Jaki sprzęt sieciowy kupić

Witam, mam działkę, która znajduję się 250 m od mojego miejsca zamieszkania. Niestety u mnie światłowodu nie ma ale na działce już mogę mieć więc złożyłem zamówienie na światłowód 600 Mb/s i teraz myślę żeby przesłać to do siebie do domu. Jaki sprzęt będę potrzebować ? Myślałem o antenie TP-Link CPE710 tylko czy coś oprócz tych dwóch anten nie będzie potrzebne. Widoczność jest zapewniona więc bez zbędnych pytań. Odległość mierzona na geoportalu.

MikroTik LHG XL HP5. Najlepiej 2 sztuki.

TP linki zamontowałem w życiu zewnętrzne w dwóch obiektach, po dwóch latach od instalacji w żadnym już nie działają. Non stop był problem.

Ubiquiti albo Mikrotik.

Mają w ofercie coś co da transfer na poziomie 500 Mb/s. na działce będę miał tylko kamery więc za dużo nie wezmą a cały ruch generowany będzie u mnie więc wolę korzystać z większej prędkości.

Czy urządzenia będą się widziały bezpośrednio, bez przeszkód w postaci drzew, budynków itp?

Tak, widok bezpośredni bez żadnej przeszkody, nawet patrząc przez okno widzę działkę.

WIRELESS WIRE DISH RBLHGG-60ADKIT czy coś tańszego musi być?

myślałem coś o zestawie za 800 zł za 2 anteny

Możesz zestawić łącze za pomocą Ubiquiti LBE-5AC-23.
Tutaj masz test .
Ale jeśli będzie sporo zakłóceń, osiągnięcie wyższego transferu może stanowić problem.

Generalnie przy większych odległościach wyższe transfery stanowią problem dla tych tańszych urządzeń. 250 metrów z widocznością, nie powinno być problemem, ale wyciągnięcie pełnej prędkości wcale takie oczywiste nie będzie.

Obejrzyj sobie taki filmik myślę, że to da ci mniej więcej pogląd jak to wygląda w praktyce.

mam jeszcze pytanie o promieniowanie elektromagnetyczne, czy może ono zakłócać sygnał przy takich antenach ponieważ części trasy sygnału będzie przebiegać pod linią 110 kV.

Nie wiem. Teoretycznie linie dają zakłócenia radiowe, ale na ile będą one w danej sytuacji problem dla ciebie, nie jestem w stanie przewidzieć. Myślę, że nie powinno być źle przy tej częstotliwości i odległości, ale na 100% nie wiem. Na pewno nie będą na tyle silne, aby całkowicie zakłócić łączność.

Jak będzie problem, ustaw kraj na Boliwię, mają dopuszczalną sporą moc (z tym, że to w Polsce nielegalne), wiązka jest wąska, teren poza domem, jak idą linie obok, to raczej lotniska niema, myślę, że problemu nie będzie. :wink:

Ok :slight_smile: dzięki, zamówiłem już 2 anteny LBE-5AC-Gen2 i będę próbował konfigurować, ale jak by coś nie wyszło to napiszę jeszcze :slight_smile:

dostałem anteny i konfigurowałem je wstępnie, na jakie parametry muszę zwrócić uwagę przy ustawianiu? ustawiłem na oko i prędkości max to ok 130 Mb/s Wydaje mi się że karta sieciowa a laptopie może być stara i więcej nie obsługuje ale też nie mogłem ustawić częstotliwości 5800 Mhz pewnie dlatego że Polskę wybrałem.

Ale co ma karta do tego? Anteny łączą się między sobą dając most, ty łączysz się przewodem z jedną z nich, jeśli chcesz rozprowadzić internet po domu, to trzeba ją wpiąć w jakiś router.