Jaki SSD 1.8 mSATA

Zastanawiam się nad zakupem dysku ssd 1.8 (128gb) msata do laptopa lenovo y500. Byłby to drugi dysk, zaraz po obecnym hdd 1tb. Moje pytanie brzmi: jaki dysk wybrac? Obecnie przychylam sie do modelu adata bo jest w przystepnej cenie. Drugie pytanie: czy taki dysk funkcjonuje jak zwykły dysk? Tzn czy bedzie się dało przenieść na niego system i inne aplikacje? Gdzieś wyczytałem że nie do końca - że służy jako bufor. I ostatnie pytanie: czy ma ktoś wiedzę na temat montowania takiego dysku w wymienionym modelu? Z tego co zauważyłem to jest jakaś naklejka na klapie, wygladajaca na plombe. W obsłudze gwarancyjnej lenovo powiedzieli, że można montować podzespoły w odpowiednich punktach i że jest to odpłatne - jednak nie powiedzieli ile może taka usluga kosztować. Ma ktoś o tym pojecie?

Z gory dziekuje za porady.

To Lenovo jest w wersji z i7 oraz matrycą FullHD?Pomyłka, myślałem, że masz Y510.

 

Z dysków mSata najlepiej wypadają Plextor M6M, Crucial M550, Plextor M5M oraz ewentualnie ADATA Premier Pro SP310.

 

/EDIT: ADATA ma słabe osiągi.

i7, matryca zwykła: hd. 16gb ram, 2x gf 750 gt SLI i dysk 1tb 5400ob. Mając go już w połowie zapelnionego wyraźnie odczuwam, że dysk spowalnia cały sprzęt.

Chciałbym jeszcze się dowiedzieć jak te dyski w laptopach działają (1.8 cala msata) - czy da sie na nich zainstalowac system i inne aplikacje, czy sluza tylko jako bufor. Czy oplaca sie w nie inwestowac?

Co do plomby to juz doszedlem do tego dlaczego tam jest. Okazuje sie, ze lenovo w serii y nie plombuje komputerow, a te zabezpieczenie u mnie jest nalozone przez pcf (pc factory), gdyz to oni zapewniaja gwarancje na ram. Jak do wiem sie ile kosztuje serwis to dam znac w poniedzialek :wink:

Na SSD 128 GB bez problemu zmieścisz system i kilka programów.

 

Co do plomby, to bez obaw możesz ją zerwać. Samodzielnie możesz wymienić RAM, dysk i DVD. Jest to opisane w instrukcji do laptopa.

 

 

Proponuję część tej pamięci przeznaczyć na pamięć cache. W Windowsie można użyć do tego np. programu PrimoCache (niestety płatny).

A i jeszcze jedno: plextor jest wolniejszy (wg specyfikacji) i to o dość sporo od a-data. Czy to jest wiarygodny wskaźnik? Różnica wynosi ok 200mb/s przy zapisie.

@poniżej plomby jest wlepa, że gwarantem ramu jest pcf, a wiec jak sie ram sypnie to będę na lodzie. :slight_smile: podzwonie, popytam - zobaczymy co powiedza.

Nie patrz na dane producenta, tylko na wyniki testów. Plextor jest dużo szybszy od ADATA.

Mam dwa plextory do wyboru: http://www.x-kom.pl/szukaj/ssd_1.8 . Paradoksalnie ten droższy ma wolniejszy zapis (wg specyfikacji :P). A-data jest o 100zl tańszy, jednak myślę ze nie będę oszczędzał.

Dzięki. Orientujesz się może jak długo taki dysk żyje? Gdzieś czytałem, że ssd pod tym wzgledem gorzej wypadaja od hdd.

 

Zależy ile danych dziennie zapisujesz. Myślę, że 5-7 lat jest osiągalne dla dysków SSD.

 

Kupuj Plextor M6M Chyba najlepszy dysk pod mSata.

Zerwanie plomby PCF nie uniewazni gwarancji na kości pamięci - taką wiadomość dziś otrzymałem. W takim razie po co ona w ogóle jest…

jeśli masz dwie karty, to drugiego dysku nie wsadzisz… i sprawdż dokładnie czy napewno mSATA: