedy nie wystarczy karta sieciowa. Trzeba posiadać albo modem ADSL albo router z funkcją modemu ADSL. Jednak w ofercie posiadają modem Livebox który rozwiązuje ten problem, jednak jest dodatkowa opłata za to.

 

Wyjdź na klatkę, sprawdź jakie masz listwy firm telewizji kablowych (obecnie najbardziej znane to UPC, Vectra oraz Multimedia), bankowo działa u ciebie także Orange. Zadzwoń do każdych z tych firm i wypytaj o wszelkie szczegóły odnośnie dostarczanego sprzętu, prędkości oraz kosztów utrzymania takiego połączenia, a na końcu wybierz najbardziej dla Ciebie korzystną ofertę. Polecałbym UPC.

Tak, ale dostawcy łączy ADSL dostarczają modemy ADSL, w Europie punkt rozgraniczenia jest za modemem, dlatego routery, tj. Livebox są tylko dodatkiem do oferty.

W Neostradzie za czasów panowania TPSA dostarczano modem Sagem F@st, który kosztował ok 50zł. Można było go nie zamawiać, a w ofercie też były inne modemy. F@st miał jednak opinię modemu stabilnego i taniego. Przy obecnych prędkościach Neostrady on już się nie sprawdza. Obecna Neostrada ma do zaoferowania Livebox. Osoby, które go zamówią mają doliczone 10zł do każdej faktury. Ale nadal jest wybór i można go nie zamówić. Ja osobiście nie brałem Liveboksa. Technik tylko zainstalował u mnie gniazdko telefoniczne. Router ADSL kupiłem na własną rękę na allegro za 30zł, więc in facto wyszło taniej niż opcja z Liveboksem. Tyle że pomoc techniczna obsługuje tylko klientów posiadających modemy/routery będące w ofercie w Neostrady. Linuksiarze też nie mają łatwego życia.

Za czasów kiedy korzystałem z usług osiedlowego dostawcy, płaciłem 200zł za cały sprzęt do radiówki, tyle że przechodziło to na moją własność po zakończeniu umowy, później wprowadzono opcję wydzierżawienia sprzętu za jakąś opłatą miesieczną, podobnie jak z Liveboksem i po zerwaniu umowy sprzet trzeba było oddać. Kiedyś korzystałem też z usług Netii i oni dostarczali modem, ale czy za niego ktoś u mnie w domu płacił to nie pamiętam. W każdym razie chodzi o to, że dostawca dotarczy odpowiedni sprzęt, jeśli jest taka potrzeba, np. UPC daje swoje modemy i nie pobiera za nie opłaty, jedynie należy je zdać po zerwaniu umowy. Tak samo UPC wymienia modemy na nowe, jeśli jest taka potrzeba, a stary zabiera, ze wszystkiego rozlicza się technik.