Jaki SSD ~250GB kupić?

Wiem, że podobnych tematów było pełno, ale ten będzie trochę inny.

Szukam szybkiego dysku SSD około 250 GB w dobrej cenie, który praktycznie będzie służył tylko do odczytu, więc nie wiem czy rodzaj komórek pamięci ma znaczenie. Będzie zapełnione około 180GB - czy to może spowodować obniżenie wydajności?

Zależnie od dysku, tak lub nie. Masz SATA II czy SATA III?

Dysk będzie na SATA3.

Samsungi ostatio trochę zdrożały więc najlepsze są obecnie MX500 z 5 letnią gwarancją:
Crucial MX500 250GB SATA3 (CT250MX500SSD1) - x-kom / morele ok 200zł
Crucial MX500 500GB SATA3 (CT500MX500SSD1) - x-kom / morele ok 300zł

najlepiej oczywiście kupić większy żeby nie mieć problemu z zapełnieniem cache.

Zależnie od zastosowania dysku:
Zastosowanie domowe (kości TLC):


Zastosowania profesjonalne (kości MLC):
3 lata gwarancji

5 lat gwarancji

Zastosowanie domowe i profesjonalne?
Chodzi mi o sam odczyt. Ma to jakiekolwiek znaczenie?

Szukałem jeszcze tańszych.
Taki


albo taki

Chodzi o to że przy dużej liczbie zapisów /odczytów dyski na kościach TLC się słabo trzymają (jak masz bazę danych czy coś). Jak nic takiego nie stosujesz to ta ADATA będzie ok. (Silicon Power to porażka).

Chodzi o same odczyty baz danych i będzie ich dużo. 180GB, które się tam zapisze będą już nie do ruszenia przez wiele lat. Od odczytu kości też się psują? Co z retencją danych? Załóżmy, że z tych 180GB okaże się, że 100GB nie będzie odczytywana przez parę lat. Czy nie będzie problemu z ich odczytem po długim czasie?

Crucial czy Adata lepszy czy nie ma znaczenia? Jeśli nie to wziąłbym Adata, bo tańszy jest.

Są jakieś przyzwoite dyski w okolicy 500GB w cenie około 200 zł?

500GB to szukaj ten sam model SU650. Teoretycznie przy samych odczytach nie powinno być problemu, ale w taki razie baza danych będzie wyłączona, skopiowana skądś, bo póki działa to ona sobie raczej coś zapisuje co jakiś czas?

Ta jest nietypowa i ma być tylko odczytu. Do zapisu będzie miejsce na innym dysku.

SU650 480GB jest niestety około 120 zł droższy od 240GB.

Mam tego Silicona już chyba rok, dobry dysk.

Dzisiaj sa kody w xkom 20 zł z newslettera :slight_smile:


Dzisiaj nie dam rady, ale i tak skłaniam się do Adata ze względu na cenę.

Minimum to Crucial MX500 oraz ADATA SU900 za ok 200 zł. Jak chcesz taniej to cokolwiek o pojemności 240 GB za mniej niż 120 zł, żeby rekompensowało to ogromny spadek wydajności w budżetowych modelach.

Trochę martwią mnie te opinie:

Tylko MLC.

samsung evo 860

Może się myślę, ale chyba ważniejszy jest kontroler w tym przypadku niż rodzaj pamięci.

Poczytaj https://pclab.pl/art72004-2.html